Milyen felszívódási zavarok léteznek? (beszélgetés)
"Felszívódási zavarok
A felszívódási zavarok túlnyomó többségben csökkent felszívást jelentenek. Egészségesben a felszívódás az emésztést követően a vékonybélben történik meg.
A táplálék bizonyos összetevőinek emésztése már a szájüregben elkezdődik, a tápcsatornában tovább haladva pedig egyre kisebb összetevőkre bomlik az elfogyasztott étel, ill. ital. Ez nemcsak mechanikus, hanem molekuláris értelemben is igaz.
Az emésztésben kiemelt szerepe van a hasnyálmirigynek. Az általa termelt enzimek; - a lipáz, amiláz, tripszinogén, stb., valamint az ionokban gazdag nedv alkotja a hasnyálat, ami a vékonybél kezdeti szakaszán találkozik a béltartalommal. Számos betegség és kórfolyamat érinti a hasnyálmirigy külső elválasztású részét, amelynek érthető következménye lesz a nem megfelelő emésztés, ill. felszívódás. Ilyen betegség többek között a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás és a cisztás fibrózis, más néven mukoviszcidózis.
Az máj által termelt epe feladata, hogy a zsírt emulgeálja, azaz kisebb cseppekre bontsa. Ezáltal megnövekszik a felület, amelyen a zsírbontó enzimek (lipáz) hozzáférhetnek a zsírhoz. Az epesavak csökkent jelenlétében a folyamat károsodik, és szintén felszívódási zavar jön létre. Nem szem elől tévesztendő, hogy ilyenkor a zsíroldékony vitaminok (A, D, E, K) alacsony szintje lehet a következmény. Az epesavak csökkent jelenlétének oka lehet májbetegség, vagy az ún. enterohepatikus körforgás zavara. Utóbbi azt a folyamatot jelenti, amely során az epesavak a vékonybélből a keringésen keresztül visszajutnak a májba.
Felszívódási zavart okoznak, a vékonybél szövettani felépítésének kóros elváltozásai is, melyek érinthetik a nyálkahártyát, de a mélyebb rétegeket is. A nyálkahártya-elváltozások gyakran gyulladás, pl. Crohn-betegség következményei, de lehetnek immunológiai kórfolyamat, pl. coeliakia, azaz lisztérzékenység miatt létrejövő atrófiás (sorvadásos) jelenségek is.
Kórokozók többféle mechanizmus révén okozhatnak felszívódási zavart, de ennek részletezésére itt nem térünk ki.
A felszívódási zavarok okai és kórfolyamatok felsorolásszerűen:
- Emésztési zavar; hasnyálmirigy betegségei, májbetegségek
- Vékonybél betegségei; gyulladás, immunológiai folyamatok, genetikai eltérések, rövidbél szindróma,
- Fertőző ágensek okozta felszívódási zavar
- Stb.
A felszívódási zavarok tünetei nem specifikusak, járhatnak puffadással, hasi diszkomforttal, szélgörcsökkel. A fogyás általános jelenség, ami érthető a tápanyagok csökkent felszívódása miatt. A vitaminhiány tünetei későn jelentkeznek, érintik a látást, - farkasvakság - okozhatnak bőrtüneteket, hajhullást, körömtöredezést és véralvadásbeli eltéréseket. Az alacsonyabb D-vitamin szint miatt a kalciumháztartás zavara jelentkezhet."
tehát ahogy én kiveszem bármilyen tápanyaggal szemben kialakulhat, hátha hasznos :)
Szerintem,érdemesebb lenne elmenni a háziorvoshoz,
akár sulis pályazathoz kell,akár öngyógyításhoz!
Ott hasznosabb infóhoz jutsz....
Egy felmérést készítünk egy sulis pályázathoz,és az érdekelne,milyen felszívódási zavarok léteznek.
Amit tudok a liszt a laktóz.Ezen kívűl vannak még?
köszönöm
További ajánlott fórumok:
- Kb. 1, 5 hónapja tartó szűnni nem nagyon akaró gyomorfájásra milyen nem orvosi alkalmazások léteznek amitől jól de legalábbis jobban leszek?
- Gyakori éjszakai felébredés 15 hónaposnál. Milyen bevált praktikák léteznek?
- Ha a vesében homok van, milyen gyógymódok léteznek, hogy megelőzhető legyen a kő kialakulása?
- Milyen módszerek (ételek, készítmények) léteznek a tejtermelés csökkentésére?
- Van valmilyen krém, vagy más, amitől a vérömleny hamarab felszivódik?
- Van-e köztetek valaki, akinek szénhidrát felszívódási zavara van, vagy van-e valakinek bármilyen információja erről a betegségről?