Miért lehet a körmeimet felfelé lapozni? :) Kinek mi szüntette meg? (tudásbázis)
Hűha ez aztán kimerítő válasz! Köszönöm szépen.
Egyenlőre mindebből én azt szűrtem le,hogy mivel mostanában sokat sika-mikáztam,lehet,hogy annak köszönhető,(vegyszerek),vagy a gyakori lakkozásnak.Meg,hogy eltértem a megszokott lakkomtól.
Remélem nem több.
Nem mondom,hogy sokszor,de eszem húst rendszeresen.
Tejet viszont nem vagyok hajlandó,mert borzasztó egészségtelen,csak a bociknak való :)Ragacsos mázt képez a beleken és nem engedi felszívódni a hasznos dolgokat sem.Elnyálkásítja a beleket és puffadást okoz.Köszi azért,a húst növelni fogom.
A szervezetben lejátszódó szinte valamennyi folyamat, működési zavar nyomot hagy a körmök növekedésében, illetve képződésében. Láthatók az öröklési hibák, sajátosságok, alaki elváltozások, súlyosabb betegségek, vérellátási zavarok és a helyi károsodások egyaránt.
Dobverő ujj és kanál köröm
Nagyon sok olyan fejlődési rendellenességet ismerünk, amiknek részjelenségei a körmök alaki elváltozásai is. Hiányozhatnak a szarulemezek vagy csak részben fejlődnek ki. Olykor a szarulemezek felpúposodva a "dobverő ujjak”-ra hasonlítanak. Főleg a nagylábujjak körmén gyakori a szarulemez jelentős megvastagodása, és az ujjak felé kanyarodása. Ha nem vágják, a madarak karmaihoz hasonlíthatók. Idős, gondozatlan embereken észlelhetjük. Kisgyermeken ritkán látható a körmök szarulemezének, középső részének bemélyedése, ellapulása, az úgynevezett "kanál köröm". Többnyire öröklődik, de hátterében vashiányos állapot is előfordulhat. A körmök ujjbegyi lemezén, főleg kis- gyermekkorban vesszük észre a körmök törékenységét és lemezes felrostozódást. E jelenség a felnőtt nőknél is gyakori. Hátterében mindig található kisebb-nagyobb szervi eltérés, jó, ha a szakorvos segít rendezni.
Betegségre utalnak
Ha a körmök állományába beivódott, fehéren áttetsző vízszintes vonalakat látunk, akkor egyesek a cink hiányára gondolnak. Sötétbarna hosszanti vonal látható a körmön a pajzsmirigy betegségében. Zölden színeződik el a körömalja egy bizonyos baktérium elszaporodása következtében. A vegyi anyagok, a fixirsók és egyéb vegyszerek is elszínezhetik a szaru állományát. Igen ritkán fekete vagy sötétbarna pigmentet is találunk egy-egy körömlemez alatt. A nagyobb ütést követően vérömleny gyűlik össze a szarulemez alatt, ha nem fertőződik be, akkor folyamatosan lenő a körömágyról. Súlyos májbetegségben sárgára színeződnek a körömlemezek is. Bizonyos bőrbetegségekre jellemzőek lehetnek a körmök elváltozásai is. A belsőeredetű ekcémás kisgyermek körmein vízszintes barázdák váltogatják egymást. Olykor apró tűszúrásnyi pontok jelennek meg a szarulemezen, ami a pikkelysömör egyik kísérő tünete is lehet. Felnőtt-korban szintén a psoriásisban a szarulemezek alatt alakulnak ki a szürkés-sárga foltok, amiket "olajfolt" tünetnek szoktak nevezni. Az alapbetegség javulását a körömlemezek egészséges növekedésén lehet legjobban lemérni. Igen kellemetlen és hosszadalmas betegség a benőtt köröm, amit legtöbbször a szűk lábbeli okoz. Serdülőknél igen gyakori, ne hagyjuk, hogy a gyerek vagdossa, keressünk szakorvost a végleges gyógyulás érdekében. Gyakori a körömrágás. Igen csúnya látvány. Általában feszült idegrendszerű, magukba fordult személyiségek "levezető elfoglaltsága", belső szorongásuk oldója. Már a gyermekkorban kellő odafigyeléssel, nem parancsolóan, biztosan leszoktatható róla a kicsi. Ugyancsak gyakori rossz szokás a körömsáncok letépkedése vagy visszatologatása is, sérülése mindig kisebb körömágy-gyulladáshoz vezet. Körömágy-gyulladást okozhatnak a sérülések és a sérüléseket követő vírusos, bakteriális és gombás fertőzések is.
A leggyakoribb körömbetegségek
A leggyakoribb körömelváltozást a lábujjak körmein találjuk. A népesség majdnem 30 százalékánál látható valamiféle körömbetegség. A magukkal nem sokat törődő serdülők kezein, sőt a körömágyak körül is látunk elhatalmasodni vírusos szemölcsöket. Kellő és kitartó kezeléssel eredményesen, szépen gyógyítható. Nem ajánlott a szabadon beszerezhető szerek házi alkalmazása, hisz olykor még a szakorvosnak is gondot jelenthet a teljes tünetmentesítés. Az antibiotikumok korában már alig találkozunk a körmöket is elroncsoló, gennykeltők okozta körömágy-gyulladásokkal. Kerti vagy földmunkák végzése után gondolni kell e súlyos fertőzés lehetőségére is. A körmök gombás elváltozásai ma már igen hatékonyan kezelhetők a korszerű gombaellenes tablettákkal, gyógyszerekkel. A gombás fertőzés miatt nem szabad levetetni a körmöt. Mielőtt valaki felírná a körömgomba elleni tablettákat, kérjük ki a gyakorlott szakember véleményét is. Ezek a készítmények igen hatásosak, de alkalmazásukhoz pontos diagnózis szükséges. A körömből vett minta, annak szakszerű vizsgálata biztossá teszi a diagnózist, lerövidíti a gyógykezelési időt, és egyben kevesebb költséget is jelent. (Kb. három hónapig kell szedni a gyógyszert.)
Amiről a köröm árulkodik
A szervezetet megbetegítő gombák száma ma már kb. 300 félére tehető. A leggyakoribb kórokozó gombák a sarjadzó gombák és a penészgombák. E gombafélék általában a körömszéltől befelé haladva egybefüggő, folyamatosan terjedő foltban károsítják a körmök alatti szövetet. A fonalas gombák jobbára hosszanti csíkok formájában terjednek a körmök állománya alá. A cukorbetegek, a keringési betegek, az érszűkületben szenvedők körömbetegségei szinte árnyékként követik a klinikai állapotot. Kellő értágítókat alkalmazva, a sikeresen visszatérő keringés következtében, szinte gyógyszer nélkül kinő az összes sérült köröm.
A bőrből kialakuló elszarusodott köröm nemcsak védi az ujjvéget, hanem részt vesz a tapintásérzésben és a tárgyak megragadásában is. Alakjának, színének és állagának a megváltozása fontos jelzés az orvos számára, hiszen a sérülésektől az örökletes és általános betegségeken át a fertőzésekig számos bajra hívja fel a figyelmet.
A minden irányban rostokkal átszőtt körömágy az embrionális élet tizedik hete táján jelenik meg, s öt héttel később már a körömlemez is alakulni kezd, ám végleges formája csak a születés tájára fejlődik ki. Az elszarusodott hámsejtekből álló körömlemezt fehérjerostok rögzítik az alatta levő szövethez. Ezt a vérerektől rózsaszínű bőrfüggeléket a tövénél levő, halványabb színű félholdacska alatti sejtek osztódása növeszti. Havonta átlagosan három millimétert nő a köröm, de a növekedés sebessége függ a helyétől, a nap- és évszaktól, s attól is, hogy egészséges-e az ember. A mérések kimutatták, hogy a kézkörmök gyorsabban nőnek, mint a lábujjakon levők, a nagyobb ujjakon gyorsabban nő a körömlemez, mint a kisebbeken, s nappal és nyáron sebesebb a körömnövekedés, mint éjszaka és télen. A sérülés és a vágás-rágás fokozza, míg a betegségek általában lassítják a körmöt növesztő sejtek osztódási ütemét.
Fehértől feketéig
Minthogy fejlődési rendellenessége minden testrészünknek lehet, ujjhiány esetén magától értődően körmök sem fejlődnek, ám az is előfordul, hogy csak egyik-másik ujjról hiányzik a köröm, vagy csupán részlegesen fejlődik ki. Ilyen például az örökletes köröm-térdkalács tünetegyüttes, amelyben a körmök hiányoznak vagy csökevényesen fejlődnek, s a térdkalács fejlődésében is zavar támad, amely miatt a beteg bizonytalanul áll és jár. Ennek éppen az ellenkezője, amikor a körömlemez megvastagszik, s esetenként el is görbül. Ezt gombás fertőzés ugyanúgy okozhatja, mint az A-vitamin-hiány miatti fokozott szarusodás (például a Darier-betegségben) és a pikkelysömör.
Gyakran előfordul, hogy a köröm lemeze felrostozódik vagy leválik a körömágy kisebb-nagyobb részéről. Az előbbi főleg sérülések után következik be, de a körömlakk is kiválthatja, míg az utóbbit elsősorban különféle bőrgyulladások, vérkeringési elégtelenség és mechanikai hatások idézhetik elő.
A körmön tűszúrásnyi gödröcskék, valamint hosszanti és harántbarázdák is előfordulhatnak. A gödröcskék pikkelysömörrel, foltos hajhullással és bőrgyulladással társulhatnak, a hosszanti barázdák vérkeringési vagy fejlődési rendellenességre vagy a már említett Darier-betegségre utalhatnak, míg a haránt-, más néven Beau-féle barázdák a helytelen körömápolástól a bőr és körömágygyulladáson, ekcémán és fertőző betegségeken át a koszorúér-trombózisig többféle bajt jelezhetnek.
Sok mindenről árulkodik a köröm színe is. Fehér pontok-foltok vagy harántcsíkok örökletes ok miatt is megjelenhetnek rajta, de szerzett betegségeket, például arzénmérgezést is jelezhetnek. A teljesen fehér köröm májbetegséggel szokott együtt járni, a tövénél rózsaszín, míg az alsó felén fehér köröm pedig veseelégtelenségre és húgyvérűségre utal. Muehrcke-vonalaknak nevezik az orvosok azokat a fehér harántsávokat, amelyek a köröm növekedése (lenövése) ellenére a helyükön maradnak, ilyenkor az alattuk levő körömágyban van a baj forrása.
A különböző festékek és gyógyszerek a legkülönfélébb színűre varázsolhatják a körmöket. Ami az utóbbiakat illeti, az ezüsttartalmú készítményektől palaszürke, a tetraciklintől sárga, a minociklintől és az atebrintől kék, a klorokintól és a doxorubicintől kékesbarna, a bleomicintől és a ciklofoszfamidtól barnásfekete vagy fekete lesz a köröm. Az AIDS elleni zidovudintól pedig hosszanti sötét csíkok lesznek rajta, ám kezelés nélkül erre a betegségre a sárga köröm jellemző. A hosszanti barna-barnásfekete csíkok azonban anyajegy és rosszindulatú festékes daganat miatt is kialakulhatnak.
Elszínezhetik a bőrt bizonyos betegségek is. A pikkelysömör és a foltos hajhullás sárgás-barnás, a baktériumos fertőzések általában sárga (kivéve a pszeudomonasz okozta fertőzéseket, amelyek zöldesre színezik a körmöt), a gombák pedig fehér, sárga, barna vagy fekete körömszínt idéznek elő. S ne felejtsük ki a dohányzást sem, amely sárgássá-barnássá teszi a körmöt, míg a körömágybeli sérülés miatti vérzéstől előbb vörös csíkok vagy foltok jelennek meg a körmön, s azok később megfeketedhetnek. Gondoljunk csak arra, amikor valaki kalapáccsal ráüt a körmére, s az nemcsak fáj és bevérzik, hanem a megfeketedő köröm le is válhat. Ez jórészt megelőzhető, ha a bevérzett körmöt csírátlanított (például vörösre izzított és lehűtött) tűvel átszúrjuk, s leeresztjük alóla a vérömlenyt.
Óraüveg és kanál alakú
Az egészséges köröm előlről nézve enyhén íves, míg oldalról a körömlemez töve és a mögötte levő körömsánc között körülbelül 160 fokos szög figyelhető meg. Ez úgy is észlelhető, ha a két kéz egymásnak megfelelő ujjait szemből összeillesztjük – ilyekor a körmök töve között deltoid alakú rés marad (ennek Schamroth-ablak a tudományos neve). Amikor az ujjvégek dobverőszerűen kiszélesednek, s a körmük megnagyobbodik és óraüvegszerűen domborodik, ilyen rés nem látható az ujjak között.
Az ujjvég metszete
Dobverőujj és óraüvegköröm jó néhány örökletes és szerzett betegségre jellemző. A légúti betegségek közül a tüdő- és a hörgőtágulat, az idült hörghurut, a tébécé, a tüdőgennyesedés (-tályog) és -daganat, míg a szív- és keringési betegségek közül a szederjes bőrrel társuló veleszületett szívbaj, a szívbelhártya-gyulladás és a vörösvérsejtek megszaporodásával járó állapot a legismertebb. Ezeken kívül a májzsugorodás, az epeutak elzáródása okozta sárgaság, a fekélyes vastagbélgyulladás, a pajzsmirigy túlműködésével járó mérgezéses állapot és a mirigyek kivezetőcsövét eltömő sűrű váladékkal jellemezhető betegség (ennek cisztikusz fibrózisz vagy mukoviszcidózisz a tudományos neve) miatt is óraüvegszerűre domborodhat a köröm.
Jellegzetes körömelváltozás a kanál alakú köröm. Újszülötti és csecsemőkorban ez (elsősorban a nagylábujjon) mindenféle baj nélkül is elfordulhat, amelyet kinő a gyermek, azaz a körme rendes alakúvá válik. A felnőttkorban azonban általában betegségek gyanúját kelti (különösen ha a köröm vékonnyá és törékennyé is válik), amelyek közül a vérszegénység és a pajzsmirigy működési rendellenessége a leggyakoribb, de sérülés és a már említett köröm-térdkalács tünetegyüttes miatt is ilyenné válhat a köröm.
Fertőzés, benövés
A köröm elszíneződésekor már szó esett a kórokozókról, amelyek közül a gombák okozzák a legtöbb körömelváltozást. Az igen gyakori lábgombásodás ugyanis nemcsak a lábujjak között alakul ki, hanem előbb-utóbb ráterjed a körmökre is. A lábat elsősorban a vörös gomba (a Trichophyton rubrum) és az epidermofitonok támadják meg, míg a kéz körmeire az élesztőgombák közé tartozó kandidák jelentik a nagyobb veszélyt. Például akkor, ha a gyermek rendszeresen szopja az ujját, mert a felázott, felpuhult bőrt és körmöt könnyebben megtámadják ezek a kórokozók.
Dobverőujjak óraüvegkörömmel
A körömszél körüli gennyes gyulladást ellenben baktériumok (főleg a Staphylococcus aureus) keltik. Ilyenkor a köröm gennyes környéke kipirosodik és fáj, s enyhülést csak az antibiotikumos kezelés vagy a seb kitisztítása hoz. Heves fájdalommal jár a herpesz szimplex vírus okozta köröm körüli gyulladás is. A fájdalom hideg vizes borogatással és fájdalomcsillapítóval enyhíthető, míg a vírus ellen a szaporodását gátló, orvos felírta gyógyszer válik be.
Pszeudomonasz-fertőzéssel járó zöldeskék körmök
Vírusos eredetű a köröm szegélyen felbukkanó szemölcs is, amely nem szokta megtámadni a körmöt, ám nyomhatja és kimozdíthatja a helyéből. Régebben többféle módon igyekeztek megszabadulni tőle, újabban azonban a lézeres beavatkozás látszik a legcélszerűbbnek.
Gyulladással és fájdalommal járhat az is, ha a köröm benő a mellette levő lágy szövetbe. Ez főleg a nagylábujj körmével fordul elő, ha a körmöt nem megfelelően vágják, s a szűk cipő valósággal rányomja az ujjvég szomszédos lágy részét. Ha a körmöt nem vágjuk ki túlságosan, s olyan cipőt hordunk, amely nem nyomja az ujjakat, nem kell a bajt műtéttel orvosolni.
Dr. B. E.
Nemcsak A vitamin hiány lehet, hanem ásványi-anyag vagy nyomelemhiány is, pl. vas, calcium, cink.
De ugyanígy oka lehet a szervezet belső problémája, vagy valamilyen külső vagy vegyi ártalom, pl. a köröm kiszáradása a vízzel, mosószerekkel, vegyszerekkel való tartós vagy gyakori érintkezés miatt, a gyakori lakkozás, és lakklemosás.
Igen szoktam répát enni,a körömlakkot meg most cseréltem vissza a régi megszokottra ,mert egy ideig másfajtát használtam.
Lehet,hogy tényleg van összefüggés.
Köszi
A vitamint lehet recept nélkül kapni?
Egyébként szedek vitaminokat rendszeresen.
Nem olyan szörnyű ez mint ahogy hangzik:)
Nekem mindig lakkozva van és mindig megnövesztve,csak most már ott tartok,hogy szinte mindegyikkel ez a helyzet.
Nem tudom ez milyen hiányállapot...stb
Mit tehetnék ellene?
Ketté válik?
A vitamin. Lakkozod? Nem jó a lakkod, vegyél másikat. Én régen, amikor volt ilyenem, akkor szedtem A vitamin tabelettát, és A vitamin olajjal kenegettem.
Jajj...Szegény...Én a vizualizálásától már rosszul vagyok.
De kicsit ráközelítve a témára: egészen a 20-as éveim közepéig (kb) nekem is iszonyú gyengék voltak.Nem tudtam növeszteni,meg ilyenek.Aztán pár éve meg már olyan erősek,hogy csak akkor lehet levágni normálisan őket,ha fürödtem előtte...:)
Igaz,most meg ha lakkozni próbálnám,akkor meg elkezd lemezesen töredezni,szóval...Még mindig tövigvágva hordom...:(((
Nagyon nőies...:(((
További ajánlott fórumok:
- Ducik, 54-es mérettől felfelé, hol kaptok magatoknak ruhát megfizethető áron?
- Kinek hiányzik a Bp. Parádé? Vajon okkal szüntették be?Vélemények, tapasztalatok?
- Mandulakő ellen ha gyömbérteával öblögetek az hatékony lehet? Volt már valakinek mandulaköve? Hogy szüntette meg?
- Megnyomta a bakancs a körmeimet - más is járt már így?
- Régen férfi létemre befestettem feketére a körmeimet.
- Hogyan tüntethetem el a pattanásokat otthon? Hogyan ápolhatnám a körmeimet?