Mi a különbség a rehabilitációs ellátás és a rokkantnyugdíj között? (tudásbázis)
Az Alkotmánybíróság igazat adott annak, akik napi 4 órában dolgozik, akkor annak is jár a rehab ellátás, hiszen pusztán napi 4 órából nem lehet megélni.
A kormány január elsejével kénytelenek voltak megváltoztatni a szociális törvényen.
Valóban több jogszabályi módosulás is volt az elmúlt időszakban a tavaly ilyenkor leírtakhoz képest, ezek közül az egyik legfontosabb, hogy vállalhat munkát a rehabilitációs ellátásban részesülő is, ha a munkaszerződés szerinti munkaideje nem haladja meg a heti 20 órát.
Emellett fontos változás, hogy a soros felülvizsgálat után, ha rokkantsági ellátás megállapítása történik az már nem automtikusan azt jelenti hogy továbbfolyósítják az ellátást, hanem egy elég bonyolult számítási mód (korábbi ellátás összege*korábbi ellátás fajtájától függő szorzószám*új ellátás összegétől függő szorzószám) alapján kell kiszámolni, azzal a megkötéssel, hogy ha nem következett be állapotjavulás, akkor az ellátás összege nem lehet kevesebb a felülvizsgálatot megelőző hónapra járó ellátás összegénél (állapotjavulás: pl. C-ből B kategória, D-ből C kategória) - ez a módosítás már július közepén hatályba lépett és az első félévben meghozott határozatokat is módosítani kellett miatta.
És persze a leglényegesebb, hogy az egész folyamat egy szervezethez került, tehát az együttműködést is a rehabilitációs hatóságnál kell teljesíteni.
Alapvetően rehabilitációs ellátást és rokkant ellátást is azoknak az igénylőknek lehet megállapítani, akiknek az egészségi állapota 31-60%-os. Az egészségi állapotot úgy számoljuk, hogy kivonjuk az összervezeti egészségkárosodás mértékét a 100%-ból. Az, hogy a NYUFIG mely ellátási típust állapítja meg, alapvetően a komplex minősítés eredményétől függ. Amennyiben a komplex bizottság rehabilitálhatónak minősíti az illetőt, akkor ha a többi jogosultsági feltételnek is megfelel (5 éven belül 1095 biztosítottként lévő nap, nem áll munkaviszonyban, egyéb ellátásban nem részesül), akkor rehabilitációs ellátást fog megállapítani. Az ellátás összege függ az egészségi állapot mértékétől. Amennyiben a mértéke 60-51% között van, tehát foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreálítható, az utolsó egy év átlagjövedelmének 35%-át kapja ellátásként (minimum a minimálbér 30% max. 40%) - régi rszj-és kategória. Amennyiben a mértéke 31-50% között van és tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, akkor az ellátás összege az átlagbér 45% (min. minimálbér 40% max, 50%).
Ami különbség még: a rehabilitációs ellátás max. 3 évre adható, nem hosszabbítható meg, nem lehet mellette dolgozni, ha valaki elhelyezkedik, akkor felfüggesztik az ellátás folyósítását, és együttműködési kötelezettség van a rehabilitációs hatósággal (amely funkciót adott feladat esetén a területileg illetékes Munkaügyi Kirendeltség látja el).
Az együttműködési kötelezettség alól kivételt képeznek azok, akik 2011.12.31-én ellátásban részesültek, és a NYUFIG értesítése alapján ellátásukat a felülvizsgálatig, illetve ha nem kérik a felülvizsgálatukat, akkor 2012.május 1-ig rehabilitációs ellátásként folyósítják tovább.
További ajánlott fórumok:
- A szellem és a lélek ugyanaz? Ha nem, mi a különbség a kettő között?
- Zavar ha a párod valahol pl. újságban, filmben, neten bombanőket lát? Nem érzed hogy összehasonlít, vagy különbséget lát?
- Mi a különbség a sima Xanax és a Xanax SR között?
- Segély, rokkantnyugdíj, ellátás...
- Tudja valaki, hogy agyműtét után hol végeznek rehabilitációs ellátást?
- Őstermelői igazolványt rehabilitációs ellátás mellett lehet kiváltani?