Mesterséges intelligencia, robotok. (beszélgetés)
Persze hogy nem az AI a gonosz és minden rossz, hanem mögötte az ember gyarló.
Az EU-ban megszületett a világon az első AI Act, de kb 2 év még mire minden eleme hatályba lép. Előreláthatólag. Ami kristálytiszta az a célok, hogy valamilyen szinten kordában tartsák a gyarlósàgot. Nem kell messzire néznünk, hogy mire képes emberekkel a média, már csak az is ha "állítólag", meg az xy azt mondta a zzs-ről, vagy mennyien bedőlnek egy bénán összevágott szövegnek, jelenetnek. Mennyivel meggyőzőbb lesz mindez ha majd AI csinálja, ha majd real timeban kérdésekre ad előírt válaszokat.
Az AI erősen kérdéses még adatvédelmi, erkölcsi, etikai, titoktartási szempontokból is. Legalábbis jelenleg igen kusza, szabályozatlan. Az EU próbálkozik, Kínában a szándék sincs meg, hogy szabályozzák, az USA is kivár. Szóval én sem vagyok optimista, hogy majd nem élnek vele vissza.
Pláne olyan helyeken lehet vele érvényesülni, ahol még mindig lexikàlis tudást oktatnak, várnak el, nem tanítanak kérdezni, érvelni és gondolkodni, akár kritikusan.
Valamennyire egyről beszélünk.
Az Al-ról mostanában sokat beszélnek. Az a baj, sokan nem is figyelnek erre, és ami a médiából jön át el is hiszik.
Ennél gagyibb dolgokat is bevesznek, ami csak egy photoshop.
Nem arra gondoltam már itt vannak köztünk, de az én meggyőződésem éljen ez az idő is, lehet nem is kell a XXII. sz.-ig várni erre.
Én nem erre a témára, nem ipari robotokra gondoltam, ezeket még emberek irányítják, és már ha nem is ennyire robotizálva, de ennek már van múltja rendesen. Az ipari robotok története egészen 1937-ig nyúlik vissza. Én magára az emberre megszólalásig hasonlító robotokra gondoltam.
Kb. 17 éve láttam Angliában olyan játékot, ami felismerte a gyermek mimikáját, szomorú, vagy vidám és magára a pszichéjére hatott a gyereknek, ez alapján szólította meg, hívta játékra.
Én hiszek abban, hogy az ember van annyira egoista, hogy bizonyos érdekek miatt, feláldozza az emberiséget.
Nemrég épült Ecser mellett a Jysknek egy giganagy logisztikai központja, ami teljesen automatizált.
Sok cég használ már okosraktárat, ez a projekt már rég készen van, itt már rég tényleg csak akkor kell az ember ha valami leesik, leborul, "félreugrik".
Jogász MI, gondolkodni, mérlegelni nem tudnak (még aztán ki tudja mi lesz), egy iratot összerakni, releváns kereséseket osztályozni, előhozni sok-sok éve, nem rég óta már sémák szerint tud reagálni, de még mindig kellenek a sémák. Ahol dolgoztam már vagy 10 éve rendszer pakolta össze a szerződéseket, nyilván az ember által kreált, karbantartott, esetleg felülbíràlt szövegek alkalmazásàval, később fejlesztve hozzá hogy már tudott szituációkat mérlegelni, lereagálni,de lassan, az embernél sokkal lassabban és bizonytalanabbulaztán ahogy kiéleződött a piac, változtak a gazdasági körülmények, egyre rosszabb lett az arány az MI hátrányára. Még mindig sokat segített, de gondolkodni nem tud és még igen messze van tőle, döntést támogatni tud, dönteni nem.
A Légikatasztrófák című sorozatot nézve, a robot meghibásodása sok katasztrófát okozott már.
Emberek tervezik, MÉG vannak buktatói.
Én úgy gondolom, hogy felkészülnek pl. a jogászok. A robot nem téved, annyi adatot tud egy perc alatt lefuttatni, amit egy élő ember egy évig sem dolgoz fel. Nem másnapos, nem fáj a feje, és nincs olyan, hogy nincs kedve dolgozni.
Raktárosokból pl. nincs elég állítólag. Megkeresett egy cég, aki robotokat készül gyártani, ami egy raktár teljes logisztikáját kiváltja. Kiváncsi vagyok, hova fut ki a projekt.
Most is megvan, 300 ha/fő a tulajdon max. Értő olvasás. Ha nagy a család, "baráti kör" akkor sokszorozódik, ilyen egyszerű. A családok általában ÖCSG-ben tolják, ha nagyobb a merítés akkor céget kell rá grundolni.
Az lehet hogy kívülről azt látod, hogy az xy szuszogó ember bérbe adja a földjét és mekkora biznisz, de nem a bérlet a biznisz, hanem az hogy igazából jó eséllyel a saját ÖCSG-jébe viszi be, vagy a saját termelő cégükbe a földet. A bérlet önmagában semmi.
Pont a robotizáció miatt elég sok fiatal megjelent a piacon, imádják azt az űrhajót, amit régen traktornak ismertünk. Igaz a bérük is már "nem e vilàgi". Havi 600-700ezer nettó alatt már nem jönnek el dolgozni.
A földbérbeadâs meg nagyon nem jó biznisz, évi 100ezer Ft/ha egy 3-5 millió Ft/ha értékű vagyontárgynak? Az a vicc kategória.
Ok. Nem kell messzire menni. Ott vannak a covid alatt bezárt munkahelyekről kikerült munkavállalók. Vagy az olcsóbban dolgozó külföldi munkaerő.
Nem csak a fővárosban kell gondolkodni.
Rengeteg fiatal család él vidéken munkahely nélkül. Az iskola és képzési rendszert is felborították. Jó, ha ezek a falun felnőtt gyerekek egy szakmát kitanulnak.
Ma is nagy teher a társadalomnak a munkanélküliek tartása. Itt nem lehet hónapokig/évekig élni a munkanélküli segélyből.
Persze, kell a fizetőképes kereslet, de nem azok lesznek fizetőképesek, akik az utcára kerültek. Sikerült szétszakítani a társadalmat ezen a téren is.
Nem ugyanarról beszélünk. Amit te mondasz, az nem a gépesítés hatása.
Ahogy kis hazánkban a munkanélküliséget úgy általában nem a technika fejlődése okozza. Amit az országgal műveltek/művelnek, ahhoz semmi köze a robotoknak vagy a AI-nak.
Én olyanokra gondolok, hogy egy embert sem ismerek, aki videotékaban dolgozott, és 15 éve segélyen él, mert megjelentek a streaming oldalak.
Lehet, hogy a robotok mindent meg fognak termelni. De akik a gépek által termelt dolgokból akarnak meggazdagodni, azoknak szüksége van a piacra. Vagyis arra, hogy meglegyen a fizetőképes kereslet.
Amúgy szerintem egy 40 éves nem öreg ahhoz, hogy átképezze magát 😅
Igen, azóta segélyekből és közmunkából élnek (+ bocsánat, de a gyerekszülésből is).
Lehet, hogy 2050-re ezek a problémák megoldódnak, mert a gyermekeinket már arra készítjük fel, hogy rugalmasak legyenek az életben.
Ma nincs könnyű helyzetben egy 40-50 éves ember, aki a robotizáció miatt utcára kerül. Mire képezze át magát, hogy a jövőnek tanuljon, hogy szükség legyen rá?
Emellett semmilyen szociális háló nincs alatta. 3 hónap minimális ellátás, ami már a kajára is alig elég, nemhogy még a lakhatásra! Utána lehet a híd alá menni.
A mezőgazdaság, a vidék ott halt meg, mikor felbomlottak a termelői közösségek. Megszüntek a központi élelmiszerfeldolgozók. Elkótyavetyélték a kvótáinkat az EU-ban. Emlékszem Kabán több szerelvény állt az állomáson tele cukorrépával. Ma egy cukorgyárunk van, az is egy külföldi konzurcium tagjaként működik.
További ajánlott fórumok:
- Nincs kudarc, csak intelligens újrakezdés! 2010.01.01.
- Tud valaki jó és kipróbált natúr vagy biokozmetikumot ami minden vegyszertől és mesterséges adaléktól mentes?
- 30 évesen, intelligens férfira vágyni álomvilág lenne? Miért nehéz ennek a korosztálynak társra találnia?
- Miben nyilvánul meg az, hogy valaki intelligens?
- Mesterséges Intelligencia (gondolkodó Robotok )
- Az AI, azaz mesterséges intelligenciával készült fotók veszélyei