Márton nap a zalaegerszegi Skanzenben!
Hamarosan eljön november 11., Márton napja. A Szent Márton napi hagyományok már sok évszázadnyi múltra tekinthetnek vissza.
Szent Márton, aki apja kérésére korábban a légióban szolgált, megkeresztelkedése után belépett a misszionáriusok közé. A későbbiekben püspökké is megválasztották. A történet szerint Szent Márton, a libák közé próbált elbújni a megtiszteltetés elől, de a libák elárulták őt nagy gágogásukkal. Így válhatott korának egyik leghíresebb püspökévé.
A liba levágásának szokása azonban később kezdődött.
Az egész éves bért a pásztorokkal és a béresekkel ekkortájt számolták el, amit ünnepséggel koronáztak meg. A bér kifizetéséhez egy hízott liba is járt.
Mivel egész évben dolgoztak, ilyenkor tudtak megpihenni, a nagy nyári, őszi munkák után. A tavasszal kihajtott állatokat ilyenkor terelték szállásukra. Az őszi beszolgáltatást Szent Márton adójaként emlegették.
Márton napjára már lehet kóstolót venni az idei termésből, az újbort is ünneplik, amelyhez persze nagyszerűen illik a Márton-napi libapecsenye.
Egyre korábban sötétedik, behúzódtak a gazdák a házba már.
Ezen nap estéjét gyertyavacsorának is nevezték, mesteremberek ilyenkor megvendégelték az inasaikat, gyertyát gyújtottak, innét ered az elnevezés.
A libasült nem csak finom étel, de a téli időjárást is megjósolhatjuk belőle. Ha a mellcsontja fehér, hosszú, havas télre számíthatunk. Ha a mellcsont barnás-véres színű, hideg, de száraz tél jön.
Zalaegerszegen a Göcseji Falumúzeum ad helyet az ilyen fajta népszokások felelevenítésének.
A Falumúzeum volt az első regionális szabadtéri múzeum Magyarországon, 1968-ban nyitotta meg a látogatók előtt a kapuját. A Zala holtága mellett helyezkedik el, ahol egy régi malom mellé épített néprajzi múzeum a Göcseji tájegység eredeti épülettípusait mutatja be.
A rendezvény programjai közül válogattam, amely szerint a tollfosztás bemutatása, mesemondó verseny, táncház is szerepelt. A skanzen házai között sétálva, amely úgy néz ki, mint egy kis falu, kézműves vásár csalogatja a látogatókat.
A gyerekeknek népdaltanítás, régi népi játékok elevenítése egy játékvezetővel, ügyességi sorversenyek, zsákba futás, gólyalábon járás, gesztenyeszedés kosárba, kötélhúzás teszi izgalmassá a napot. Kézműves játszóház, fafaragás, gyertyamártás, termésképek, csuhébaba és csutkababa készítése teszi színessé a programot.
Mindemellett a városban, több éteremben libanapok fogadják az éhes vendégeket, ahol a kínálatból nem hiányozhat a libapecsenye párolt káposztával, libamáj, és a ludaskása.
A mondás úgy tartja, hogy aki Márton napon nem eszik libát, az éhezni fog az elkövetkezendő esztendőben.
Remélem mindenkinek kedvet csináltam a Márton nap ünnepléséhez, amely 2009. november 14-én 10-17 óráig tart. Akinek nincs más lehetősége, otthon fogyasszon el családjával egy jó ízű libavacsorát.
Írta: 5e76004fb5, 2009. november 10. 16:03
Fórumozz a témáról: Márton nap a zalaegerszegi Skanzenben! fórum (eddig 5 hozzászólás)