Kezelhetetlen gyerek, tanácsokat kérnék (beszélgetés)
Valami fejlemény?
Felvették a kapcsolatot a szülők szakemberrel?
A leírtak alapján ponthogy nem tipikus autista. Egy autista nem kezeli így soha azt a helyzetet ha pl. beteg kisgyerek van a társaságban... Az első gondolatom nekem is az volt, egy jó masszív asperger.. De sok részleg ellentmond ennek, ha alaposan átolvasod. Vagy ha van is, egy jó kis ADHD-vel is meg van tüzdelve.. A szóval nehezen irányíthatóság, meg az "öntörvényűség" viszont utalhat valóban arra is..
Abban egyetértek veled, hogy nagyon kellene neki az a kivizsgálás, sőt, már kellett volna, nem is értem, miért nem viszik el a szülők a gyerekeket. Még mindig megy a jaj ne bélyegezzék, meg, jaj ne mondjanak "rosszat" a gyerekemről...
Ezért kéne, és már kellett volna ezt a kislányt szakemberhez vinni, mert nem szabad megvárni, hogy a dolgok iskolás korra csúcsosodjanak ki... De hát jobb később, mint soha.
A gyereknevelést tanulni nem szégyen, sajna ez még mindig olyan tabu sok helyen.
Igen, itt én is hajlok az elmondottakból arra, hogy nem, vagy csak nagyon kevéssé objektív gond van..
Mert egy hiper, vagy auti, vagy akármi "kódos gyerek" nem tudná igazából azt figyelembe venni, hogy pl. van egy beteg kisgyerek a társaságba.. Nem mondom, hogy ez nem érinti meg, vagy a maga módján nem sajnálná, vagy szeretgetné, de valószínűleg ők nem úgy reagálnának..
Nekem ezen a ponton volt gyanús a dolog..
De továbbra is azt gondolom, azért van a pszichiáter, meg a pszichológus, meg a nevelésiben a sokat látott szakember, hogy ezt megállapítsa, és a szülő is segítséget kapjon.
Igen, nehéz ez a következetesség dolog. Még ma is kell újat tanulnunk, nekünk sokat látott szülőknek is. Nemrég jöttem rá, hogy a keménység az tényleg keménynek kell, hogy legyen.
Nálunk pl. volt olyan, hogy mondjuk, hogy pakoljanak el. Aztán utána néztünk az órára, hogy jaj, még csak fél7, na jó, akkor még 20 percet játszhattok...
Hát nyista.. A problémásabb gyerek nevelésébe, akinek extra fontosak a korlátok, még ez se fér bele. Nem. Először szülő ránéz az órára. Eldönti magában, mit akar. Ha még játszhatnak, nem szól semmit. Ha nem, akkor viszont ki kell követelni, ha kell darabonként kínlódva az összepakolást.. És középút nincs..
Ilyeneket meg nem szégyen szülőként megtanulni, már eleve dicsőség, aki eljut oda, hogy kérdez..
A tanár fontos dolog, de önmagában a szülő nélkül nem ér a gyereknek semmit.
A lányom idén végez a gimnáziumban, és nincs történelemkönyvük. A tanár elmondta év elején, hogy aki akarja megveheti, de sok értelme nincs.
A próbaérettségije 85% lett.
Van igazad.:) Érzi azt tanár, diák egyaránt, hogy mi a felesleges.Csak azért kérdeztem, mert annak idején
a mi tanárunk megoldotta. Történelem-magyar szakos, és ő volt az osztályfőnökünk.
Csak ma már azt a módszert nem merné bevállalni egy tanár sem.
Ha az élelmiszereket nézzük,akkor kihagynám az ízfokozós kajákat (nátrium-glutamát) is! Alvási és viselkedési zavarokat okoz. Igaz,még a bacon szalonnában is van,de kaphatók már "mentes" termékek is.
Persze,ezt nem neked szántam,csak kapcsolódik a hsz-hez.
Ez attól is függ, mit tartunk feleslegesnek. Ami a NAT, kerettanterv alapján nem érettségi követelmény, azt természetesen nem kell tanítani. Ami az, azt viszont akkor sem hagyhatom ki a gyerekek érdekében, ha véleményem szerint felesleges, unalmas, nem ad semmi pluszt a gyerek számára.
Amúgy pl. a mi sulink által választott irodalom tankönyv olyan vastag és olyan szinten tárgyalja az egyes témákat, hogy ebben a konkrét iskolában, ezeknek a gyermekeknek tanítva nem négy, hanem nyolc év is kevés lenne, ha mindent tanítani akarnék.
De más oldalról nézve: az érettségihez tudni kell, mi az az eposz, és ismerni kell néhányat, de az nincs előírva szigorúan, hogy feltétlenül Homérosz eposzait kell ismerni. Ki lehet hagyni teljesen, míg be lehet venni pl. Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen c. művét. Ez tipikusan olyan döntés, ami miatt a szülők fele kifejezetten jó tanárnak tartana, a szülők másik fele tiltakozna az igazgatónál.
Ezeket is érdemes kipróbálni.
Számomra egyre inkább egy olyan "egyke" rajzolódik ki, aki talán túl sok figyelmet is kapott, és talán "túl" jók akartak lenni a szülők.
Viszont nem elég következetesek. Ha egyszer kimondunk valamit, annak még akkor is úgy kell lennie, ha magunk is megbánjuk.. Ezt nekünk is sokat kellett gyakorolni.
De a cukormegvonás mindenképpen jó ötlet.
Egyébként ebben nagyon igazad van. Fehér cukor,túl sok finomított lisztes, ipari margarinos, adalékanyagos, ízfokozós, tartósítós ételek _az arra egyébként hajlamosaknál_ erősen tudja fokozni a hiperaktivitás tüneteit, rontani az autizmus bizonyos eseteit. De ismerek olyan gyermeket, akinek a magatartásproblémáin egyebek mellett a tejtermékek elhagyása is javított, mert kiderült, hogy tejcukor vagy tejfehérje-allergiája is volt (nem emlékszem pontosan, hogy melyik), és a tüneteket ez is rontotta.
Szóval tényleg érdemes ezeknek a dolgoknak _is_ utánajárni.
Jah. Azt elfelejtettem, hogy velem mindig normálisan viselkedett. Illetve majdnem. Egy ideig próbálgatta, feszegette a határokat. Aztán megtanulta, hogy én a hisztit hagyom rá, nem engedek neki.
Igaz az is, hogy soha nem gügyögtem, hanem mindig normális hangon "beszélgettünk".
Nem lehet hogy ott történt hiba, amikor engedtek a hisztinek?
Kicsit mintha unokaöcsém jellemrajzát olvasnám, ami az otthoni viselkedést illeti, csak ő nem a szüleivel, hanem a nagyanyjával szemben viselkedik így. Mert ott mindent szabad volt, mindent el tudott érni, mikor meg már korlátozták volna, késő volt.
Szó szerint képes volt nekimenni a nagyanyjának, ütötte, verte, harapta. Legdurvább az volt, mikor azt mondta "mama menjen ki az útra, hogy elüsse az autó", mindezt azért, mert rászólt, hogy ne a kapunak rugdossa a labdát. 6 évesen.
Neki a suli segített, de nem azonnal. Illetve nem biztos hogy az iskola hatása.
Azóta tapasztalunk nagyobb változást, mióta a húga megszületett.
Persze, így pontos.
De vizsgázni a magántanulót is be kell vinni, olyan nincs, hogy majd én otthon tanítgatom, ahogy én gondolom...erre a Muraja-felvetésre vonatkozott a kitétel.
A magántanuló státuszt meg nem is olyan könnyű megkapni.
Ezt még a Waldorfosok se támogatják.
De általában senki, csak a végső esetben engesélyezik általában. Pont azért, mert nem biztos, hogy a szülőnél lenne a gyerek a legjobb kezekben..
De persze a fiaméknál is van olyan gyerek.
Vannak ebben némi autisztikus elemek, némi ADHD-s elemek.
Ide nem csak családterápia kell, hanem alapos kivizsgálás minden területen.
Aztán "mellesleg" családterápia is, de azt talán jobb lenne a "diagnózis", vagy vélemény után, hogy olyan szakember keressenek, aki képben van az esetleges kóddal körülírható probléma terén is.
Mert ott inkább az a cél, hogy a családot úrja összerakják, hogy a megváltozott helyzetben is mindenki megtalálja a helyét.
Az aspik nagy része is iskola elején kap diagnózist. Ezzel nem azt mondom, hogy ő az lenne, de valószínűleg ez azért már nem az "elnevelés" kategória..
szabályok: társasjátékban tud jáétszani?
Vagy ott is dühöng, ha lekerül a bábuja vagy megelőzi valaki vagy nem ő nyer?
További ajánlott fórumok:
- Mi lehet a gond? Tanácsokat, javaslatokat kérnék....
- Gyermekmolesztálás lehet a háttérben? Szerintetek? Segítséget, tanácsokat kérnék!
- 40 évesen szívinfarktus, tanácsokat kérnék
- Mosógép vásárláshoz kérnék tanácsokat - milyet vegyek?
- Tapasztaltabb hölgy barátaimtól kérnék ötleteket és tanácsokat! S.O.S
- Hízási tippek, tanácsokat kérnék