Mi az a kazein?
Napjainkban egyre népszerűbbek a különböző étrend-kiegészítők, melyek célzott módon tudják támogatni szervezetünk működését.
Sokan használnak különböző fehérjéket, állati, vagy növényi eredetűt vegyesen. Ráadásul izmaink felépítéséhez leginkább a fehérje járul hozzá, így valóban van létjogosultsága a megfelelő fehérje beviteléhez.
Az egyik közkedvelt formula, a kazeinfehérje. Az emlősök tejében található, pl. a tehéntej fehérjéjének 80%-a kazein, míg az emberi anyatej 20-40 %-ban tartalmazza.
A kazeint a sajtgyártás melléktermékeként kapjuk, már a szó latin eredete is erre utal, ami sajtot, illetve szövegkörnyezettől függően túrót jelent.
Igen lassú felszívódású, ebben segíti a gyomrunkban lévő savas közeg is. Ez a hosszabb felszívódás teszi népszerűvé a sportolók körében is, hiszen fogyasztása egy folyamatos aminosav ellátást biztosít, sokan emiatt éjszakai fehérjének hívják, és esti étkezésre fogyasztják.
Sokan illesztik a diétájukba, mivel a magas fehérje, de alacsony szénhidrát és zsírtartalom támogatja az optimális súlyvesztést, valamint hosszabb teltségérzetet is biztosít.
Ráadásul magas kalcium és foszfortartalma a csontok és fogak egészséges állapotához is hozzájárul, ami az életkor előrehaladtával nagyon fontos szempont.
Sajnos ez nagy hátránya van, mivel tejfehérje, így a laktóz vagy tejfehérje érzékenyek nem fogyaszthatják.
Érdemes megemlíteni, hogy magát a kazeint nemcsak az élelmiszeripar használja, de pl. a ’60-as évekig a művészek előszeretettel használták az ilyen alapú festéket, amit mára az akvarell váltott fel. Manapság már a ragasztókat is inkább műgyantaragasztókra cserélték, de pl. palackok címkézéséhez még mindig felhasználják a kazein alapú ragasztót. Sőt, a műanyagok alapanyaga is kezdetben a kazeinen alapultak.
Érdekes tény, hogy napjainkban már egyre több ember érzékeny rá. A kazeinintolerancia a szervezet IgG reakciója a kazeinfehérje jelenlétére, a szervezet gyulladásos reakciója a kazeinfehérjére és a fehérje lebontásának problémája. Tünetei lehetnek: gyomorfájás, puffadás, gyomorgörcs, hasmenés, székrekedés, ekcéma, kiütése,
ízületi fájdalom, fáradtság. A tünetek akár 72 órával a tejfogyasztás után is megjelenhetnek. Nem összekverendő a laktózintoleranciával, ami akkor jelentkezik, ha a szervezetben nincs elég laktáz enzim, így nem tudja megemészteni a laktózt (a tejben előforduló cukrot).
Írta: pi, 2024. július 10. 09:35
Fórumozz a témáról: Mi az a kazein? fórum (eddig 3 hozzászólás)