Húsvéttal kapcsolatos kérdések? Pl. Miért éppen sonka? (beszélgetés)
Húsvét egyházi nézetből és világi nézetből.
Ki mit tud róla?
A hagyományos sonkát már szombat este, a böjt lezárásával megkezdik. Vasárnap a sonka mellé tojást, tormát fogyasztanak. E nap ünnepi étele a bárány.
Húsvét másnapján magyarország egyes vidékein e napot vízbevető hétfőnek is hívják, mert e nap a locsolás napja. A lányokat régen kivonszolták a kúthoz, s vödör vízzel leöntötték, vagy a patakhoz vitték, s megfürdették. A locsolás, az ősi termékenységvarázsló és megtisztuló rítusban gyökerezik. A víz tisztító ereje a kereszténységnél a kereszteléshez kapcsolódik. A mondai magyarázat szerint Jézus sírját őrző katonák vízzel öntötték le a feltámadást felfedező, ujjongó asszonyokat, így akarták elhallgattatni őket.
A locsolás ma is elterjedt szokás, igaz némikép szelídebb formában, hiszen gyakran csak kölnivízzel locsolnak a fiúk, férfiak. A húsvéti népszokások sorát egy fehérvasárnapi szokás zárja. A lányok komatálat készítenek, elküldik egymásnak. A kosárba, tálra húsvéti tojás, kalács, ital kerül. Ezzel a lányok örök barátságot kötnek, s ettől kezdve komának szólítják és magázzák egymást egész életükben.
Ugye a magyar kultúrában a disznóvágásnak évszázados hagyománya van, hiszen az utolsó porcikájáig fel tudták dolgozni és szinte egész évben ezt ették. Ugye mi általában nem tartjuk tisztátalan állatnak a sertést, ennek van/volt kultúrája a tartósításához. És amikor még nincs nagyon kiszáradva a sonka. Ilyen oka lehet...
Bár a füstölt libacomb is finom - eszményi!!
Egyébként érdekes, az embert azt mondaná, hogy azt a sonkát-kolbászt-tojást-tormát máskor is meg lehet csinálni... Meg, de nem olyan ízű, mint tavasszal. Családom megcsinálta, mert aug-ban jött haza az unokájuk külföldről és ez volt a kívánsága. A sonka-kolbász nagyon száraz volt már, és nem is esett jól, pedig nagyon kívántuk!
Valószínűleg azért, mert a téli időszak végére készült el a friss füstölt sonka. Bárányt nem nagyon vágták le, mert akkor nem lesznek utódok, maradt szegény malacka, aminek általában szép nagy hátsója volt... Ebből levágni egy darabot és megfőzni síma vízben - amit ugye még félretesznek és főznek vele -, szóval ez volt kéznél..., akarom mondani, fazéknál.
Egyébként a gyerekek azt is meg szokták kérdezni, hogy miért van a locsolás?? Erre az egyik tanár magyarázata az volt, hogy ugye az asszonyok mentek vasárnap hajnalban Jézus sírjához, ami már nyitva volt, és az emberek nem akarták elhinni, hogy nem lopták el a testet... ezért vittek 1-2 vödör vizet, hogy kijózanítsák az asszonyokat a hideg vízzel... :-)
A nyúl a termékenység szimbóluma, a tojás pedig az életé.
Amikor pl. hazajöttek a háborúból az emberek lesoványodva, kiéhezve, akkor cukorral elkevert tojássárgáját adtak nekik, mert az rendkívül sok ásványi anyagot, mikroelemet tartalmaz és felerősíti a legyengült szervezetet. Utána öntötték bele 1-2 tejbe és fokozatosan így tovább. (Mert aki hirtelen neki esett a rendes ételnek, az általában belehalt.) A torma a zsidó "széder tál" része, amikor a füstölt libacomb, vagy a báránycomb az egyik étel, hozzá a "keserű saláta", ahogy a Biblia írja (a Kivonulás éjszakáján), ez jelenleg tormamártás, de régebben a síma reszelt tormát ettek hozzá, vagy keserű retket.
Ha valaki tud akkor légyszíves segítsen. A gyereknek ilyen kérdések vannak Miért éppen sonka, miért éppen nyúl, miért éppen tojás.stb.
Már csak arra a kérdésre keresem a választ,hogy Miért éppen a sonka függ össze a húsvéttal?
További ajánlott fórumok:
- Kérdések és válaszok a 90 napossal kapcsolatban
- Egy topic, ahol segítünk egymásnak öltözködéssel, sminkkel kapcsolatos kérdésekben.
- Kérdések és félelmek a felnőttkori érettségivel kapcsolatban
- Állásinterjúval kapcsolatos kérdések, tapasztalatok
- Szoktátok tartani a húsvéttal kapcsolatos régi hagyományokat?
- Milyen húsvéttal kapcsolatos kis játékokat tudtok 4 éves kisfiúnak?