Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) (beszélgetés)
"Néhány levél pitypangvirágot", most akkor levelet, vagy virágot?
Egyébként a pitypang levele salátához keverve nagyon ajánlott, próbáljátok ki.
Háááát utánanéztem, ezekkel a porokkal sajnos tényleg nem lehet az olajokat kimosni a hajból, úgyhogy vagy nagyon jó minőségű hajmosó szappant, vagy a B..la babasamponját kell használnom, ha "olajozok". A szappant felolvasztom, míg krémes állagú lesz, úgy mosok vele hajat (régebben volt egy időszak, hogy csak így mostam hajat), utána saját készítésű almaecetes öblítés, amit már nem öblítek ki.
A B..la babasampont az unokámnak vettem, azzal is állítólag könnyen kimosható az olaj a hajból.
Az argán nem mellesleg naaagyon jó ránctalanító, én szemkörnyékre használom, és bátran állítom: használ!
Mindenkinek csak ajánlani tudom.
A hibiscuson kívül van még, ami késlelteti az őszülést, pl:
Curry levél: Olyan létfontosságú tápanyagokat tartalmaz, amelyek segítenek visszaállítani a hajhagymák épségét és megakadályozzák az őszülést. Ha kókuszolajhoz kevered, melegíted néhány percig és a fejbőrbe dörzsölöd, hatásos fegyverré válik az ősz hajszálak elleni harcban.
Amaránt: Segít helyreállítani az eredeti, természetes hajszínt. A levelének kivonatát tudod használni a hajadra, mégpedig úgy, hogy kis ideig forralod a leveleket vízben, majd leszűröd, és az így kapott kivonattal bedörzsölöd jó alaposan a hajad és a fejbőröd. Segít az új, friss hajszálaknak a növekedésben.
Egres: Hatékony orvosság az őszülés ellen. Napon szárított darabkáit megdarálva keverd el egy teáskanálnyi mandulaolajban, cseppents hozzá egy kis lime-levet, és máris kész az egresbalzsam. A keveréket hagyd a hajadon éjszakára. Reggel a szokott módon moss hajat.
Vaj: Bármilyen furcsán is hangzik, a tehéntejből készült bio vaj kiváló ellenszere az őszülésnek. Kétszer egy héten masszírozd a fejbőrödbe.
Zsálya: Segít eltüntetni az ősz hajszálakat, de ugyanakkor a túlérzékeny fejbőr és a korpás haj kiváló ellenszere.
Az amla-t és a shikakai-t is próbáltam már (igaz nem hajmosásra), és azokat is nagyon szerette a hajam :)
Ha ezeket a hajmosó porokat szereted, akkor az olajos pakolásokat egyszerűen imádni fogod! Bár azt nem tudom, hogy az olajos pakolást mennyire jól lehet lemosni hajmosó porral.
Most éppen ricinus-kókusz olaj kombinációt használok, de próbáltam már az argán olajat is, és imádtam!
Erről még nem is hallottam, hogy a hibiscusvirág késlelteti az őszülést, köszi az információt! :)
Biztos igazad van, de én inkább mosom/ápolom a hajam felváltva amla, shikakai porral, mindegyik kb. egy hetet kibír. Mármint hetente 1x elég hajat mosnom velük, az áruk pedig sokkal olcsóbb, mint a reetháé (jó, nem Khadi, de 100 %-os tiszta termékek), az őrőlt mosódió por jön a harmadik héten, nekem így is tiszta, selmyes, puha a hajam.
A negyedik héten egy keverékkel mosom, ami shikakai porból, görögszénából, currylevélből (porrá zúzva), száritott hibiscusvirágból (ami egyébként késlelteti az őszülést) áll.
Szóval egy hónapban 4x mosok hajat, de azért még kutakodom, hogy mit találok még, ami tisztítja és egyben ápolja is a hajat, késlelteti az őszülést, csökkenti/megszünteti a hajhullást, szóval mindenre nyitott vagyok, ami vegyszermentes..
Legújabban a különböző olajpakolások keltették fel a figyelmem, mint. pl. az argán, avokádó, lenmag, sheavaj, kókuszolaj, ricinus stb.
Csak lenne kicsit több időm, de hát...
Hajfestés pedig henna shikakai és amlaporral, pici kurkumával. Mivel természetes sötétbarna hajam van, nekem nem színezi vörösre, csak az ősz hajszálak olyan bronzosak, de még tetszik is így.
Lehet kapni reetha (nagyon finomra őrőlt mosódióhéj) port "arany áron".
Én jól kiszárítom a mosódió héjat, aztán összetöröm apró darabokra, aztán a jó öreg, legalább 30 éves (vagy még több?) kávédarálómon megőrlöm, ledarálom, majd szitán vagy sűrű szövésű fémszűrőn átszitálom, Az eredmény u.a., mintha reethát vennék, csak lényegesen olcsóbb.
A nedves hajamra felviszek egy kismaréknyi port (nekem rövid a hajam), alaposan, de gyengéden bedörzsölöm, hagyom kicsit, majd pár perc mulva kis vizzel megint átmosom, megint hagyom pár percet, ekkor már kicsit habzik is. Aztán újból kis vizzel átmosom a hajam, ekkor már jobban habzik, hagyom pár percet, majd alaposan majdnem hideg, kicsit langyos vizzel alaposan leöblítem.
Nem szárítom, nem dörzsölöm törölközővel, csak leitatom a vizet a hajamról, aztán száraz törölközőt tekerek rá, kb. 10 percig hagyom, majd megszárad a levegőn. Csak szárazon fésülöm.
Használom még hajmosásra az amlát, shikakait,brahmi stb. porokat is, mind-mind nagyon jók.
pont én is ezen gondolkoztam, hogy a kávézacc biztos jó lenne, ha sima olviaolajjal vagy más olajjal kikeverem.
Én mosódióval próbáltam hajat mosni, de nekem nagyon zsíros maradt. Van esetleg egy bevállt recepted? Érdekelne. Én samponszappannal mosom a hajam.
Ma szűrtem le a házilag készített almaecetem, kb. 5-6 liter lett, jó ideig kitart majd, és bio! Az almát egy halastó partján szedtem, ott biztos, hogy nem permetezték, mert halastavak mellett (is) tilos permetezni.
Hajöblítésre, ruhák öblítésére használom, jobb, mint a bolti ecet....
A mosógép öblítőtartójába teszek kis almaecetet, bele vagy illó olaj (100 %-os), vagy pár csepp mosóparfüm.
Legutóbb reethrával - mosódió por - mostam hajat, amit magam készítettem el, van mosódióm, azt az "ezer éves" kávédarálómon ledaráltam, és bevált. Nem értem, hogy miért kell egy vagyont elkérni ezért a "reethra" mosódió porért, mikor maga a szárított mosódió héj ára töredéke a pornak, na gondoltam, ledarálni én is letudom...
Nagyon tetszenek Klészi és Grizus a receptek, a rízses és zabpelyhes arctisztítót már kipróbáltam, tényleg szuper++++
A kávézaccos arcradírhoz még be kell szereznem aloét, de mindenképp azt is ki fogom próbálni.
A WU2-vel azért vigyáznék, az összetevői elég gázosak.
Összekeverek aloe gélt egy kis mézzel és olivaolajjal. Hűtőben tartható. Krémezés előtt vagy napközben átkenni vele az arcot, jól hidratál.
Kávézacc, tengeri só, kis méz, olivaolaj, kiskanál aloe, esetleg barnacukor és pár kanál szódabikarbóna, mindez arcradírként jól használható. Az oliva védőréteget képez a bőrön, nem kell szappanosan lemosni.
Arcmosáshoz jó az almaecet, kamillatea, tej.
Hajra ecet és csalántea. Igaz, nekem nincs semmi gond a hajammal, csak WU2-vel mosom és mindig tökéletes, de ez nyilván genetika.
Sziasztok!
Én is kb 1 éve csak természetes dolgokat használok, amiben nincs vegyszer.
Hajmosására egy rozmaringos szappant használok. Utána ecetes öblítést.
Fürdésre pedig más szappanokat.
Néha hajpakolásnak szoktam 1 evőkanál shea vajat megolvasztani. Hozzáadok lenmagolajat vagy oliva olajat és ricinus olajat és persze jó pár csepp propolisz tinktúrát, ami jó a korpás fejbőrömnek. :)
Arcápolásra redarálok kávédarálón rizset és zabpelyhet és ezt keverem vizzel. Nagyon tutin eltávolítja az egész napi szennyeződéseket és a pórusokat is tisztítja. :)
Szép estét mindenkinek!
Szilvi
Szia Linda!
Nem győzöm olvasni a sok recepted, mind-mind nagyon jók+++++
Nem is értem, miért maradt abba ez a fórum....
Mostanában én Rhassoul/Ghassoul (szóval marrokói agyag), shikakai, amla, reethra, neem porokkal mosok hajat.
Nem használok sampont már régóta, régebben tojássampont készítettem, az is jó volt, de ezek a porok tényleg eddig a legjobbak.
Van, hogy sima vízzel keverem ki, van, hogy gyógynövényes kivonattal, vagy aloe verával, van választék bőven....
Színezni/festeni is növényi porokat használok, nincs is gond a hajammal.
Mégegyszer köszönöm a recepteket, folytathatnánk a fórumot, ha van kedved hozzá....
Egyszerű otthoni wellness
Napok óta gyengélkedem, enyhe náthaféle kínoz.
Ma olyan volt a csillagállás, hogy délután 3-kor el tudtam lógni fürdeni.
Egy darab lenvászon kendőbe tettem szárított kakukkfüvet, majd bedobtam a vízbe.
Ez szépen kiázik, természetes immunerősítő hatóanyagait kieresztve.
Én az illatát is nagyon szeretem, de a hatása is nagyon szuper.
Mikor beleuntam a fürdőzésbe, akkor végigdörgöltem magam ezzel a kakukkfű csomagocskával.
A bőrnek ez a kíméletes dörzsölés nagyon jót tesz, élénkíti, lehántja az elhalt felső hámréteget, ezzel is elősegítve a gyógyító hatóanyagok bejutását.
Még fürdés után fél órával is bizsergett a bőröm, és két fokkal jobban vagyok. A tízes skálán már elértem a hatos szintre :)
Mit kenhetünk még a hajunkra? 2012-07-24 14:58
Anya küldte ma reggel ezt a cikket:
A hajunk tulajdonképpen egy keratin nevű fehérje. Élő része lényegében a fejbőr felszíne, a tüsző, amely ellátja az elhalt sejteket, hogy megtarthassuk ragyogó „sörényünket”. A tüsző bázisa sejtek csoportja, melyeket papilláknak nevezünk. Ezek képezik a hajat, a tüsző mellett levő faggyúmirigy pedig gondoskodik róla, hogy a haj fényes és életteli legyen. A túlzott faggyútevékenység teheti túlságosan olajossá a hajat, annak gyenge faggyútevékenység viszont szárazzá és élettelenné változtatja.
A tüszőt a vér táplálja, ezért ha például valaki vérszegény, az befolyásolhatja a haj minőségét. Tükröződik a hajon, ha valaki nem egészséges...
Ha többnyire egészséges is a hajunk, a hajhullással vagy egyéb hajproblémákkal életünk során szinte valamennyien találkozhatunk. Sokféle gyógyírről hallhattunk már, de leghatékonyabbnak általában a gyógynövények, a gyógynövénykivonatok bizonyulnak. Mégis, mi segít ezek közül?
Gyógynövények a hajra
Zsurló: a zsurló magas szilícium-tartalma miatt előnyös a haj számára. Gyógyítja a hajhullást és a fejbőr problémáit. Nem szintetizált olaj formában vagy más olajokkal keverve használjuk, ilyenek például a kókusz- vagy a ricinusolaj.
Tengeri alga terápia: a hínárt vagy tengeri algát hajpakolásként alkalmazzuk, csodás eredményeket lehet elérni vele. Rendkívül gazdag antioxidánsokban, ásványi anyagokban és aminosavakban, melyek kiválóan serkentik a haj növekedését, megújítják a tincseket.
(Erre rákeresek)
Ginko Biloba: ezt az egyszerű háromlevelű növényt szintén remek hajnövekedés-serkentőnek tartják, emellett meggátolja a hajhullást, az idő előtti kopaszodást. Természetes olaj formájában bármely gyógynövény-boltban megtalálhatjuk a ginko bilobát.
(Erre is rákeresek :D)
Amerikai törpepálma (saw palmetto): bizonyítottan késlelteti férfiaknál a korai kopaszodást. A maják is használták ezt a növényt, tonikként itták, jelentős gyógy- és tápértéke van. Úgy tartják, megtisztítja a szervezetet a szennyeződésektől és fiatalító hatása van.
Gyógynövényolaj-terápia: a meleg olívaolaj a legjobb, amellyel hidratálni és táplálni lehet a hajat. A melegített kókuszolajnak hasonló jótékony hatása van - önmagában mindkét olaj kiváló, kéthetente érdemes ecsettel bekenegetni velük a hajat. Mély kondicionáló hatással bírnak. Az élettelennek tűnő hajat könnyen feléleszti egy ilyen kúra, azaz olajos masszázs, amelyet hennával kondicionálás is követhet.
Gyógyszerekkel is lehet persze kezelni a tincseket, de tartsuk észben, hogy a természetes módszereknek nincsenek mellékhatásaik. Bizonyos mértékig természetes, hogy hullik az ember haja, de ha ez meghaladja a napi 100 szálat, segítséget kell kérni.
Henna: egyike a leghagyományosabb és legszélesebb körben alkalmazott kezelésnek a hennázás. A növény maga szabadon nő a Trópusokon, ősidők óta használják a hajápolásra és hajfestésre. Más gyógynövény-kivonatokkal keverve, kávéval és citrommal kombinálva kiváló gyógyír a hajra. Ráadásul aranybarna fényt is ad a tincseknek. Keveset, de változat a haj színén, és henna esetében nem kell tartanunk az ammónia hatásaitól sem.
Kókusztej és aloe vera gél: ha friss, zöld kókuszdió elérhető, próbáljunk meleg kókusztejből masszázst készíteni a hajra. Tartsuk a pakolást a fejünkön egy-másfél órát, csavarjuk a fejünket törölközőbe. Ha letelt az idő, öblítsük ki a hajat. A pakolást 2-3-szor is alkalmazhatjuk hetente. Hogy a haj puha és egészséges legyen, hetente egyszer Aloe vera-géllel is dörzsöljük be. Végezzük két hónapon át ezeket a hajápolási technikákat a gyönyörű hajért!
Neem olaj vagy levelek: a hajhullás oka olykor lehet fertőzés is, mely károsítja a tüszőt és a fejbőrt. Mossuk le a a neem fa leveleit, szárítsuk meg szabad levegőn, majd forraljuk vízben 5 percig. Hűtsük le a gyógynövényes vizet, majd használjuk hajöblítőként, hajmosás után. Erős fertőtlenítő és teljesen ártalmatlan. A korpásodást is gyógyítja (amely szintén okozhatja a hajhullást).
Méz és olívaolaj: a méz az ember egyik legnagyobb természetes ajándéka, amelyet szépségápolásra, hajápolásra használhat. Keverjünk össze felmelegített olívaolajat mézzel, és adjunk a keverékhez egy teáskanál fahéjat. Vigyük fel a fejbőrre (ne az egész hajra), dörzsöljük be, majd 15 perc után öblítsük le a fejet. Serkenti a haj növekedését, megőrzi puhaságát, fényét.
(Kipróbálom :D)
Olívalevelek és tojás: a zúzott olívalevelek ecettel keverve szintén kiváló, természetes megoldást jelentenek a hajhullásra. A méz és a tojássárgája összekeverése szintén hasznos hajnövesztő, de sajnos a nyers tojás szagát érezni lehet még egy ideig a pakolás használata után. Ha citromlével öblítjük a hajat, ez a hátrány némileg megszüntethető, és a citromlé meleg vízzel kiváló kondícionáló.
Az ájurvéda egyébként azt javasolja, hogy étrenddel is próbáljuk egészségesen tartani a fejbőrt, a hajat - ezzel a modern orvoslás is egyetért. A hajhullás kordában tartható A-vitamin fogyasztásával - tanácsos, hogy zöld leveles zöldségek, spenót, saláta, tej, csíráztatott bab szerepeljen az étrendünkben. A fehérjék elősegítik a hajnövekedést: az író, a búzacsíra, a szójabab, a teljes kiőrlésű gabonák, diófélék fogyasztása ajánlott. Egy teáskanál almaecet pohár vízzel keverve naponta szintén előnyös a hajápolásért - fogyasszuk két hétig minden nap.
Illetve hoztam képet a szempillámról.
Átneveztem a naplót. Úgy érzem, itt volt már az ideje, mert igaz, főképp a ricinussal való növesztésről szól, de annyi mindent próbálok ki és használok, hogy nem teljesen igaz a cím. :)
Illóolajok hajra:
Hajhullás ellen, hajerősítésre, a növekedés serkentésére: rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla.
Korpásodás ellen: teacserje, rozmaring, eukaliptusz.
Zsíros hajra: ciprus, levendula, bergemott, zsálya, cédrus, citrom, boróka.
Száraz, töredezett hajra: eukaliptusz, szantál, rozmaring, rózsafa.
Sötét hajszín élénkítésére: rozmaring, cédrus.
Világos hajszín élénkítésére: kamilla, citrom.
Tojássampon 2012-07-25 10:31
Hosszú, normál hajra:
2 egész tojás
1 nagy citrom leve (kb 4 evőkanál)
rozmaring vagy valamilyen más illóolaj
Hosszú, zsíros hajra:
2 tojássárgája
1 nagy citrom leve (kb 4 evőkanál)
teafa illóolaj
A két egész tojást elkeverem a citrom levével, illóolajat csepegtetek bele. A tojás táplálja a hajat, a citromlé tökéletesen oldja a zsírt, az illóolaj - ápoló és antibakteriális hatásán kívül - elveszi a tojás szagát.
Hogyan használjuk?
Száraz hajra viszem fel apránként a tojássampont, vagy belenyomom a hajamat a műanyag tálba, amiben a keverék van. Mivel csöpög érdemes a tál fölé hajolva mosni, így ami kicsöpög azt újra rá lehet tenni. Jó alaposan átdörzsölöm a hajamat, és a fejbőrömet is átmasszírozom. Utána sima vízzel kimosom, és kész is van. Semmi egyebet nem kell rá kenni vagy fújni.
Kiegészítés és az esetleges problémák:
A tojássampontól szép és egészséges lesz a haj, ezért nincs szükség pakolásokra, balzsamra, hajvégápolóra
Felesleges ecetes öblítést használni, elég sima vízzel kimosni a tojássampont.
A haj könnyen fésülhetővé válik, nem kell fésüléskönnyítő balzsam.
A teafaolaj vírus, gomba és baktériumölő hatású, a korpás hajra is hatékony. A rozmaring illóolaj erősíti a hajat, és serkenti a fejbőr vérellátását.
Ha a mosás után zsíros, összetapadt lesz a haj: akkor fordul elő, amikor nem mossuk meg elég alaposan, és nem dörzsöljük meg a fejbőrt. - Ebben az esetben a sampon elkezdte feloldani a zsírt, de teljesen nem tudott vele megbirkózni, mert nem volt elég idő a tojásban lévő lecitinnek, hogy emulgeálja is... - Antal Vali megjegyzése
Könnyebb használni ha a tojásfehérjét habbá verve keverjük hozzá a többi összetevőhöz.
Előfordulhat, hogy mosás után kevés tojásfehérje darabka a hajban marad, de könnyen észrevehető, és eltávolítható. A felvert fehérjével talán kiküszöbölhető ez a probléma.
Illóolaj teszt: Az is fontos, hogy az illóolaj, amit a samponba vagy bármi másba csepegtetünk igazi legyen, ne szintetikus utánzat. Ezt úgy a legkönnyebb tesztelni, hogy egy fehér papírlapra cseppentünk belőle, és ha zsírnyom nélkül megszárad, akkor jó. Amennyiben zsíros paca marad vissza, akkor az szintetikus! A száradási idő elég hosszú, de hajszárítóval pár perc alatt megvan. - Színes folt maradhat egyes illóolajok után (narancs, mandarin, csampa, pacsuli, stb.) - Antal Vali megjegyzése
Antal Vali kiegészítése:
25 éve gyűlő tapasztalataim szerint a zsíros hajat úgy érdemes mosni, hogy az első mosást a sárgájával végzed, az utolsót pedig csak a habbá vert fehérjével, ugyanis a fehérje önmagában igen jótékonyan hat a zsíros hajra.
Érzékeny, gyulladásra hajlamos fejbőr esetén levendula olajat és/vagy citromfüolajat javaslok.
Normál hajra: kamilla, levendula, kakukkfű, ilang-ilang vagy ezek bármilyen kombinációjú keveréke
Száraz, törékeny hajra: cédrus, kamilla, orvosi zsálya, levendula, rozmaring vagy ezek bármilyen kombinációjú keveréke
Zsíros hajra: bergamott, cédrus, orvosi zsálya, ciprus, boróka, levendula, citrom, pacsuli, fenyő, rozmaring, teafa, kakukkfű, ilang-ilang vagy ezek bármilyen kombinációjú keveréke
Korpa ellen: cédrus, orvosi zsálya, ciprus, citrom, pacsuli, fenyő, rozmaring, teafa vagy ezek bármilyen kombinációjú keveréke
Hajhullás megelőzésére: cédrus, orvosi zsálya, rozmaring, ilang-ilang vagy ezek bármilyen kombinációjú keveréke
Hajmosáskor a kiválasztott keverékből rövidhaj esetén 5-8 cseppet, hosszú haj esetén pedig 10-15 cseppet adagoljunk.
Én is használtam ilyet apró változtatásokkal. Tényleg nagyon jó.
főzni kell hársfa és bodza teát (egy-egy evk.-al teszek 2,5-3 dl vízhez és jó feketére hagyom ázni 10-15 perc alatt)
Ebből 3-4 evk-al kivenni és elkeverni benne egy tojás sárgáját, egy evk. mézet (jó nagy evőkanállal szoktam) 3 csepp levendula olajat. én leöblítem a hajamat és ezzel mosom meg. nem szoktam rajta hagyni csak jól megmosom vele. Óvatosan kell önteni, mert folyik és először nem jutott mindenhova.
Utána megmosom a Biola babasamponnal a hajamat és végül a maradék teával öblítem. Ez kicsit fura, mert amíg vizes olyan 'nem csúszós' tapintása van a hajamnak, de ahogy megszárad szuper! Puha, fényes és könnyen fésülhető!
30 ml tömény szesz
3 csepp rozmaringolaj
3 csepp ilang-ilang olaj
1 evőkanál narancsvirágvíz
A rozmaring- és ilang-ilang olajat keverd össze a szesszel, majd add hozzá a narancsvirágvizet is. Töltsd a keveréket egy sötét, jól zárható üvegbe. Naponta dörzsöld be a serkentő hajvízzel a fejbőröd - lehetőleg este -, és csak reggel moss hajat.
Hajerősítő oldat
A hajhullást számos probléma okozhatja, de az egyik legjellemzőbb az, hogy a töredezettség miatt válnak meg fejbőrödtől a hajszálaid. Ilyenkor már sokszor az sem segít, ha a különféle hajbalzsamok után nyúlsz, ezért próbáld ki a következő - nem meglepő módon szintén rozmaringgal készült - oldatot.
Hozzávalók:
300 ml almaecet
30 csepp rozmaringtinktúra
20 csepp körömvirág-tinktúra
10 csepp csalántinktúra
10 csepp avokádóolaj
A rozmaring-, körömvirág- és csalántinktúrát keverd össze nagyon alaposan az avokádóolajjal és az almaecettel, majd töltsd egy sötét üvegbe. Hajmosás után alaposan masszírozd bele a fejbőrödbe, majd öblítsd le.
Így lesz egészséges a hajad!
Vízitormás öblítőszer
Amennyiben az amúgy sem túl dús hajad hullásnak indul, sőt, még töredezik is, próbáld ki ezt az ásványi anyagokban és vitaminokban bővelkedő hajöblítőt.
Hozzávalók:
1 l víz
1 marék vízitormafű
1 evőkanál gyümölcsecet
A vízitormát aprítsd fel, és szórd egy edénybe. A gyümölcsecetet és a vizet keverd össze, és öntsd a tormára. Hagyd egy éjszakát állni, majd szűrd le. Miután megmostad a hajad, öblítsd át a keverékkel. Ne mosd ki belőle!
Kávépakolás 2012-01-14 14:28
2 evőkanál citromlé és 1 evőkanál ecet,
2 tojássárgájával elkeverve, fél csomag szalakálit (!!!) belekeverek,
és most jön a legfontosabb hozzávaló: bármilyen fajta őrölt kávét kell belerakni,
annyit, hogy massza alakuljon ki! Jól ki kell keverni, és a frissen mosott hajra
(még vizesen) kell rákenni, de nem a hajvégekre hanem a hajtövekre közvetlenül a fejbőrhöz.
1 óra hosszáig rajta kell hagyni,
után pedig lemosni, nagyon fontos hogy nem szabad akkor már sampont vagy balzsamot használni,
csak ki kell mosni, egyszerűen kijön.
Teaöntet: 1 púpozott teáskanál csalán ¼ liter vízhez: csak forrázzuk, rövid ideig áztatjuk.
Csalántinktúra: a tavasszal vagy ősszel kiásott gyökereket kefével megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük. 38-40%-os gabonapálinkával felöntjük és valamilyen meleg helyen 14 napig állni hagyjuk.
Hajmosás: egy ötliteres edényben 4-5 összemaréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Ezután öt percig állni hagyjuk. Ha gyökeret használunk, jó összemaréknyit áztassunk hideg vízben egy éjszakán át, másna forraljuk fel és 10 percig hagyjuk állni. A fej mosásához ilyenkor színszappant használjunk.
A nyírfa levelét is hajnövesztőszerként tartják számon
ALMAECET
Receptek hajra:
Az almaecetes hajöblítő hatására hajunk csillogó, fényes, lágy és könnyen kezelhető lesz. Ez a természetes csodaszer megőrzi és visszaállítja hajunk természetes savköpenyét, és újra régi fényében tündökölnek majd hajszálaink.
Erősítő almaecetes hajöblítő:
Hozzávalók:
2 evőkanál almaecet, 1 csésze szénsavmentes ásványvíz, 5 csepp 100%-os illóolaj.
Egy tálban keverjük, össze a hozzávalókat az illóolajat válasszuk ki ízlés szerint. Mossuk meg hajunkat a szokásos módón öblítsük le majd az utolsó öblítésnél vigyük fel az almaecetes keveréket. Jól dörzsöljük, be fejbőrünkbe majd pár perc után langyos vízzel mossuk ki, de akár rajta is hagyhatjuk. Ez a keverék erősíti és fényesebbé teszi hajunkat.
Almaecetes öblítés korpás hajra:
Az almaecet tartalmazz egy olyan hámlasztó és lágyító alfa hidroxisavat, amely eltávolítja a korpát a fejbőrről. Minden hajmosás után érdemes ezt a keveréket használni. Minden hajmosás után vegyünk fél csésze bioalmaecetet és jó alaposan dörzsöljük be a fejbőrbe, és nem szabad kimosni belőle. Az eredmény egy hét múlva már látható, és ha úgy látjuk, hogy a korpa kezd visszatérni, kezdjük el újra kezelést.
Komplett gyógynövényes öblítés érzékeny fejbőre:
Ebben az öblítő folyadékban olyan természetes gyógynövények szerepelnek, amelyek meggátolják a korpásódást, és egyensúlyban tartják a fejbőr pH értékét.
Hozzávalók: fél csésze friss vagy szárított oregánó, fél csésze friss vagy szárított levendula virág, 2 csésze bioalamaecet.
A gyógynövényeket vágjuk, apróra tegyük bele egy tálba és öntsük rá az almaecetet. Jól keverjük el, és hagyjuk így két hétig. Ezután szűrjük át és az így kapott almaecethez adjunk egy csésze langyos vizet. Hetente egyszer a hajmosás után masszírozzuk be a fejbőrbe ezt a keveréket.
Tisztító élénkítő hajöblítő:
Szintén egy gyógynövényes almaecetes öblítő, amely lágyítja és tiszta hajszálakat és serkenti a vérkeringést.
Hozzávalók: 2 kanál menta, 2 kanál bazsalikom, 2 kanál rozmaring, 2 kanál zsálya, 5 csepp illóolajat tetszés szerint, 2 csésze bioalmaecet.
Minden gyógynövényt vágjunk össze kis darabokra és öntsük le az almaecettel. Keverjük össze és hagyjuk állni két hétig. Ezután szűrjük le és az így kapott almaecetet keverjük össze minden hajmosás után meleg vízzel. 2 kanál almaecethez adjunk 1 csésze meleg vizet.
Ezt a keveréket dörzsöljük a fejbőrbe hetente egyszer hajmosás után, de ne öblítsük ki.
Hajhullás vagy a haj elvékonyodása esetén egy hétig mindennap végezzük el a kezelést.
Rozmaring:
Elkészítés: 10 perc + 2 hét érlelés Nehézség: 1
- Hozzávalók: 7 dl napraforgóolaj, 3-4 rozmaring ágacska.
- Elkészítése: A hozzávalókat üvegbe rakjuk, ráöntjük az étolajat és lezárás után sötét, hűvös helyen legalább 2 hétig érleljük.
{igaz ez fűszerolajként volt feltüntetve de gondolom jó lesz a hajamra is mert semmi más nem kell hozzá. Kicsit tovább fogom érlelni, meg leszűröm ha kész, és nem teszek bele annyi olajat.}
Borsmenta
1 dl olajat öntünk két marok aprított borsmentalevélre, és 3-4 hétig lezárt üvegben, polcon tároljuk. Leszűrés után már sötét üvegben legyen a helye. Bármilyen fájdalom esetén bedörzsölő szerként használjuk. Rovarcsípés vagy bőrkiütés esetén kellemes viszketéscsillapító szer.
A hajvíz legfontosabb összetevői az almaecet és a körömvirág, de a kertben kevésbé népszerű csalán is hasznodra lehet.
A rozmaring és a zsálya tinktúraként fejti ki leginkább gyógyító és ápoló erejét. Manapság nagyra becsülik a kozmetikában az avokádóolajat is."
Zsálya tinktúraként? :D Jó lenne, ha azt is megoldhatnám ennyivel :)
"Ha a természetes módszer híve vagy, akkor neked találták ki az illóolajokat. (jaj, ez talált) Az illóolajokat samponként vagy pakolásként is alkalmazhatod. Gyógyszertári illatmentes samponhoz keverd az olajakat, 100 ml samponhoz 10-15 cseppet a megfelelőből."
Ezt is mindig elfelejtem :D ugyanis mindig azon agyalok, hogy a zsírosodást csökkentsem. Apropó, a sampon bevált, csak éppen zsírosodás ellen nem akar hatni :( és éppen ezért fogok tenni hozzá rozmaringolajat hajmosáskor.
"Rozmaring: stimuláló hatású, ezért serkenti a hajnövekedést. A haj korpásodását is csökkenti. A sötét színű hajat fényessé teszi."
Miiii? Akkor inkább a ricinuspakolásba keverem bele.
"Csalán: ez a legtöbbet használt kondicionáló, erősíti, és fényessé teszi a megviselt hajat. Zsíros hajra különösen hasznos."
Kezdek összezavarodni. Akkor ez megy a samponba. És a tormás pakolásba is teszek belőle. Mivel házikészítésű lesz, úgyis lesz sok belőle.
Na, mostmár, hogy a bizonytalanságot eloszlassam (főleg magamban :)) ), idemásolom már, hogy melyik mire jó.
"Nézzük milyen problémára, mit javasol az aromaterápia.
Hajhullás ellen, hajerősítésre, a növekedés serkentésére: rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla.
Korpásodás ellen: teacserje, rozmaring, eukaliptusz.
Zsíros hajra: ciprus, levendula, bergemott, zsálya, cédrus, citrom, boróka.
Száraz, töredezett hajra: eukaliptusz, szantál, rozmaring, rózsafa.
Sötét hajszín élénkítésére: rozmaring, cédrus.
Világos hajszín élénkítésére: kamilla, citrom."
"A csalán segíti a hajnövekedést
A csalánról bebizonyosodott, hogy serkenti a hajnövekedést. A csalánt tavasszal vagy nyáron szerezhetjük be, frissen és szárítva egyaránt használhatjuk. Az év többi részében is beszerezhető szárított formában. Tinktúrát készíthetünk belőle, és azt adjuk a szappanos oldathoz.
A rozmaring hajnövekedést idéz elő
A rozmaringot évszázadok óta használják a népi gyógyászatban hajápolóként. Serkentő hatását a hajhagymák szintjén fejti ki. Mivel a haj növekedése a hajhagymákban indul, a rozmaringgal készített sampon serkenti a hajnövekedést és a haj visszanövését. A rozmaring egész nyáron át virágzik, frissen tinktúraként vagy szárítva is használható."
Jaj, erről beszélek. Ilyenkor úgy érzem, hogy a pillanaton megyek, és szedek csalánt :))
Még egy kis extra :)
"Az illóolaj tisztasága: az illóolajok tisztaságának megállapításához cseppents belőle papírra egy kicsit. Ha elillan a fehér papírra cseppentett illóolaj, de a papíron a legkisebb nyomát is látod a cseppnek, akkor nem 100%-osan tiszta a vizsgált illóolaj."
Úgy jártam a rozmaring illóolajammal, hogy az üvegcsén egy szóval sem írta, hogy 100%-os lenne, és én cseppentettem egy cseppet belőle egy darab papírra, és még egy olyan 5 perc múlva egy hatalmas olajfolt kiabált le róla. Hát, elszomorodtam kicsit, meg lelkiismeret-furdalásom lett, hogy milyen felelőtlen vagyok, hogy megvettem úgy, hogy nem 100%-os. Aztán egy fél nap múlva mikor hazaértem, a folt sehol :D úgy elillant, egy lehelletnyi nyoma nem maradt :) Csak türelem.
Szóval így az illóolajakkal.
Az alábbi recepthez szükséges alapanyagok mindenki konyhájában fellelhetők, a pakolás igen gyorsan és szinte fillérekből előállítható. Egy pohár vörösbor és kellemes zene társaságában igazi luxusban lesz részünk.
Én igyekszem a tej helyett TEJSAVÓT használni, mivel ennek fertőtlenítő hatása van, gyengéden hámlaszt és jól stabilizálja a bőr természetes védőrétegét.
SZÁRAZ BŐR esetén érdemes tejsavót használni mivel az anyag az első lépésben gyengéden hámlaszt, felpuhítja az elszarusodott hámréteget, a második lépésnél viszont értékes fehérjékkel táplálja és erősíti a bőrt. A pakolás ZSÍROS BŐR esetén is alkalmazható, túróval készítsük, és az almalevet helyettesítjük 2 kiskanál citromlével.
Hozzávalók
2 évőkanál cukormentes! kakaópor vagy ugyanannyi 80-90%-os kakaótartalmú fekete csoki (a csokit olvasszuk meg)
1 kiskanál méz
1 evőkanál zabpehely
1 evőkanál tej vagy tejsavó
Az első fázisnál még adjunk hozzá a kivett mennyiséghez + 2 evőkanál tejsavót vagy egy evőkanál tejet és két evőkanál almalevet
jég
Elkészítés
Egy tálban összekeverjük a hozzávalókat, testpakolás esetén a mennyiségek felszorzandók, használhatunk akár botmixert is. Pihentessük a keveréket 1-2 percig, majd egy kanálnyi mennyiséget belőle melegítsünk fel 35-40 fokra. Ezt használjuk az első lépéshez. Első lépés: RADÍROZÁS ÉS HÁMLASZTÁS Adjunk még a keverékhez két kanálnyi langyos tejsavót vagy egy-egy evőkanálnyi tejet és almalevet, az utóbbit a hámlasztó hatás elérése végett. Vattakorong segítségével, a meleg kencével lassú, körkörös mozdulatokkal többször dörzsöljük át az arcunkat – így egyszerre radírozunk, hámlasztunk miközben a pórusok is megnyílnak. Hagyjuk a felvitt anyagot az arcunkon mintegy 10 percig, ne ijedjünk meg, ha kicsit csíp: a hámlasztási folyamat velejárója. Testmeleg vízzel öblítsük le. Második lépés: ÁPOLÁS Vigyük fel a maradék kencét a meleg arcunkra és hagyjuk megszáradni 15-20 percig, majd öblítsük le langyos vízzel. Harmadik lépés: HATÓANYAGCSAPDA. Egy kocka jéggel töröljük át az arcunkat.
Gyógynövények
Lukácsné hajhullás elleni – belsőleg alkalmazandó – teakeveréke: körömvirág, ragadós galaj, gólyaorr és bojtorján – azonos arányban. A kúra általában 2 hónapig tart. Lukácsné felhívja a figyelmet arra, hogy hajhullás esetén meg kell keresni és ki kell szűrni a gyulladásos gócot a szervezetben. Nőknél általában nőgyógyászati problémákra, férfiaknál pedig a prosztata megbetegedésére vezeti vissza a hajhullást. Teakeveréke magát a hajhagymát gyógyítja, a kúra nyomán – mint írja – a gyógyult hagymából az eredeti formában és színében nő ki a haj.
Dr. Nagy Géza ugyancsak hangsúlyozza, hogy a gennyes góc (például rossz fog, gyulladt mandulák stb.) okozhat hajhullást. Ilyenkor először a kiváltó okot kell megszüntetni. A góc eltávolítása mellett kiegészítő terápiaként kedvezően hatnak a gyulladásgátló gyógynövények. Ilyen teakeverék például: körömvirág (30 g), mezei zsurló (20 g) és cickafarkfű virág (50 g). Ebből egy evőkanálnyit forrázzunk le 2 dl vízzel, 20 percig hagyjuk ázni, szűrjük le. Napi 2-3 alkalommal étkezés után igyuk.
Előfordul az is, hogy emésztési zavar következtében hullik a haj. Ilyenkor a bélflóra rendbehozatalához, a normális emésztéshez gyógynövények is hozzásegíthetnek. Hasznos lehet: borsmenta (100 g), ezerjófű (20 g), apróbojtorján (50 g), fehérüröm fű (30 g), édeskömény (100 g), bazsalikom (100 g). A keverékből egy evőkanálnyit főzzünk két percig 2 dl vízben, majd 10 percig hagyjuk ázni. Ha az édeskömény zúzott állapotban van, elegendő a forrázás is. Ebéd, illetve vacsora előtt 20-30 perccel igyunk naponta kétszer 2 decilitert. A keverék keserű, de édesítés nélkül fogyasszuk, így azonnal beindítja az emésztőnedvek képződését.
A neves fitoterapeuta hozzáteszi, hogy idegrendszeri, lelki ok is előidézheti a hajhullást. Ilyenkor a szorongást, a szomorúságot vagy a kimerültséget ajánlott kezelni gyógyteákkal, az előbb említett sorrendben citromfűvel, macskagyökérrel vagy aromaterápiás gyógyfürdővel (levendula, rozmaring).
Szorongás elleni receptje: citromfűből 100 grammot forrázzunk le fél liter vízzel, 20 perces állás után szűrjük le. Egy nap alatt fogyasszuk el, kortyolgatva. Rámutat, hogy minél gyengébb a tea, annál jobban nyugtat.
A szomorúság leküzdésére az alábbi keveréket javasolja: macskagyökér (60 g), borsmentafű (30 g) és szurokfű (10 g). Egy evőkanálnyi mennyiséget 2 dl vízben főzzünk 5 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 alkalommal, étkezés után 2 dl-t igyunk.
Egy másik forrásból származó, ajánlott teakeverék: nyírfalevél, csalánlevél, bojtorjángyökér, fűzfakéreg és kamillavirág (5-5 g), valamint levendulavirág és római kamilla (2-2 g). Egy további recept: bojtorjángyökér, csalánlevél, csalángyökér, fűzfalevél, fűzfakéreg (mindegyikből 5 g), római kamilla (2 g). A keverékek hajhullásra és korpásodás ellen egyaránt hatásosak. A teakeverékből készült főzettel hajmosás után erőteljesen dörzsöljük be, masszírozzuk meg a fejbőrt. (Rápóti–Romváry)
Kakukkfű, rozmaring, zsálya vagy csalán forrázata szintén segíthet hajproblémánál. Vegyünk 2-3 evőkanálnyi növényt, forrázzuk le fél liter vízzel, hagyjuk 10 percig állni. Hajmosás után dörzsöljük be a főzettel a fejbőrt, néhány percig masszírozzuk vele, azután öblítsük le. Mind hajhullásra, mind korpásodásra jó. (Barbara Griggs)
Alkalmas bedörzsölésre az ezerjófű vagy a farkasalmalevél főzete is. Elkészítésük azonos: 3-4 tetézett evőkanálnyi gyógyfüvet dobjunk be fél liter forró vízbe, rögtön vegyük le a tűzről, és 10-15 perces állás után szűrjük. Nemcsak bedörzsölő szerként használhatjuk, be is márthatjuk a hajas fejbőrt a főzetbe.
A fejbőr bedörzsölésére jó még a következő gyógynövények valamelyikének vagy keverékének főzete: áfonyalevél, árnika, bojtorján, csalán, diólevél, fűz, levendula, majoránna, rozmaring, szappanfű, vasfű, zsálya, zsurló. (Szalai Miklós halimbai esperes)
Kevesen tudják, hogy bedörzsölésre a csalánlevél kivonatánál hatékonyabb a növény gyökere. Házilag is elkészíthetjük frissen gyűjtött csalángyökérből a szeszes kivonatot. A gyökeret mossuk meg, azonnal aprítsuk fel, és kb. 2 hetes szárítás után 200 grammnyit áztassunk be egy liter 60 vagy 40%-os szeszbe. Az üveget jól zárjuk le, 20 napig tartsuk sötét helyen, de naponta legalább egyszer rázzuk fel. Ha készen van, szűrjük le, naponta egyszer masszírozzuk be vele a fejbőrt. Utána ne mossunk hajat, hogy a hatóanyagok felszívódhassanak. (Dr. Nagy Géza)
Felhívom a figyelmet: vízhajtó hatású gyógynövények alkalmazásakor (ilyen például a csalán) ügyelni kell arra, hogy túladagolás esetén a tea kihajtja a szervezetből az ásványi anyagokat (makro- és mikroelemeket). Nem helyes tehát, ha tisztítás céljából valaki napi két liter csalánteát fogyaszt. Inkább főzzön egy evőkanálnyi csalánlevelet 3 dl vízben két percig, hagyja állni 10 percet, szűrje le, és ne egyszerre igya meg, hanem egész napra elosztva kortyolgassa.
Illóolajok
Hajhullásra, korpásodásra ajánlott illóolajok: boróka, cédrusfa, citrom, levendula, kajeput, kakukkfű, muskotályzsálya, pacsuli, rozmaring, teafa, zsálya. Elősegíti a hajnövekedést a cickafark, az ilang-ilang és a rozmaring olaja.
Különösen lelki kimerülés esetén hatásos az aromaterápiás fürdő. Cseppentsünk fürdővizünkbe 6-10 csepp illóolajat (levendula, rozmaring, bazsalikom, rózsa, jázmin egyaránt alkalmas). Lefekvés előtt vegyünk 30 perces fürdőt.
Talpmasszázs
Kezelendő zónák: vese, mellékvese, húgyvezeték, húgyhólyag, máj, tüdő, ivarmirigyek (petefészek vagy here).
Akupresszúra
Testen kezelendő pontok: V-3 (az Achilles-ín és a belső boka vége közötti távolság felénél) és H-23. Az utóbbi a gerinc mindkét oldalán, két-két ujjnyira a 2. lumbális csigolya tövisnyúlványának alsó szélétől oldalra található. Ha a tenyereket a csípőre helyezzük, hüvelykujjaink hátul éppen erre a pontra mutatnak.
Táplálékkiegészítők
A hajhullás megelőzéséhez elsősorban A-, D-, B5- és B6-vitaminra, valamint kovasavra van szükség. Ha ezeket ételeinkkel nem tudjuk bevinni, akkor bevehetünk béta-karotint tartalmazó étrend-kiegészítőt (a béta-karotin az A-vitamin előanyaga, ebből a szervezet maga állítja elő a számára szükséges A-vitamint), a B-vitaminokat pedig B-komplex táplálékkiegészítővel juttathatjuk be. A megfelelő mennyiségű D-vitamin képződéséhez általában elegendő, ha az ember nem kerüli a napot. Ha viszont valaki túl érzékeny a napfényre vagy nem szereti a napozást, akkor táplálékkiegészítővel is magához veheti a D-vitamint.
Tapasztalatok szerint az esszenciális zsírsavakban gazdag táplálékkiegészítők (tengerihal-olaj, lenmagolaj, ligetszépeolaj) jótékonyan hatnak a hajra: csökkentik szárazságát, javítják színét, mérséklik a viszketést és korpásodást, sőt visszaszoríthatják a fejbőr ekcémáját vagy pikkelysömörét.
Elősegíti az egészséges hajnövekedést, mérsékli a hajhullást a cink. Különösen azoknál hatásos, akiknél a száraz és töredezett haj alulműködő pajzsmirigy miatt alakult ki. Értelemszerűen ellenjavallt a cink nagyobb adagban való, hosszan tartó szedése a pajzsmirigyhormon túltermelődése, vagyis túlműködő pajzsmirigy esetén. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a hosszan tartó cinkszedés rézhiányhoz vezethet, ezért annak pótlásáról is gondoskodni szükséges.
Rézhiány miatt egyébként az őszülés is hamarabb következik be, mivel a réz a melaninnak, vagyis a haj és a fejbőr színét adó pigmentnek fontos összetevője. (Hatásos és kényelmes módja a rézpótlásnak az újra divatba jött rézkarkötő vagy a rézszálas textíliák, például a rézcsuklópánt viselése, mivel a réz bőrön át kiválóan felszívódik.)
Kedvezően hat a haj növekedésére, gátolja az őszülést és a korpásodást a szelén nyomelem pótlása is.
Ha a hajprobléma hátterében emésztési zavar áll, különösen jótékonyan hat az egészséges bélflóra helyreállításában segítő „barátságos” bélbaktérium, az Acidophilus és más pro-, illetve prebiotikumok. Megtalálható a joghurtban és a kefirben is, de ezekből túl nagy mennyiséget kellene fogyasztanunk, hogy elérjük a kívánt hatást.
Természetes gyulladásgátló anyag a propolisz, amely emellett baktérium- és vírusölő hatású is. Belsőleg szeszes kivonatát, a propoliszból készült tinktúrát alkalmazhatjuk naponta háromszor étkezés előtt egy órával. Akinek magas a vérnyomása, kétszer 20 cseppet vegyen be, akinek alacsony, az kétszer 10 cseppet, kevés citromos vízben oldva. Természetesen virágporra, illetve propoliszra allergiásoknak tilos az alkalmazása.
Cassia obovata hajápoláshoz
A Cassia obovata olívazöld növényi por, melyet a növény leveleinek finom őrlésével kapnak. Illata a friss fűéhez hasonlít. Nevezik szennának, natúr/szőke hennának is, mivel a szőke és ősz hajnak aranyos csillogást kölcsönöz, sötétebb hajnál pedig gyönyörű, tartós fényt és tartást érhetünk el vele színező hatás nélkül.
Gyógyhatása már évszázadok óta ismert, gombaölő, antibakteriális, hashajtó, atka írtó, valamint kezelhető vele az ekcéma és psoriasis is.
Hajfestéshez ha a szőke vagy ősz hajnak aranyos csillogást szeretnénk kölcsönözni: a cassia port keverjük össze narancs vagy citromlével, amíg tejfölsűrűségű pépet nem kapunk, hagyjuk állni 12 órát, majd kenjük a száraz vagy enyhén nedves hajunkra, tekerjünk rá follpack-ot és egy törülközőt, majd hagyjuk rajta 3 óra hosszat a cassia pépet. Tiszta samponnal mossuk meg és egy gyönyörűen aranyló végeredményre számíthatunk.
Sötétebb hajfestéshez ha a hajat "csak" kondícionálni szeretnénk: meleg vízzel keverjük tejfölsűrűségűre a cassia port, kenjük a száraz vagy enyhén nedves hajunkra, tekerjük körbe follpackal és egy törülközővel, majd egy-három óra elteltével mossuk le tiszta samponnal.
"Eperszőke" hajszín elérése szőke vagy ősz hajnál: 80% cassia port és 20% hennaport keverjünk össze narancs vagy citromlével, míg tejfölsűrűségű pépet nem kapunk. Hagyjuk állni lefedve 12 órát, majd kenjük a száraz vagy enyhén nedves hajunkra, tekerjük körbe follpackal és egy törülközővel, majd 3 óra elteltével tiszta samponnal mossuk le.
Mennyiségek, mint a hennánál és indigónál: rövid hajra 200g, hosszúra 300g kb.
Összetétel: casssia obovata
250g 1800.-ft. körül van.
További ajánlott fórumok:
- Miért hisznek az emberek a természetgyógyászatban, homeopátiában és más effélében?
- Növényekkel kapcsolatos szólásokat, közmondásokat, szókapcsolatokat gyűjtsünk!
- Hogyan szüljünk? Természetes vagy császár?
- Orvos természetgyógyász segít itt Kérdezzetek
- Hiszel a természetfeletti dolgokban és mi a véleményed róluk?
- Tiszta, természetes hajápolás