Ha gyes alatt szülnék mi alapján számítanák a 2. babánál a tgyás-t és a gyed-et? (tudásbázis)
Sziasztok!
Csak egy kicsit illik a témához, de Ti vagytok azok, akiket meg tudok kérdezni. Szóval most én kérek segítséget:)))
A kisgyermeket nevelő anyák munkába való visszatérése több okból is nehézkes. Egyik oldalról a kisgyermek beilleszkedése a közösségbe nem zökkenőmentes, másrészről az édesanyák szakmai tudása a munkahelytől távol töltött idő alatt megkophat, elavulhat. Ez utóbbi problémára lehet megoldás az, ha a kismama ismeretei bővítése céljából tanulmányokat folytat, akár a kisgyermekkel otthon töltött idő alatt is.
A szakdolgozatomra készülök és a kérdéskört vizsgálva az a szándékom, hogy megismerjem milyen tanulási tervek jöhetnek szóba, milyen körülmények között, és hogy ez a szándék miért fontos nektek.
A felméréshez kérem a segítségeteket, de szívesen veszek bármi hozzászólást a témában.
A kérdőívet itt tudjátok kitölteni:
www.kerdoivem.hu/kerdoiv/482937617/
(ha a link nem működik, akkor az adatlapomon biztosan jól van fent)
Örök hálám!
ténlyeg????
na faszák az új törvények!!!
és fasza hogy ezen kell filózni, hogy hogy vállaljuk be a gyereket, pedig én is mindig ezen filózok...
olyan nehéz követni ezeket az ellátásokat...
szóval.én januárban szültem.az új törvények szerint ha a két gyerkőc között nincsen 180 ledolgozott nap akkor a minimál bérből számolnak ki:((((((
ami kb 48-50 e ft.sana ez van.
15 évig voltam TB ügyintéző, ezek a szabályok állandóan változtak, de a lényeget tekintve nem. Általában mindig a táppénz szabályokhoz kapcsolódtak. Gyakorló TB ügyintézőként rengeteg kacifántos üggyel találkoztam. Az itt feltett kérdésekre, a kevés információ hiányában nagyon nehéz konkrét választ adni, csak az általános szabályokat lehet elmondani. Konkrét ügyben, csak az illető összes, a megállapításhoz szükséges ismerettel lehet pontos tanácsot adni.
Hát szerintem én is azt találtam, amit Te mondasz. Lányeg, hogy vizsgálni kell volt e előző évben , vagy a szülést megelőzően 180 napi jövedelme.
A mostani szabály az OEP honblapjáról:
""
A gyermekgondozási díj összegének megállapítása
A gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározása
A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani.
A gyermekgondozási díj összegének megállapításánál csak azokat a jövedelmeket lehet figyelembe venni, amelyek után a biztosítottnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie.
A gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározása, ha
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben van 180 napi jövedelme
Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi jövedelme
Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé – maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme
Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).
E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.
a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.
A kifizetőhely vagy az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv kérelemre tájékoztatást nyújt a megállapított ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.
Munkahely változtatás hatása a gyed összegére
A gyermekgondozási díj összege akkor sem változik, ha a szülő munkahelyet változtat és az új munkáltatójánál ugyanazon gyermek után ismételten gyermekgondozási díjat kér.
A gyermekgondozási díj mértéke
A gyermekgondozási díj a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 %-a, azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege igazodik a mindenkori minimálbérhez, a gyed legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2011. évi felső határa havi bruttó 109.200 Ft.
A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magánnyugdíjpénztári tag esetén a magánnyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja."""
De inkább így nézzük: a gyed-et megelőzően ha összejön tgyás-gyed-táppénzből (vagy-vagy is lehet) összesen 180 nap, akkor mondhatjuk azt, hogy azért nem volt 180 nap, mert tgyásban, gyed-ben táppénzben részesült.
Ekkor a gyed alapja meg fog egyezni az előző ellátás, azaz a tgyás alapjával.
Éva, az a szabály már nem érvényes. Ez megváltozott régen.
Ha a GYED/GYES folyósítása alatt születik meg a baba, akkor vizsgálni kell, hogy nagyobb részben miért nem volt meg a 180 napi jövedelem.
Ha azért, mert a kismama az irányadó időszakban táppénzben, TGYÁS-ban vagy GYED-ben részesült, akkor az előző ellátás alapja lesz a következő GYED alapja is (azaz ugyanannyi lesz, mint a tgyás-é is volt).
Ha viszont a kismamának azért nincs 180 napi rendszeres jövedelme, mert javarészt GYES-ben részesült, akkor az új GYED alapja a minimálbér lesz (kivéve, ha a tényleges vagy a szerződés szerinti jövedelem kevesebb, mint a mindenkori minimálbér, ebben az esetben a GYED alapja a kevesebb összeg lesz)
A gyed alapja a naptári napi átlagkereset, melynek megállapítása kétféle módon történhet:
A szülőnek van 180 napi jövedelme:
Ha a jogosult szülő a gyermekgondozási díj kezdő napját megelőző naptári évben, vagy a kezdőnapot közvetlenül megelőzően visszafelé számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyed alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint állapítják meg.
A szülőnek nincs 180 napi jövedelme:
Ha nem lehet a táppénzszabályok alkalmazásával megállapítani a gyermekgondozási díj összegét, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét[11] tekintik a díj alapjának.[12]
A gyermekgondozási díj összege a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70%-a.[13]
A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magán-nyugdíjpénztári tag esetén a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja.
ha gyed alatt szülsz akkor is az alapbér lesz alap.
Ugyanannyit mint most szerintem csak abban az esetben kaphatsz, ha annyira kicsi a korkülönbség, h a 2. születését megelőző évben még dolgoztál. Pl. a nagyobb születik 2011. jan-ban, a kicsi 2011. dec-ben, akkor 2010-ben még dolgoztál, tehát lesz előző évi jövedelmed. De ha már 2012-ben szülsz másodszor akkor nincs előző évi jövedelmed, tehát az alapbér jön számításba...
Sziasztok!
Én csak arra tudok választ, ha még nem szűnt meg a gyed előtti munkaviszonyod. Ebben az esetben ha gyes alatt fogsz szülni, akkor a szerződés szerinti béred lesz a következő tgyás/gyed alapja! Magyarul csak akkor kaphatsz a mostaninál kevesebb gyedet, ha a munkaszerződésed alapfizuról szól és korábban míg dolgoztál kaptál hozzá esetleg ilyen-olyan jutalékot, ami megdobta az alapot.
Sziasztok! Akkor nincs senki, aki pontosan tudná hogyan van ez? És mi van a gyed utáni szabikkal? Az hová számít?
Mert akkor nekem ez most nagyon nem tiszta. Ha valaki gyed alatt szül, akkor a régi járandóságait kapja. Ha gyes alatt, akkor meg az alapbére számít? És ha visszamegy dolgozni és nincs meg az 1 éve?
Köszönöm!
Igen? Az jó lenne:) Mondjuk még csak én gondolkodom ezen. De, ha így lenne az szuper lenne!
További ajánlott fórumok:
- Valóban azok az anyák, feleségek, akik teszik a kötelességüket áldozatnak számítanak?
- Nem számítanak az anyagiak? Sok múlhat rajta nagyon is!
- Vagyontalan emberek emberi értékei nem számítanak?
- Szerintetek mennyire számítanak a kilók?
- Valóban visszaélésnek számítana az általam elkészített e-mail cím használata, amit én készítettem egy cégnek?
- Ha nem számítana a pénz, mivel foglalkoznál legszívesebben?