Csendőrpertu, avagy hány éves koráig tegezhető le egy fiatal? (beszélgetés)
Lehet, hogy furcsának tűnik, de az ötödik osztályos tanítványaimat már csak magázom kivétel nélkül. A kisebbeket csak akkor, ha valami rosszat, főleg illetlent tesznek. Rögtön tudják ilyenkor, hogy baj van... azonkívül mindenkit még akkor is, ha ismerjük egymást. Csak egy példa: a fogorvosom szülei, de még a nagyszülők is nagyon jó barátok voltak. Ő bár fiatalabb tőlem, mégis magázom és "doktor úr"-nak szólítom, mert neki ez a megszólítás jár, és pedig kezétcsókolommal köszön és a keresztnevemen szólít (mert velem szemben így illik). Szóval mindketten tudjuk, hogy mi illik adott helyzetben.
Mivel kisfaluban éltem, természetes volt, hogy tegeztek. Amikor édesanya lettem, azt mondták, hogy mostmár "kezétcsokolomot" illik köszönniük és magáznak, mert velem így illik... Nem tegezek ismeretlenül le senkit, még az utcaseprőt sem. Ha letegeznek, visszamagázom...
Ha egy felnőtt szeretné, hogy egy szintén nagykorú embertársa magázza, akkor neki is magázódni kell (kivéve, ha nagyon idős, ez a kor szerintem kb.60 évtől van, ki mit gondol?) 22 éves nő vagyok, az egyetemen tanultam meg, hogy ha tegeznek, akkor vissza lehet tegezni. Én új ismeretségnél inkább magázódnék (kb. 15 év korkülönbség fölött), de ha a "Jó napot!"-omra "Szia" a válasz, akkor én is átállok a tegeződésre, vagy azért is magázom, hátha észre veszi magát. Emiatt a kettősség miatt gyakran nem tudom, melyiket használjam, mert az emberek elvárása is elég különböző sajnos. Aminek viszont utána tudtam olvasni, hogy alapvetően magázódni illik, a tegeződést a nő ajánlhatja fel, egyneműeknél az idősebb. De sajnos ez a szabály nem segít eligazodni, amikor manapság boldog-boldogtalan letegez mindenkit ismeretlenül. Azzal, hogy tegeződve is ugyanúgy meg lehet adni a tiszteletet, nem értek egyet. Természetesen magázva is el lehet küldeni a másikat melegebb éghajlatra, csak nehezebb. Tegezve viszont nekem nehezemre esik nagyobb tisztelettel beszélni valakihez, nem a szokásos haverkodós beszédstílussal, mint amit a hozzám közelállókkal használok (pl. tanár). Ilyenkor segítő kifejezések: kérlek, légy szíves, elnézésedet kérem
Fura volt, amikor először ilyen hangnemben beszélt hozzám valaki, olyan stílusban, mint a magázódás, csak tegező megfogalmazásban. Én maradtam volna a magázódásnál, csak nem illik visszautasítani, ha megkérnek, hogy tegeződjünk.
Szívesen fogadok véleményeket.
A falu bolondját mindenki tegezi...
Azért ebben van némi tanulság.
Nekem 35 éve /17 voltam / azt mondta a leendő férjem 70 éves nagymamája: tegezve is meglehet adni a tiszteletet.
Ebből tanulva engem mindenki tegez /értem ez alatt a most 14 éves lányom osztálytársait is. Semmi bajom nem lett amikor a fiam először hozta el a barátnőjét , és megkértem Őt a tegezésre.Szóval nekem nem megy a magázás... Miért várnám el egy fiataltól a magázást ,közben én letegezem ...???
Az alap kérdés (tegezni/magázni, szia/jó napot) egyéni hozzáállástól függ.
Én pl. nem haragszom érte, ha akár a fiammal egyidősek is letegeznek.
Tegeződve is meg lehet adni a tiszteletet, viszont fordítva is igaz, ha magázok valakit, akkor is el lehet küldeni melegebb éghajlatra, ha az adott helyzet ezt kívánja.
Bocsánat, hogy közbeszólok.
Az, hogy ki mit köszön, szerintem lényegtelen.
Köszön, tehát a tiszteletet megadja.
A "jó napot"-ra ebben az esetben szerintem a "szervusz" a válasz.
Gyorsétteremben a 20 éves is simán letegezi a 60 éveset (volt rá példa az ismeretségi körünkben).
Egyébként én sem sértődök meg soha, ha tegez valaki.
Inkább úgy vagyok, hogy nekem eszembe sem jutna, csak azért egy vadidegent tegezni, mert egyidősek vagyunk, nekem ez nem elég ok, ha amúgy vadidegen az illető.
Ilyen alapon tegeződhetnék a nőgyogyimmal, a fogdokimmal, a lányom tanárnőivel. Szerintem fura lenne, de ahogy visszaolvasok, van, akinek ez még simán belefér.
Oké, de akkor: én is köszönjek "jó napot"-tal a lányom 13 éves osztálytársnőjének?
(Mert ha az természetes, hogy ő nekem azzal köszön, akkor nem tudom, nem lepődne-e meg, ha én is így viszonoznám).
És egyre inkább, a hozzánk járkálós kislányok is így köszönnek nekem (tehát nem csak a suli előtt ha összefutunk).
Szerintem attól is függ, hogy milyen helyzetben találkoznak.
Pl. szerintem már huszonegy-néhány éves korban sem illik mondjuk egy bankban tegezni az alkalmazottat, csak mert az ügyfél is annyi. Pont egy rokon lány volt így, húszévesen nyitott számlát (az első munkahelyéhez kellett), és itthon felháborodva mesélte nekem, hogy ő tegeződött az ügyintézővel, és az következetesen magázta, holott egyidősek voltak. Hát, mondtam neki, hogy tán így illik.
Megint más, ha mondjuk kirándulás közben egymás mellé csapódnak. (Ez persze az én véleményem).
Pl. ha elmegyek egy továbbképzésre, akkor idegenekkel is tegeződünk, szakmán belül. De az APEH-ban ha ügyintézek, hiába vagyok szakmabeli az ügyintézővel, lehet, hogy a végzettségünk is ugyanaz, akkor is magázom, nem is kérdés (25 évesen is magáztam).
További ajánlott fórumok:
- Elítélendő az a fiatal nő vagy asszony aki abortuszra megy?
- Miért nem tud főzni a mai fiatalok többsége?
- Fiatalon (akár nagyon fiatalon) már kismamák, anyukák!
- Te visszafizettetnéd a külföldre menő fiatal orvosokkal az egyetemi tandíjat?
- Hogyan nézzünk ki fiatalabbnak?
- Idősebb vagy fiatalabb nálad a párod?