Bárányhimlő elleni vakcina (beszélgetés)
Ez igaz volt 30 éve. Ma meg az van, hogy a vírusok nem ugyanazok, és mi sem. Amin mi átestünk, csak úgy, ma sokkal több a súlyos, kórházi ápolást igénylő eset. Nem csak a bárányhimlőnél, akár egy egyszerű mandula, vagy tüdőgyulladásnál, vagy egy hasmenős vírusnál, és a felnőttek körében is.
Persze, amíg nincs baj, addig nincs baj, de amikor van, akkor sajnos a természetgyógyászat már kevés.
Igen, ez nyilván azzal jár, hogy figyelni kell az újraoltásra. De ez ma már nagyon sokmindennel így van.
Az enyem is, pedig neki is 4 van :) Sot, most mar az unokat is nyilvan tartja...
En egyebkent nyitottam egy mappat a gyereknek, pont ilyenek miatt. Abban van a terheskonyvtol kezdve az anyakonyvi kivonatan keresztul a kulonbozo leletekig minden. Nyilvan idovel az elavult dolgokat szanalom, de a lenyeg marad benne. Es majd a kicsinek is fogok nyitni egyet.
Nincs az az anyuka, aki ennyi ev utan minden gyereknel mindenre emlekszik, valami nyilvantartast muszaj vezetni.
Igen, ha mindenki a családból emlékszik arra, hogy kell emlékezni.
De ha netán én már akkor nem vagyok, vagy éppen a lány - mint abban a korban igen sokan - a "semmi nem érdekel" korszakukat éli, akkor valószínűleg nem az a legnagyobb gondja senkinek, hogy újraolttassa magát bárányhimlő ellen.
Nagyon hamar elmúlik az a kor, amikor ez téma, utána már egészen mások a fontos dolgok. Még a gondoskodó családoknál is így van ez.
Kérdeztem én anyósomat néha erről-arról, hogy volt-e a férjem bárányhimlős, meg kanyarós, meg ilyenek. Akkor fontos lett volna. Sohase kaptam egyértelmű választ. A papírok meg már ki tudja, hol voltak, mindig az nem volt meg, ami épp kellett volna. Viszont részletes kortörténeti dokumentumokat találtam a szemműtétjéről, meg a szívzörejeiről.
Még a saját orvosunknál is találtam olyan adatot, ami nem egyezett az oltási könyvvel, valószínűleg egy orvosváltásból adódó dolog miatt. Elvileg nem fordulhat ilyen elő, de mégis simán előfordul, akár a ragadó matrica nem-úgy ragadó mivoltából adódóan is. És bizony nem emlékeztem, hogy 10 éve a lányom, vagy 8 éve a fiam, vagy netán mind a kettő kapta meg a prevenart, meg a neisvac-ot, vagy a menjugate-et.. És melyik igen, meg melyik melyiket nem..
És mint mondtam, az oltás ellenére is nagyon sokan elkapják magát a himlőt. Ezt én se tartom önmagában nagy katasztrófának, mert elsősorban a szövődmények elkerülése a cél, de azért ha meg mégis az a lány terhesen kapja el az oltás ellenére is, vagy éppen addigra már annyira eldurvulnak a vírusok, hogy tesznek a vakcinánkra??
Szóval valahol mégis az lenne a jó, ha gyerekkorban átesnének ezeken..
Én is, ha választanom kéne, inkább oltáspárti vagyok, de azért mégis számos kétségem van a dolgokkal kapcsolatban, és nem csodálom, hogy másoknak is van...
Azért van ennek egy hátulütője is. Azt már tudjuk, hogy az oltás nem ad egész életre védettséget, legalábbis ezt jelezték azokból az országokból, ahol már korábban kezdték az oltást. Szóval most egy lányt beolttatunk. Nem kapja el. Aztán majd inkább, ha esetleg terhes lesz, felnőtten? A lányomnál ez nálam nagy dilemma volt.
Ilyen szempontból örülök, hogy az oltás ellenére ténylegesen is átment rajtuk.
A fiúkat szó nélkül, de azért ha még egy lányom lenne, sokszor meggondolnám.
1. Ma a legtöbb vírusra igaz, hogy betegebbek a gyerekek vele, mint mi voltunk anno. A komoly, maradandó károsodást okozó szövődmények is gyakoribbak. Az oviban is egy járvány után van akit fél évre is ki kellett venni, mert szó szerint MINDENT elkapott. Nagyon legyengülnek a gyerekek.
2. A mai munkahelyi viszonyok miatt az a mondjuk két gyereknél 2x2 hét otthonlétet se óhajtja nagyon senki. Mivel a lappangás 14-21 nap, így általában nem egyszerre betegek a gyerekek, hanem egymás után.
Egyébként nekem oltás ellenére is elkapták a nagyok, de 2-3 pöttyel átment rajtuk, és rövidebb idő alatt. Nem kellett annyira izgulnom értük. Ez nálam szempont, mert én viselem nagyon rosszul az aggódást. Nem véletlenül, pont azért, mert kis korukban egy pár durva kórházas történeten átmentünk. Nekem is furcsa volt, mert én nagyo sokáig nem láttam kórházat belülről, pedig a tyúxart turtuk nagyanyám udvarán óraszám... Hát ki tudja, ma ez van.
En meg mindig szeretnek partatlan maradni. En sem szeretem, ha masok itelkeznek, kritizalnak. ;)
Mellesleg minden orvos mashogy all az oltasokhot, pedig elmeletileg orvosirq jart mind. En sajnos nem, velem kar vitazni :)
Ezert is inditottam a szavazast, h lassam, az emberek. Beoltatjak-e a gyerekeiket, h megvedjek oket. De a,ikor utoljara neztem, csak 7 szulo oltatta be.
Köszi!
Ezért nem kérek mostanság védőoltás. Az oltás után hetekig beteg szoktam lenni:(
Kicsit más téma..kérdezhetek?
Szerinted az autoimmunbetegségem miatt reagálok túl betegségeket vagy egy védőoltást?
De miért? Mi van ebben?
Nálunk is ez volt. A bátyám bárányhimlős lett és az anyukám egy ágyba fektetett minket, hogy én is megkapjam:D
Ha véletlenül kapja el, akkor is lehet szövődmény, nyilván. Viszont ha nem összezárja beteg gyerekkel, hanem oltatja, akkor nem lesz szövődmény, de nagyon nagy valószínűséggel betegség sem. És véletlenül sem kapja el mindenki, tehát lehet hogy az ő gyereke épp megúszta volna, így meg sikerül egy súlyos betegséget összeszedni.
Azzal is kevesen számolnak, hogy a bárányhimlő vírus olyan mértékben meggyengíti az immunrendszert, hogy a bárányhimlő utáni hetekben egy csomó más betegségre is fogékonnyá válik a gyerek, jönnek a tüszős mandulagyulladások, tüdőgyulladások sé társai...
Szülőként sosem fogom megérteni, aki inkább biztosra megy és megbetegíti a saját gyerekét, minthogy megvédje, vagy legalább csak meghagyná az esélyt, hogy megússza.
Ez a "minél hamarabb túl lenni a bárányhimlőn" szöveg ma már nem állja meg a helyét. Régebben is csak azért mondták, mert nem volt más megoldás, azaz nem volt ellene védőoltás.
Nem értem egyébként, hogy ma, amikor van mód, hogy elkerüljük a veszélyes szövődményeket,sok szülő miért teszi kockára a gyereke egészségét??:S
Ezzel en nem vitatkozom, mert ki vagyok en, h felulbiraljam barki donteset.
Azonban azt tudni kell, h a szovodmenyek akkor is fennallnak, ha elkapatja, ha veletlenul szedi fel valakitol. Es nem csak a te konkret szovodmenyedrol beszelek, hanem mas betegsegrol is.
Lehet, h. Iztonsagban erzi majd igy magat, hogy kontrollalt keretek kozott kapja el, nem akkor, amikor eppen mondjuk "meglepetest" okozna, egy nyaralas elott. Legyenek tul rajta, es kesz.
Az orvos nem beszelhetett ra az oltasra, de ellene sem ervelhetett. En kerdeztem ra konkret szamokra.
Amigy erdekes, mert nalunk a csoportban volt egy himlos, de csak hetekkel utana tudtuk meg. Ki sem irtak, nem szoltak.. De senki el sem kapta.
Igen ezt már én is halottam másoktól hogy direkt összerakják a fertőzött és a még nem beteg gyereket hogy elkapják egymástól... :/
Köszönöm a hozzászólásokat! :)
További ajánlott fórumok:
- Érdemes beadatni a bárányhimlő elleni védőoltást?
- Tényleg kötelező már a bárányhimlő elleni oltás?
- MMR és bárányhimlő elleni oltás felnőttkorban
- Akik már beadattátok a bárányhimlő elleni oltást, mik a tapasztalaitok?
- Kullancs elleni és bárányhimlő elleni oltás
- Tudja valaki mennyibe kerül a csecsemőknek a bárányhimlő elleni védőoltás?