A liszt molyosodása, bogarasodás, kukacosodása. Mit csináltok? (tudásbázis)
Most,h végigolvastam látom,h a bontatlan bolti csomag a gond.Amint megláttad,h zsizsikes a blokkal együtt menj vissza,kérd el a vásárlók könyvét és jelentsd be.Utána pedig járj más boltba lisztet venni.
Viszont ha nem tudtad,h zsizsikes,és a szekrényedben tároltad,akkor tényleg jobb,ha beleraksz egy csokor levendulát.Meg alaposan kitakarítod.
Én soha nem szitáltam a lisztet,nincs is szitám,és nem is férne el az extrakicsi konyhámban már,és még élek.Tehát nem kell átesni a ló túloldalára sem.Tény,h még nem találkozta gyárilag zsizsikes liszttel,de szerintem azonnal mentem volna vissza reklamálni.
Én ha esetleg ilyet találok,megetetem a malacokkal.
Viszont a szavatossági időt nézzétek meg,otthon is érdemes rá odafigyelni.Általában az ember tudja,miből mennyi szokott elfogyni.Mi a malomból szoktunk lisztet venni nagyon jó minőségű,igaz hogy 10 kg-os kiszerelésben van,de inkább azt,mint hogy a boltból vegyek.Ha ott kell valami miatt vennem,csak 1-1-kilót veszek.
Sajnos én is észre vettem,hogy nagyon sok lisztben már benne vannak a molyok mostanában.
Már többször kikellett dobnom egész csomagot.
Üvegbe töltöttem a múltkor egy akkor vásárolt csomagot és mikor elővettem benne voltak a molyok.
Kidobtam az egészet!
Nem, Te azt írtad,h betegséget okozhat. Végeztem ilyen irányú kísérletet, steril lisztre, búzadarára stb. telepítettünk különböző élelmiszerekben is előforduló rovarokat és később vizsgáltuk mikrobiológiailag (a benne lévő baktériumokat):semmi olyasmit nem találtunk benne, ami az emberi szervezetre káros lehet. A rovarok egyes részei azok, amik allergitálhatnak.
És,hogy akkor miért tiltják a rendeletek? Azért,mert az ilyen táplálék degusztáló és csökkentett tápértékű, nem utolsó sorban pedig higiéniai kórjelző: amiben ez van, ott olyan higiéniai feltételekkel tárolták,hogy más is lehet,ami veszélyes.
De véleményem szerint nem kell átesni a ló másik oldalára. (nagyanyáink is leszitálták de felhasználták...)A házatrtásban azért veszélyes, mert ha elszaporodik, akkor mindent tönkretesz és nehéz kiírtani. Erre való pl. a klór (amiről szintén nem írtál)...
Bocs, nem akartam okoskodni, csak tizenévig vittem az ország egyetlen akreditált ilyen irányú laboratóriumát és végeztünk hatósági vizsgálatokat ezrével.
Otthoni körülmények között a szitálás megoldható, de mi van a pékségben és a cukrászatban?
A szitált lisztbe találtok "valamit" akkor elhasználjátok vagy kidobjátok ?
Én az örölt paprikát dobtam ki, mert a szitán fent akadt 2-3 mocorgó kukac és nem volt gusztusom tovább főzni vele.
néha jobb:((
De nincs minden zacskóban! Ezt nem értem. egymás mellett a két lisztes zacskó. Az egyik jó a másik a kukában landol:(
Az érdekelne, akik itt hozzászóltak. Szitálják-e a liszet?
Én azóta szitálom, amióta anyósom (20 éve) megmutatta egy szitálás alkalmából, miminden kerülhet ki belőle!
Ismétlem a zacskón nem látszik semmi, mert nem venném meg. Ha kinyitom és akkor észre veszem, rögtön kidobom. De, hogy egyszerre vett lisztnél, az egyik jó a másik nem, ez érdekes:(
Amikor szitálom és vékony rétegben elterül, akkor lehet látni ezeket a pici(1-2mm-es) pálcika szerű bogarakat. És azért látom, mert mozognak!! ha lefegysztom, akkor is bennelehet, de akkor nem mozog és nem is veszem észre.
Teljes kiőrlésűnél, bio teljeskiőrlésű lisztet veszek. És még nem vettem olyat, ami ne lett volna bogaras. Ezt előszőr vékony rétegben egy tányérra kiterítem és úgy ellenőrzőm!! Ha, simán használom észre sem lehet venni, ezeket!!:(
A teljes kiőrlésű lisztnek sem szabad rovarosnak/molyosnak lennie, nyugodtan reklamálj,ha biztos vagy benne,hogy már úgy hoztad, ilyenkor leellenőrzik a raktárban/üzlettérben lévő termékeket (különös tekintettel ugyanarra a gyártási számra) és utánajárnak. Nem ritkán pereskedések lesznek belőle, hogy ki a felelős, a bolt, vagy a szállító cég vagy a nagybani raktár stb. De ez Téged nem érint,viszont magadat és másokat is megkímélsz az ilyen áruktól,mert igenis megfelelő higiéniával és óvintézkedésekkel lehet tenni ellene.
Sajnos vegyszereket is használnak pl. a gabona betárolásakor stb., ez már más téma, ezzel nem értek egyet, de a lényeg, hogy az ilyen termék megreklamálható. Nagyon minimális szennyezettséget az EU is engedélyez,de NEM ÉLŐ bogarakat!
Az új rendeletek értelmében az MGSZH-nál (Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal) vagy az Állategészségügyi Intézetnél lehet reklamálni,ha az üzletben nem tudjátok elintézni,vagy úgy látjátok, hogy a probléma állandó.
Valóban jobb másik boltot keresni.
Baj egészségileg egyébként nem lehet belőle, nagyon nagy mennyiségben és nyersen arra érzékenyeknél válthat ki enyhébb allergiát, hasmenést de semmi más nem igazolható. Csak degusztáló. (Egyes kultúrákban fogyasztanak rovarokat, sőt, van ahol a terheseknek és a kisgyerekeknek előjoguk van egy-egy kövérebb kukacra mert magas a fehérje tartalma...)
Éppen ezért, amin szemmel látható rovarosodás nincs, azt nem is kell kidobni, viszont minden terméket be kell 24 órára tenni a fagyasztóba, azt is amin semmi nem látszik. Őrölt borstól kezdve mindenbe belemennek és szaporodnak, ami szárított növényi.
A konyha/spejz/tárolószekrény stb. felületeit klórtartalmú szerrel kell lemosni, polcokat stb. különös gonddal a sarkokra, repedésekre. Ha lehetőség van, egy tisztasági meszelés is szükséges: attól függ, mennyire szaporodott el és mióta.
További ajánlott fórumok:
- Mit csináltok, ha egy szakítás után folyamatosan síró görcsötök van?
- Mit csináltok, ha hosszabb ideig fáj a fejetek?
- Mit csináltok október 23-án?
- Ti mit csináltok akkor, ha a 13 éves kamasz fiúval nem lehet otthon bírni?
- Ti mit csináltok ha a párotok tök ellentétesen neveli a gyereket, mint ahogy ti szeretnétek?
- Szobacica: Mit csináltok, hogy ne legyen minden macskaszőrös?