Vállalkozó vagy alkalmazott (beszélgetés)
Kedves Veronika!
Nagyon szépen köszönöm, ez nagyon értékes információ!
Szia. Kozmetikus vagyok vidéki kisvárosban.
Én azt tanácsolom, hogy alkalmi munkavállalóként próbálj meg elhelyezkedni, azzal a járulékod max. 15000Ft/hó+a hely bérlése+tb. Szoktak így csinálni olyan helyeken, ahol több szépségipari szakember dolgozik együtt. Havi 15 napot tudsz így dolgozni, ami kezdetben bőven elég.
Én így kezdtem egy fodrász mellett aki fullig van vendégekkel, tőle van a vendégköröm 80%-a.
Egyetértek! A szépségiparban a nők nem a szalonhoz, hanem az emberhez ragaszkodnak! Én pl. egész életemben, ha a fodrászom átment egy másik munkáltatóhoz, mentem utána. És nem csak én, szinte az összes törzsvendége. Mert hozzá ragaszkodtunk, és mi törzsvendégek is úgy beszéltünk egymással, mintha egy közös baráti társaságba tartoznánk.
Sokkal könnyebben tudnál indulni egy szalonban alkalmazottként, mint rögtön beleugrani a mélyvízbe! :))
Egyéni vállalkozóvá viszont bármikor válhatsz. Egy KATA-s e.v. az nem kerül olyan sokba havonta. És szerintem több szalon alkalmaz inkább egy vállalkozót, mintsem fizesse utánad a TB-t, a járulékokat és a sok egyebet. ;)
Hajrá! Drukkolok neked!
(márpedig ha jól végzed a munkád, akkor lépj bármikor is a magad útjára, a vendégek nagy része biztos követni fog)
Én úgy tudom, hogy a mester-vizsga csak az ip.tan. képzéshez kötelező, vállalkozóként csak a szakmai végzettséget igazoló dokument kell.
Persze meglehet, hogy azóta ez is változott már, amióta a könyvelő irodámat bezártam, azért is írtam, keress egy könyvelőt, beszéld át vele. Jobban képben van, hogy mit, hol, hogyan érdemes, célszerű kezdeni!
A gyakorlás megvan persze, ezzel nincs gond, én vagyok a család kozmetikusa, de szeretném hivatás szerűen űzni, elkezdeni karriert építeni. Tudom, hogy nem ebből fogok milliomos lenni, de ez a hivatásom. Vagyis ez lenne, csak nem lenne ilyen nehéz! :-( De nagyon kedves vagy, köszönöm a hozzászólást neked is és a másik hozzászólónak is.
Azért ha olvassa szakmabéli és van álláspontja ne tartsa magában! :-)
Szerintem először "gyakorlásként" csak a barátnő, meg annak a barátnője, meg a szomszédasszony, és az ő ismerőse...ők viszont megértik, ha egyelőre csak egy széket tolsz a fenekük alá. Nagyon nehéz olyan vállalkozást összehozni a szépségiparban, hogy állandó, visszatérő vendégek legyenek.
És beszélj egy könyvelővel is, mert ha rögtön "főállású vállalkozóként" kezded, akkor meglehet, hogy több adót, járulékot kell havonta befizetned, mint az összes bevételed. És ha egyszer bedugtad a fejedet a hurokba, onnét bizony nem olyan könnyű szabadulni.
A harmadik variáció lenne most még számodra a nyerő: akárhol valami alkalmazotti munkakör, ahol van rendes havi fix-ed, és mellette a "másodállásos" vállalkozóként elkezdeni otthon, kicsiben.
Mert egy olyan törzsvendég-kört kialakítani, akikből lesz annyi bevételed, hogy a költségeidet, az adókat, és a havi megélhetésedet is biztosítják, az nem megy gyorsan.
Ha lenne egy "napi 8 órát meghaladó munkaviszony", akkor legalább a havi kötelező adóktól mentesülnél, és sokkal nyugodtabban tudnád a vállalkozásodat felépíteni.
Elsősorban azokat kérdezem, akik kozmetikusként dolgoznak, vagy belelátnak a szépségipari szakmába.
Szerintetek kezdő kozmetikusként melyik a reálisabb: küzdjek, hogy valahogy bekerüljek egy alkalmazotti pozíciót nyújtó helyre vagy eleve saját vállalkozásban gondolkodjak?
Nem sok szalon nyújt alkalmazotti pozíciót, de előnye, hogy nekem nem kell semmit sem beleinvesztálnom. Viszont félek, hogy így soha nem lesz saját ügyfélköröm, ráadásul nincs lehetőségem minden területet maximálisan elsajátítani. Ráadásul nem sok ilyen hely van, nagy a harc.
Viszont a saját vállalkozás meg irtó nagy kezdő tőkét igényel, és nem biztos, hogy megéri, nem biztos, hogy megélek majd ebből.
Ki mit gondol?
További ajánlott fórumok:
- Egyéni vállalkozó vagy alkalmazott?
- Szerintetek ingatlaniroda alkalmazottai után ki fizeti a tb-t? Maga dolgozó - vállalkozó - vagy a cég. pl. Duna house-nál?
- Hogy járok jobban, ha kiváltom az egyéni vállalkozóit vagy ha maradok alkalmazott?
- Egy vállalkozó mennyit fizet egy 4 órás alkalmazottja után?
- Vállalkozó alkalmazottjától munkaidőben ellopják a mobilját, terheli-e a vállalkozót felelőség, kell-e fizetni a telót az alkalmazottnak?
- Mellékállású egyéni vállalkozás mellett KATA-snak vagy alanyi adómentesnek érdemes lenni, ha lehet lesz egy alkalmazottam is?