Ki mennyi fűtésszámlát fizet? Mivel fűt, mekkora területet és szigetelés van-e a lakáson/házon? (beszélgetős fórum)
Mifelénk már nem lehet beszélni kemény télről (sajnos). A klímaváltozás mindent felülír. Úgy tervezték a házakat (legalábbis a mi családiházas övezetünkben), hogy az északi oldalon ne is legyen ablak, hanem K-D-Ny irányból, különösen D-Ny-i irányba. 100 éve ez nagyon hasznos volt; mára ... . Ilyenkor jó, amikor a 16 négyzetméteres nappali 2x4 négyzetméteres ablakain délről, nyugatról besütő nap akár 2 fokot is emel a szoba hőmérsékletén, de a tavasz elmúltával a helyiségben nem lehet megmaradni klíma használata nélkül, hiába vannak leengedve a redőnyök. A jól megtervezett hőszigetelés nagyon fontos lenne, de úgy látom, hogy többnyire az is csak pillanatnyi érdekszempontok alapján történik.
Nem muszáj hőszivattyús házban gondolkodni, mert az a tömegek részére elérhetetlen, csupán ki kellene használni okosan 😊 az építési telken elérhető természeti adottságokat, erőforrásokat.
Én még a legkeményebb télben is kijövök 500 köbméter alatt. A fűtés igazából csak decemberben indult be. Addig egész jó idő volt, csak hajnalban ment a fűtés, kb. 2,5 óráig. Akkor felnyomta a padló hőmérsékletét annyira, hogy délelőttig volt legalább 22 fok. Utána elkezdett sütni a nap. Hatalmas ablakaink vannak, még ha nem is süt igazán a nap, akkor is tartja a lakás a 22...24 fokot. Ha meg süt, akkor 26 fok van. Ez most is így van, csak délután rá kell egy kicsit segítenie a kazánnak, talán 2 órát. Akkor megint feljebb megy a padló hőmérséklete, este 11.kor van 23 fok, hajnalban megint jön a 2,5 óra ( automatika tartja, nincs termosztát )
A lényeg a hatalmas ablakokban rejlik. A ház délnyugati fekvésű, 11-től jön be a meleg a Napból. Ezért nem kell annyit fűteni. Éjszakára be kell húzni a függönyöket, különben a világűr ugyanúgy kisugárzással elveszi a szoba melegét, mint ahogy nappal a napsütésből kapjuk a meleget.
A fő baj ott van, hogy a Nap melegét a régi házakban nem használták ki az építészek. Beterveztek ablakokat, amik csak lőrések ahhoz képest, hogy egy ablaknak milyennek kellene lennie.
A másik probléma a külső hőszigetelés. Nem a falra kell tenni 15 cm-t, hanem a fődémre. És nem 15-öt, hanem 40-et. A meleg legnagyobb része a födémen távozik, mivel a meleg levegő felfelé száll. Persze, tesznek a függőleges falra is mondjuk 15 cm-es grafitos szigetelést, de ezt már csak a 2 millió/nm-es házaknál. Nincs is bevezetve a gáz, hőszivattyús, okos ház, stb. Voltam ilyenben, a tavaly a legkeményebb hónapban is 11 ezer volt a villanyszámlájuk... És ebben benne van minden luxus. Egy baj van csak velük, nem a hétköznapi embereknek való. Kicsit drágák...
... szerintem kilátszik ott az egész ló is /szegény!/ ...
... de ! arra a kijelentésére szerintem sokan emlékszünk !!! sokáig " röhögött " rajta a fél ország !!!
1. különálló családi ház (nincs egy fallal egybeépülve a szomszéd házzal)
2. a ház nincs szigetelve csak a nyílászárók utólagosan (a semminél több)
3. 74 m2
4. gáz vagy vegyestüzelésű kazán, amit megtartottunk a gáz előtti időből
5. minimum 20, maximum 26 fok; utóbbit gázzal lehetetlen elérni
6. 2021-ben a csak fűtésre használt gáz éves számlája 268.566 Ft volt; ez havi 22.380,5 ami nagyon sok.
Főleg úgy sok, hogy időnként a kazánt is használjuk, amikor meg nem, akkor a konyha 13-16, a fürdő 18-19 fokos. Felpiszkált a kérdés, ezért utánanéztem a számláknak. Kár volt. ELDOBOM A ZAGYAM!
2020-ban hasonló időjárás, hasonló életvitel mellett 171 ezer volt; ami havi 14.250
2019-ben hasonló időjárás, hasonló életvitel mellett 172 ezer volt; havi 14.360
2018-ban hasonló időjárás, hasonló életvitel mellett 127 ezer volt; havi 10.666
Azt hiszem, ez bizonyíték arra, hogy nem rezsi-, hanem fűtőértékcsökkentésben részesülünk.
Szerintem nálunk is a széndioxid kibocsájtás csökkentése miatt van ez a cirkusz. A mindenféle nemzetközi egyezmények nélkül, nálunk a 2015-ös szint lenne, vagyis nem lenne napelem. De mennyire lehet ezt komolyan venni, amikor az országok eladják a széndioxid kvótájuknak egy részét? Valószínű, Kina a legnagyobb felvásárló, hiszen egymillió embernek ennie kell és ez csak munkával érhető el és az bizony környezetszennyező... Nekik teljesen mindegy, hogy mit gyártanak, csak el lehessen adni... Ha napelem, akkor azt, ha lítiumos aksi, akkor azt, mindegy. Így nagyjából semmit nem teszünk a szénerőművek leállításáért. És akkor jönnek a mélyzöldek, akik nagyjából mindenféle erőműépítést letiltanának. Mit akarunk? Mitől lesz meleg a lakásokban, mitől lesz kaja a boltokban? Ha ez a dolog olyan komoly lenne, akkor a tőzsdén szárnyalnának azok a cégek, amik valamit tesznek is a környezetvédelemért. De nem szárnyalnak...
Nem érdemes ezzel foglalkozni, majd az utolsó 11 másodpercben elgondolkoznak azon, hogy mit csesztek el. A kis emberek meg elmondhatják, hogy jól rápacsáltak.
Sose felejtem, amiről 2014 szeptemberében értesültem: "L. Simon (ogy. képviselő, államtitkár!!!) szerint Magyarországon azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni, mert áramra éjszaka is szükség van, valamint akkor is, amikor nem fúj a szél." Ez a hatalmas baromság úgy fájt, hogy rohantam kamillázni. Olyan komolyan gondolták ezt az ökörséget, hogy 2015-ben különadót vetettek ki a napelemekre azzal a jelszóval, hogy azok megsemmisítése drága és környezetszennyező. (Az atomerőművek levitézlett fűtőelemeinek felszámolása nyilván nem kerül semmibe és rendkívül környezetbarát.)
Kb. ezen idő tájt valaki Dég környékén a SAJÁT BIRTOKÁN, ÖNERŐBŐL felállított egy szélkereket, amivel meg tudta volna oldani a portája áramellátását. Amikor többéves huzavona után se kapta meg a működtetési engedélyt, mérgében ledöntötte és tönkretette. Az egyik nagyon „okos” érv az engedély ellen az volt, hogy ha ledől, kárt tehet a szomszédnak. Szomszéd legközelebb több kilométerre volt. Szóval kilátszik a lóláb.
Szia.
1. sorház, déli oldalról szomszéd által fűtött.
2. 15 cm szigetelés, műanyag nyílászárók
3. 150 m2
4. gázzal
5. nappal, éjjel 21 fok, este 23.
6. most jött meg az éves elszámoló számlánk, 82 ezer
forint volt egész évre a fűtésünk !
A házról tudni kell, hogy 5 éve volt a full felújítás, új radiátorok, új kazán, ami csupán 40 fokos vizet keringet......
Minél több napelemes ház lesz, annál kevesebbért veszik át az áramot.
Magyarul nem lesz értelme eladásban gondolkodni.
Miből gondolod, hogy meg akarlak győzni valamiről? A saját véleményemet írtam le. Az értelmezése rád vár.
Valamit félreértettél. Én sehol nem írtam le, hogy bárki is vegyen fel hitelt, vagy ne vegyen fel. Egész másról írtam, semmit nem értettél meg belőle, tehát nem csodálkozom, hogy csak erre tudtál asszociálni.
Nyilván nem akarnak fizetni, mert a szolgáltatónak abból van nyeresége, hogyha minél több áramot ad el... Ha még neki kell fizetni, hát persze, hogy nem tetszik neki.
Ez csak a gazdasági része. A teherelosztóknak ( OVT, Mavir ) sokkal nagyobb gondjuk van azzal, hogy napközben beindulnak a háztáji kiserőművek és felnyomják a hálózati feszültséget, vagyis többletenergiát okoznak a hálózatba, amit vagy el tudnak adni külföldre, vagy nem. Na de csak a környező országokba lehet eladni, ahol ugyanúgy túltermelés van. Kénytelenek egy hazai erőművet leállítani. Ez azért nem olyan, hogy megnyomjuk a " KI " gombot, mert este eltűnik a Nap, nincs többlettermelés és újra kell indítani az erőművet. Na, ez aztán még hosszadalmasabb. Ebből,- ha jól emlékszem, - nem is olyan régen valahol dél Pesten volt egy szép nagy áramszünet... Szóval, egy darabig menni fog ez a napelemes őrület, amíg tudnak valamit csinálni a felesleges energiával. Utána meg erősen bekorlátozzák, hogy területileg honnan vesznek át áramot. Vagy, a jó magyar szokás szerint, egy tollvonás és annyi.
Az ilyen háztáji, magában működő rendszert is lehet csinálni, van is, de ahhoz, hogy éjszaka is legyen áram, a nappal megtermelt áramot el kell tárolni. Már a felesleget, amit nem használnak el. Erre jó az akkumulátor, de az egy napelemes rendszernél jóval drágább. Ez legfeljebb nyaralókban, meg sátorban rentábilis. Ezért akksik helyett a hálózatot használják a megtermelt energia felvételére. Éjszaka, meg a hálózatból vételezik a lendületet...
Az igazi megoldás az, ha kihasználnánk azt, hogy a Föld egyik felén süt a nap, a másikon meg éjszaka van. Ahol éppen éjszaka van, ott a hálózatból vennének áramot, persze arról a területről, ahol süt a nap. Vagyis, össze lenne kötve az egész Föld villamos hálózata. Ahol süt a Nap, ott betáplálnak, ahol sötét van, ott meg fogyasztanak. Egyetlen probléma van, hogy a váltakozóáramot veszteséges lenne hosszabb távra elvinni. ( Albertirsa- Vinyica, 750 kilóvoltos távvezeték, A sugárzási veszteség eléri egy novemberi ködös napon a 15 %-ot is. Ezt persze mi fizetjük ki...)
Erre találták ki a HVDC-t, vagyis egyenáramon vezetik a villamos energiát, mondjuk 1500 Megavolton. Aztán a fogadóállomásokon ( a különböző országokban ) visszaállítják váltakozófeszültséggé.
Ilyen rendszer már működik valahol Kanada és Alaszka között ( ? ) Az ehhez szükséges berendezéseket már nagyon régen meg tudják csinálni, tehát itt nem arról van szó, hogy nincs hozzá technológia. Ez is pénzről szól... ( mi lesz az olajmezőkkel? )
Ha ezt megvalósítanák, semmilyen erőmű nem kellene, elég lenne a napelem. A Nap a mi égövünkön kb. 1 kW energiát sugároz a Földre négyzetméterenként. Ebből azért látszik, hogy nem kell a Földet beborítani napelemekkel...
Valahogy így gondolom én is.
Megérne egy misét, hogy miért kell a közösbe beadni a napelemek által megtermelt áramot? A Föld számos pontján, a tundrán, Ausztrália istenhátamögötti helyein, a civilizációtól távol háztartások sokasága működik az ingatlanhoz telepített napelemrendszerrel. Biztos van Mo.-on is olyan "nomád" család, aki magának termeli az áramot (is). Nekik biztosan megéri. Megkockáztatom: 10-30 év alatt Európában is megtérül a háztulajdonosok részére. Igaz, az államok nagyobbat kaszálnak.
További ajánlott fórumok:
- Mekkora fűtésszámlát kaptál?
- Van olyan, akinek penész ellen segített a külső szigetelés?
- Évek óta nem fűtünk, vastag homlokzati szigetelés van a...
- Ha a mikróba tett telód megszólal ha hívnak tényleg rossz a mikród szigetelése?
- Így spórolj legálisan a fűtésszámlán: válassz jó ablakot!
- Tervolint hogy kell lerakni szigeteléshez?