Ha adóstárs vagyok, kaphatok lakáshitelt? (tudásbázis)
Sok olyan ember van itt, amilyen te, de te vagy a legalja. Viszed a pálmát!
Gratulálok!
Szerinted nem értek hozzá, furcsa ez egy olyan bankos szájából, aki a CSOK létezéséről sem tud, úgy kell utánanézni! Naprakész vagy, az egyszer biztos...
Gondolom, milyen nagy lehet a színvonal abban a bankban, ahol te képviseled a szakmát🙃
Kaptál választ. Nem kizárt, hogy kapsz hitelt, de több tényezős, már mekkora hitelnél vagy adóstárs, mennyi a jövedelmed, életkorod, mi a fedezet, mekkora hitel kell, futamidő stbstb.
Még valami, egyszer egy vevőm pozitív előzetes hitelvizsgálat ellenére elutasították a hitelkérelmét, mert pár évvel azelőtt volt a nevén egy cég ami felszámolással megszűnt. Szóval még egy ilyen is bekavarhat.
És igen, én írtam választ, te meg úgy 💩🤮-ad tele ezt a fórumot, hogy semmihez nem értesz.
És a többiek is ezt tették.
Leírtam az elején, példát is írtam.
Lakásvásárlásnál a nettó fizetésed 50%-a terhelhető.
Pl. ismét: ha a nettód 300 eFt/hó, akkor 150 eFt mehet törlesztésre.
150 eFt - az a törlesztő, amiben adóstárs vagy, ha ez 50 ezer, akkor 150 eFT - 50 eFt = 100 eFt, azaz ennyi lehet maximum az új törlesztésed.
Azt írtad, hogy 5 milliót vennél fel, ennek kb. 50 eFt a törlesztése, ha 20 évre veszed fel.
De ha úgy érzed, hogy ez sem válasz (és valóban nem az, hiszen a bank nem aza alapján dönt, hogy én mit írok itt), akkor keres egy hitel kalkulátort, akár az összes banknál kalkulálhatsz, majd dönthetsz.
De a legjobb, ha bankfiókba bemész és ott érdeklődsz.
Ha akarsz valamit, akkor járj utána, olyan nincs, hogy nincs időd. Ha kell menj be az összes bankba, hallgasd meg azokat akiket akarsz és dönts.
Hiába akarod a tutit olvasni itt, nem fogod. Az adott információk alapján, meg egyébként sem lehet itt elvégezni a hitelbírálatot. Ennyi a maximum, amit megtudhatsz.
Vagy azt, hogy van aki így nem kapott semmit, nem tudom mikor.
Vagy azt, hogy a közvetítő simán elintézi, mert azok szuperek.
Sok sikert!
Tényleg nem vagyok jártas hitelközvetítőkben.
Ami úgy a bank-közvetítő viszonyt illeti, férjem egyik kiemelt ügyfél kapcsolattartója csak bejár a bankfiókba. Megvan melyik nap lehet hozzá menni, hogy hova tartozik az passz, nem is helybeli.
A másik egy srác, ő szokott házhoz is jönni, ő tuti a banknál alkalmazott.
Biztosításközvetítőre annyi a rálátásom, hogy a cég áll kapcsolatban mára már csak eggyel. Ő kedvezőbb ajánlatot szokott hozni, mint amit a cég közvetlen kapna ugyanattól a biztosítótól. Ezt sem értem (vagy csak sejtem hogy összesítve az ügyfeleit tud extra kedvezményt kicsiholni), kényelmes, plusz nem nekünk kell copni az MNB nyilvántartásbavétellel, adatszolgáltatással, mert hogy van olyan biztosítás típus amit a cég integrál, ha nem lenne a közvetítő, a cégnek kellene megfelelni az előírásoknak, adatszolgáltatásnak stbstb. Ez így win-win helyzet.
Igaz nagy kárunk mióta ez a közvetítő van még nem volt, az egyik előző közvetítő egy nagy káreseménynél vérzett el.
Eddig nem. De eztán be fog villanni. A piros lámpa.
A fórumkérdésre az elsők között válaszoltam. Aztán csak szerettem volna megérteni, hogy miért állsz bele ilyen intenzíven a hitelközvetítőkbe.
A hozzám hasonlóknak...... köszönöm a kedves minősítést.
"Tekintve,hogy a hitelközvetítők egy része sok hiteligénylőnek segít és így havonta számos hitelügyletet visz a legtöbb bankba, vannak olyan bankok, akik extra kedvezményeket is biztosíthatnak, ha ilyen hitelközvetítőn keresztül jutsz el hozzájuk. Ez jellemzően valamilyen kezdeti díj elengedése vagy akár ingyenes előtörlesztési lehetőség.A közvetítők a legnagyobb bankokkal is kapcsolatban vannak és egy hónapban akár 5-10 hitelügyletük is lehet, tehát több bankba is visznek lakáshiteleket. Általában bankonként szokott lenni egy bejáratott fiókjuk és banki ügyintézőjük, akivel nagyon jó munkakapcsolatot alakítanak ki és segítik egymást.
A banki ügyintézőnek sokszor egyszerűbb egy tapasztalt hitelközvetítővel dolgozni és évente akár 10-20 lakáshitelt is közösen elintézni, hiszen nem kell olyan alapvető dolgokat elmagyarázni neki, mint egy átlagos ügyfélnek, ezt a tájékoztatást a közvetítő végzi el.
Tehát, mivel nem a bank a munkáltató, hanem az a cég, amellyel a bank szerződést köt, ezért nem a bank feladata sem az oktatás, sem a végzettség ellenőrzése.
Vagy cégnél közvetítő valaki, mint írtam (Aegon, Fundameta és társai), így ők a munkáltatók, vagy egyéni vállalkozó, amikor pedig önmaga a munkáltató.
Egyébként az általam említett biztosító társaságok pont azért foglalkoztatnak egyéni vállalkozói igazolvánnyal hitelközvetítőket, hogy ez esetben sem ők lesznek a munkáltatók, így a felelősséget már át is tolták a közvetítőre, így ha büntetni kell valakit, akkor az a hitelközvetítő lesz és senki más, hiszen neki kell megfelelnie az általa vállat munkákra. Ha ő ezt a semmire kapta, akkor az ő engedélye lesz bevonva;)
Jellemzően ezek a hitelközvetítők nem dolgoznak bankoknál, így nem is ellenőrizhetik a bankokat miattuk.
Ezek a közvetítők vállalkozók, a bank azt feltételezi, hogy a vállalkozói igazolványt úgy adta ki nekik a kormány ablak, hogy a bizonyítványait ellenőrizte.
Ha a hitelközvetítő cégnél dolgozik, akkor azok a biztosítók vagy más pénzügyi termékeket nyújtó valamik.
Ilyen volt az Aegon biztosító, illetve ilyen a Groupama, a Fundamenta, stb. Felvesznek fűt-fát ügynöknek, hogy legyen aki a hideghívásokat megcsinálja, illetve minden új hitelközvetítőnek, le kell adnia x nevet és elérhetőséget, hogy esetleg ha ők nem is akarnak a termékekből, de hátha van nekik olyan ismerősük, aki akar, mert így már nem hideghívás, mert valaki azt mondta, hogy keressék meg nyugodtan, mert akar ilyet.
Csinálnak egy belső vizsgát és kész. A vizsga semmire nem jó, azt sehol nem fogadja el senki.
A közvetítők, tehát valamelyik ilyen intézménynek az ügynökei, de nem alkalmazásban vannak, hanem egyéni vállalkozók, tehát az ügynökök pl. az Aegon ügynökei, a banknak semmi közük hozzá. A bankok nem Kovács Jánosné hitelközvetítővel állnak szerződésben, hanem pl. az Aegonnal, hacsak nem Kovács Jánosné maga a cég.
Nem, Bankoknál sosincs külsős oktatás. És nem is a bankokat büntetik meg a közvetítő hozzá nem értése miatt, hanem azt a céget, akivel a hitelközvetítő szerződésben áll.
A banki termékek oktatása = nullával. Nézd meg a honlapokon, aztán vizsgázz le belőle.
Sajnos tudom, mert sok ismerősömet be akartak húzni ilyenbe. Egy kicsit sem érdekli az ilyen cégeket, hogy az illető pl. az utazásra, hideghívásokra, stb. elkölt egy csomó pénzt, csak akkor van pénz, ha ő hozz az ügyfelet és az az ügylet sikeres lesz. És sok régi ilyen közvetítő átvágja az ujjakat. Lenyúlja az általuk hozott potenciális ügyfelet és nem ad a jutalékból annak aki az ügyfelet hozta.
MNB vizsgálat. Ha panasz érkezik, az MNB semmit nem vizsgál. A panaszt továbbítja annak aki ellen beérkezett és kéri a választ. Az akire panaszt tett valaki, megírja, hogy az ügyfél megértette, aláírta a tájékoztatásokat, szerződést, panasznak nincs helye.
És ezt visszaküldik annak aki a panaszt tette.
Paraszt vakítás ez is csak azért, hogy úgy érezd foglalkoznak veled, közben meg nem.
És különben is az ügyfélnek miért jó, ha megbüntetik a bakot pl., mert nem kapott SMS-t valamiről? Az MNB megparancsolja, hogy menjen vissza az időbe és küldje ki az SMS-t. Megtehető? Nem.
És ha ezért kap a bank egy 50 millás büntit? Az ügyfél kap belőle? Nem. Megint a vezérünk zsbe dagad majd és ennyi...
Pfff bennem csak a tudásvágy ég.
Ma például tanultam a barátnődtől, rosszul használtam a "személyi" szót hitel témában, én természetes személyt értettem alatta, de kiderült hogy banki berkekben ez mást takar.
Ok. Elhiszem. Akkor viszont csak "beleálltál", mert unatkozol vagy bevillan a lámpa, ha a nevemet látod a fórumon.
Én már rég feladtam. Mert itt már közel sem a fórumindító kérdésének a megválaszolása a cél. Ahogyan a hozzád hasonlóknak sem az volt. El kell fogadnom, hogy vannak ilyen emberek a fórumon.
Másoltam...
"Bárkiből lehet hitelközvetítő?
Nem, mert felsőfokú szakirányú végzettség szükséges hozzá (például közgazdász diploma) vagy egy komoly vizsgát kell letenni az alap jogosultság megszerzéseséhez. Utána mindegyik banknál, akivel dolgozni szeretne, le kell vizsgázni a bank termékeiből és feltételeiből, és az állami támogatások folyamatosan változó részleteit is behatóan kell ismernie.
Ha ez megvan, még utána is folyamatosan tudnia kell az újdonságokról, ezért a bankok gyakran szerveznek továbbképzéseket, amiken részt kell vennie. Törvény szabályozza, hogy milyen tájékoztatást kell adniuk a hitelközvetítőknek, és ha nem megfelelően tájékoztattak vagy esetleg félrevezettek, akkor a Magyar Nemzeti Banknál panasszal lehet élni, amit komolyan vesznek, akár még a közvetítő jogosultságát is visszavonhatják.
A Magyar Nemzet Bank oldalán tudod ellenőrizni bármelyik hitelközvetítőt is és azt a céget is, ahol dolgozik."
"(talán te is közvetítő vagy?)"
már vártam 🙃 Nem.
Feladom.
Nem, nem vizsgáznak sehol. Banknál tuti, hogy nem. Aki ezt állítja az hazudik.
Amiből/ahol vizsgáznak az a biztosítás/biztosító, és ugye ezt egy biztosítónál teszik. A bankos termékek mellékesek, mert ők a biztosítást értékesítik. Az, hogy ezek a biztosítási ügynökök hitellel is foglalkoznak, illetve befektetésnek nevezett biztosításokkal, mellékes. A fő tevékenységük a biztosítás.
Remélem a biztosítók nem vettek akkora levegőt, hogy a banki termékekből oktassanak és vizsgáztassanak bárkit is, mert ha ezt teszik, akkor már is van egy ok, hogy miért történnek hitel bedőlések.
Pont emiatt a kóklerkedés miatt történt, hogy a magánynyugdíjat is lazán átvitették 2 eFt/db jutalékért, azt sem tudták, hogy kell csinálni, ellenben az ügyfél bukta a kamatokat az államosításnál.
A bankok sosem oktatják és vizsgáztatják az ügynököket. Ahhoz, hogy szerződést kössenek velük, ki kell váltani a vállalkozóit.
A befektetés szolgáltatást nyújtóknak, egy csomó jogszabályban előírt feltételnek kell megfelelniük, ha megfelel ezeknek és talál bankot, akik kötnek vele szerződést, akkor csinálhatja, de ugye ezek nem biztosítás jellegű megtakarítások, hanem tőzsdei termékek. Őket sem oktatja a bank, hanem a jogszabályi előírás szerinti végzettséggel kell rendelkezniük, azaz meg kell lenni a személyi feltételeknek + a tárgyi feltételeknek, ha olyan típusú a cég (A vagy B típusú).
Régebben, hamis munkáltatóival tudtak csalni. Ügyfélnek megmondták, hogy jelentesse be magát valamelyik ismerőshöz papíron, aki majd felveszi a telefont is és megmondja, hogy igen, itt dolgozik.
A munkáltatói valódiságát nem tudja a bank ellenőrizni. Nincs joga hozzá, így ezek az ügyletek is bedőltek.
Vagy, úgy tudják elintézni a hitelt, hogy sok adóstársat + ingatlant vonatnak be, de ugye ez nem jelenti azt, hogy magának az adósnak több lenne a havi bevétele, csak azt, hogy több embertől tudják beszedni, ha bedől, és bizony bedől, hiszen nincs annyi fizetése, amennyiből a törlesztőt ki tudná fizetni.
Sokszor van az, hogy úgy hirdetik magukat ezek a közvetítők, hogy akár KHR listán lévő ügyfeleknek. Ami pedig úgy van, hogy a KHR-es ügyfél nem kap hitelt, hanem rábeszélik, hogy vegyen fel valaki más nekik hitelt és megint ott vagyunk, hogy az akinek a hitelre volt szüksége, nem rendelkezik annyi jövedelemmel, hogy tudja fizetni a hitelét.
Ja, az utóbbi években, amióta van Babahitel: Az t csinálják a közvetítők, hogy felvetetik az ügyféllel, akkor is, ha nincs rá szüksége, és ez t a felvett Babahitelt kihelyezik magánokirat alapján pl. egy KHR-es ügyfélnek. Ennek az ügyfélnek nem csak a hitelt kellene törlesztenie, hanem annak is kellene egy bizonyos havi díjat fizetnie (nem, talán nem uzsora). Egyszerűen, amikor ezt hallottam, akkor ki is akadtam a közvetítőn, hogy egyszerre több ügyfelet is veszélybe sodor...
Ha bankba megy, akkor ott nincs ilyen javaslat. Vagy van munkáltató vagy nincs, vagy van elég igazolt jövedelem vagy nincs. A banki ügyintéző nem fogja javasolni, hogy kamura jelentsék be, stb.
Tehát, sajnos a legtöbb közvetítő nem csak szakmailag nincs felkészülve, de a következményekkel sincsennek tisztában, ha meg igen, akkor gusztustalanok is.
Ahol dolgozom ugyan nem hitelezéssel, de halasztott fizetéssel is foglalkozunk. Ergo akarsz tőlünk venni valamit, kis kamatért cserébe majd csak 6-12 hónap múlva kell kifizetned.
A partnereket területi képviselők, kiemelt kereskedők, telepek hajtják fel, fix fizu mellett, jutalék is van. Ebből adódik hogy az ő érdekük a minél nagyobb forgalom elérése és ezért ők megtesznek mindent.
Viszont ha nálam vagy a kintlévőség-kezelő kolleginán átcsúszik az adott partner akkor azért a partner fizetőképességéért, minősítéséért nem az őt felhajtó személy felel, hanem aki engedélyezte a halasztott fizetést és megadta neki az engedélyezett keretösszeget.
Gondolom ennek egy banknál is így kellene működni.
"de az még mindig nem válasz"
De, válasz, csak nem akarod megérteni és elfogadni a véleményem. (talán te is közvetítő vagy?)
Igen, kimondom. A közvetítők jutalékból élnek, érdekük a minél több szerződéskötés ezért abba is belemennek sokan, hogy manipulálják az ügyfelet. Pl. rábeszéljék olyan termékre ami korábban szándékukban sem volt.
Ne haragudj, tényleg nem kötekszem, de az még mindig nem válasz a kérdésemre: "talán megpróbálnak olyan ügyfeleket is behozni, akik hosszú távon már nem olyan fizetőképesek."
A hitelt a bank adja, vagy tagadja meg. A közvetítő által hozott ügyfelet éppúgy átvizsgálnak, mint a besétálókat. ✅Ha bukik a hitel, miért a közvetítő hibája? ✅
Én is azt mondom, hogy a felelősség az ügyfélé, neki kell mindent tudnia. Ha külső segítséget kér, édes mindegy, hogy egy bankfióki alkalmazottól, vagy egy hitelspecialistától.
Én személy szerint jobban bíznék abban, akinek nagyobb rálátása van a piacra, több bankkal kapcsolatban áll, mint abban, aki egy bankét ismeri.
Talán nincs elég rutinjuk a pénzügyekhez, talán megpróbálnak olyan ügyfeleket is behozni, akik hosszú távon már nem olyan fizetőképesek. Persze, minden papír, igazolás megvan a checklist szerint, ezzel átmegy a minősítésen.
Nem elemeztem, de néhány éve ez volt a helyzet.
Ezért is merészeltem azt javasolni a fi-nak, hogy hallgasson meg egy-kettőt, de saját maga is járjon utána a dolgoknak. Ne szorítkozzon egy harmadik személyre a több évre szóló döntéseiben.
Személy szerint, ha ők fizetnének sem fordulnék tanácsért hozzájuk. Inkább olvasnék a neten vonatkozó írásokat, végeznék összehasonlításokat és jól megválasztanám azt a hitelterméket amelyre szerződnék.
Egyetértünk, minden szakma kezd felhígulni. Az ingatlanközvetítő szerintem mindig is híg volt. Sok szerencsétlen, akit máshova nem vettek fel, próbálkozott, ezzel még tovább tépázva a szakma egyébként sem túl fényes glóriáját.
A kérdésem arra vonatkozott, hogy ha a bank befogadja amit/akit a közvetítő hoz, és megadja a hitelt, az a bank hibája, nem a közvetítőé. Azért kérdezem, mert valahol lentebb azt írtad, hogy a nem fizetők leginkább a közvetített hitelfelvevőktől érkezik.
És azért is furcsa ez a megkülönböztetés, mert az a néhány közvetítő, akit ismerek, vizsgázik a bankoknál, mielőtt megkötik vele a közvetítői szerződést.
Miben különbözik a közvetítő által hozott anyag a bankfiókostól?
Csak vállalati hitelezésben vagyok otthon. Ott van egy lista, amit produkálni kell. Ha nem teljes a lista, nem megfelelő a felmérés, nem jön ki a matek akkor teljesen mindegy hogy honnan ered.
Az megint más kérdés, hogy a kockák legtöbbször csak az orrukig látnak, és egyszerűbb a közvetítőre köpni mint megnézni hogy a saját szervezetükön hogy csúszott ez át.
Így van.
A közvetítő által hozott anyagból.
Hogy mi lehet az oka csak tippelni tudom. Az elmúlt években sokan nyergeltek át más területről és végezték el az pénzügyi közvetítői tanfolyamot és próbálnak ebből megélni. Felhígult ez a szakma. (ahogyan pl. az ingatlanközvetítői is)
Nincs okom feltételezni, hogy nem mondasz igazat.
"Elárulom, az ilyen hitelközvetítők által hozott ügyfelek kerülnek legkorábban a nem fizető, rossz minősítésű adósok közzé."
Erre mi a magyarázat? Az ügyfél akár a "saját lábán" sétál be, akár közvetítő hozza, a hitelbírálatot minden esetben a bank végzi nem?
További ajánlott fórumok:
- Hol kaphatok segítséget? Egyedülálló szülő vagyok.
- Rokkant nyugdíjas vagyok és ha dolgozom, kaphatok-e táppénzt, ha lebetegszem?
- Ha lakáshitel utáni adókedvezményt az adóstárs tudja visszaigényelni, de a hitelt csak az adós fizeti, kit illet a visszautalt pénz?
- 3 és fél év részmukaidős munkaviszony után kaphatok munkanélküli segélyt úgy, hogy mindemelett nappali tagozatos diák vagyok?
- Kaphatok Á hitelt ha gyeden vagyok?
- Elkeseredett vagyok, lakáshitel, gyermek, rezsi, kaja és...