Fiatalon mennyire kellene spóroljak? (beszélgetés)
"a legtöbb embernek abszolút semmilyen pénzkezelési kultúrája nincs."
Mindig furcsa nekem, mikor valaki így kiemeli magát a többségből.
Hát jó, igazad van. Aki nem gazdag, az ne is törődjön a pénzének beosztásával. Elég, ha elkölti. Mindegy, mire megy el.
Mindenkinek a maga szintjén kellene gazdálkodnia a pénzzel. Minél kevesebb van, annál inkább nem mindegy, hogy mire megy el. Nem kell ahhoz gazdagnak lenni, hogy valakinek legyen egy kis befektetett pénze, ami ahelyett, hogy az infláció miatt csak egyre értéktelenebbé válik a bankban, kicsit hizlalja saját magát. De pont erről beszélek, hogy a legtöbb embernek abszolút semmilyen pénzkezelési kultúrája nincs.
Engem az apukám arra tanított, hogy minden bejövő pénzemből tegyek el 10%-ot, amit soha nem költök el. Bármilyen kifizetés csak ezután. Azt mondta, ha így elkezdem a pénzt felhalmozni, soha nem fogom azt érezni, hogy nincs pénzem. Annak ellenére sem, hogy ezt sose költöm el. Igaza volt. A gyerekeimnek is tovább adtam, ők is így tesznek. Ha sok a 10%, legyen 5. Vagy kettő, vagy akár csak pár ezer forint. Nem az összeg a lényeg, hanem az, hogy minden bejövő pénzből először saját magadat "fizeted" ki.
Az életed, főleg a fiatal korod ne arról szóljon, hogy nem élsz, csak a fogadhoz vered a garast. Ésszel költekezz, tartalékolj. Inkább sokba kerülő, de jó minőségű, kevés dolgot vegyél, mint olcsó vackokból többet. Inkább legyen kevés, de jó minőségű holmid.
Rakj össze annyi pénzt, amennyiből 3 hónapig akkor is megélsz, ha nincs bevétel. Ez jó kiindulás. Lassacskán bővítheted. Ne szórd a pénzt, de ne is tagadj meg magadtól mindent.
A "bővent" is beosztja az ember, ha előrelátó. Ha minden hónapban elkölti a bérét vagyis hónapról hónapra él, akkor nem tud foglalózni egy albérletet (nem tudjuk a fi. hol él, saját háztartása van-e) nem tud megvenni egy háztartási gépet, ha esetleg a korábbi javíthatatlan.
Ezért gondolom azt, hogy néhány hónapot spóroljon, hogy legyen némi pénzalapja. Ehhez később hozzá nyúlhat, ha hirtelen kiadásai támadnak, ha utazásra kell befizetni nagyobb összeget vagy meglát egy olyan kabátot amire régóta vágyik.
Biztositas nelkul venne, es neki minek?
Neked nem kell mas vallalkozasat tamogatni.
Sok ilyen fórum nyílt már itt arról, hogy "hogyan osszam be?".
Fiatalabb koromban borítékoltam a pénzem. Ilyen címek voltak: kötelező, heti kaja, takarék.
Ma már táblázatot készítek. Ilyesmit: [link]
Ajánlom, hogy néhány hónapig kövesd a nagyon spórolóst, hogy teremts magadnak valami kis bázist.
Arany középút
Neked kell kitapasztalni sajnos
Ez az anyagi helyzetedtől függ.
De jól látod egyik véglet sem "egészséges".
Egyébként az igények is relatívak: ha naponta azt látjuk a boltokban, hogy mennyi mindent megvehetnénk (ha tehetnénk), azzal folyamatosan húzzák az agyunkat. Tegyük fel, hogy vidéken élünk, ahol ilyesmit nem is látunk, hát eszünkbe nem jut.
Nyilván nem az alapszükségletekre írtam, mert az mindenütt kell.
További ajánlott fórumok:
- Fiatalon (akár nagyon fiatalon) már kismamák, anyukák!
- Milyen előnye van, ha egy nő fiatalon szül?
- Anyává válni fiatalon
- Tényleg elítélendő ha valaki fiatalon szül?
- A fiatalon(17-18év) összejött párok kb hány százaléka marad együtt végleg szerintetek? És mitől függhet főként?
- Ha fiatalon jön össze két ember, mennyire válószínű, hogy együtt maradnak?