Bérelt lakásban kinek kell fizetni a lakásbiztosítást? (tudásbázis)
Pff, nem is a lakas biztositasat fogjuk fizetni, hanem a lepcsohazet.
Nem az a fő kérdés,hogy kinek kell kifizetnie a díjat,hanem biztosítási esemény bekövetkezése esetén kinek térít a biztosító,ki a kedvezményezett! A Ptk. és a Bit. szerint ..."Biztosítási szerződés szerződője az lehet, akinek érdekében áll a vagyontárgy (élet, egészség) megóvása és a biztosítási díjat megfizeti." Tehát alapesetben a szerződőt terheli a díjfizetési kötelezettség és a biztosító is neki térít. Ha a kötvényben külön biztosított van megjelölve,akkor az esetleges kártérítést is neki folyósítják. Semmi nem tiltja,hogy a szerződő (tulajdonos) áthárítsa a díjat a bérlőre,ez megegyezés kérdése, de a bérlő ezzel nem kerül jogviszonyba a biztosítóval! A probléma kárrendezéskor szokott előjönni, amikor is kiderül, hogy a biztosítást nem bérbeadott ingatlanra kötötték (sok biztosítónál ezt fontos megjelölni!), illetve a károsodott épület/lakás vonatkozásában nem a bérlőt illeti a kártérítés, holott a bérleti szerződés alapján neki kell gondoskodni a helyreállításról. Illetve ingóság kár esetén kiderül, hogy a károsodott vagyontárgy nem a szerződő tulajdona, ebben az esetben a bérlő dolgai ún. idegen vagyontárgynak minősülnek, amelyekre korlátozott a kártérítés, általában az ingóság biztosítási összegének 5-20%-a!Az általad fizetendő havi díj nagyon magasnak tűnik annak tükrében, hogy ez csak 50%-a a díjnak, bár nem írtad hogy mekkora ingatlanról van szó, mekkora a biztosítási összeg. Havi 5400.- (ez évi 64.800.-!)forintért egy budapesti 120-150 nm-es ingatlan biztosítható 8-10 milliós ingósággal... Azt javaslom -ha szabad-, hogy kérd el a biztosítási kötvényt, nézd meg mit tartalmaz, mert azt sejtem, szeretne a tulajdonos bevinni az erdőbe. Illetve társasházi lakás esetén kérdezd meg a közös képviselőt, hogy van-e társasház biztosításuk és annak díja benne van-e a közös költségben. Ha bármiben tudok segíteni, írj nyugodtan privátot! Üdvözlettel, Erdélyi András független biztosítási tanácsadó
Értem, köszi. Akkor ezt még megbeszéljük a tulajdonossal.
Máris jobb egy picit. :D
Legalább tudom, hogy nem egyedi eset a miénk.
Pedig ez fontos, hiszen könnyen meglehet, hogy a biztosítás ami van, a te értékeidnek csak a töredékét fedezi. Takarító gondolom azért nincs, mert akkor annyival is kevesebb a közösköltség, nyilván a lakók nem szavazták meg, hogy legyen takarító.
Tudom nem vigasz, nálunk sincs takarítás a közös költségben.
4 hetente. Nem is ez a baj, csak nem ertem, hogy miert nincs takarito. Ahol most elunk van, a kozos koltseg tartalmazza.
Ennyire reszletesen nem beszeltuk meg.
Biztos nem naponta kell takarítanod a lépcsőházat, lehet másik lakást kéne bérelni, ha már most ennyi gond van vele!
Ingóságokra milyen összeghatárig érvényes? Csak azért mert az nem biztos hogy úgy jó lesz. Én mikor bérelt ingatlanban éltem, és kötöttem a biztosítást az ingóságokra, kijött egy ember a biztosítótól és felmérte a dolgainkat, és aszerint kötöttük meg.
2 700 Ft-ot fogunk fizetni biztositasra (allitolag ez a teljes osszeg fele), es ervenyes ingatlanra, ingosagra.
+ 4000 Ft kozos koltseg, ugy, hogy a lakok takaritanak a lepcsohazban. :S
Remelem a vizet, tisztitoszert is a lakasbol kell hordani.
Általában a tulajdonos köt biztosítást ingóra, ingatlanra. Ha ezt esetleg érvényesíteni kell, akkor a kedvezményezett is a tulajdonos.
A bérlőnek nem érdeke, hogy más tulajdona után biztosítást fizessen.
A "lelakás", használat címén elkérik a kauciót.
A közös költség is a tulajdonos költsége. Azt a társasház nem a bérlőn hajtja be, ha elmarad. hanem a tulajdonoson.
Más kérdés, hogy a bérbeadók ezeket a költségeket áthárítják a bérlőkre. Meghirdetik kedvező bérleti díjért, aztán elkezdik sorolni a kapcsolódó költségeket.
Szóval, szerintem sem a biztosítást, sem a közös költséget nem kéne a bérlőnek fizetnie.
Én megkérdezném, mekkora összeg a biztosítás. Lehet, hogy kiveszi belőle és megemeli annyival a bérleti díjat!
Ha az ingatlanra van biztosítás, azt neki kell fizetnie. Szerintem a ti ingóságaitokra kössetek külön, vagy lehetne újrakötni az övéivel együttvéve, de szerintem abból sok jó nem származna. Közös lónak túrós a háta, ez sajnos így van. A közös költségből csak a rátok eső részt fizessétek, a közösképviselőtől el tudjátok kérni részletezve, miből tevődik össze a kk, a házra, lakásra szóló biztosítás a tulajt terheli.
A tulajnak nem sok berendezesi targya van a lakasban, az is inkabb szekreny, kis asztal.
Szerintem ha csak a lakasra van biztositasa, azt neki kellene fizetni, es mi kotunk a sajat dolgainkra.
De ha olyan szerzodese van, ami magaban foglalja a berendezest is, akkor kar eseten az rank is ervenyes lesz? Vagy kizarolag az o par butorara?
Ha a kozos koltseg tartalmazza a biztositas arat, tehetek valamit? Szoljak? Vagy fizessuk es kesz?
Nem minden esetben a tulaj sara. Nálunk minden benne van, amit a bérlő használ, én csak a felújítási alapot fizetem a közösköltségből, az értelemszerűen engem terhel.
Közösköltség is a tulaj sara,de nagyon lelkesen hárítják a bérlőre..
Egyértelműen a tulajnak. A bérlő fizeti a bérleti díja, a közös költséget is ha van és természetesen a felhasznált energiát(víz, gáz, villany, fűtés, melegvíz - kinél mi van) Ajánlatos mérőóra alapján.
Attól függ, milyen biztosítás. Lehet kötni külön az ingatlanra, és az ingóságokra is. Nyilván, ha tied a nerendezés, azokra a tárgyakra neked kell kötni.
inkabb megallapodas kerdese
ha csak a lakásra azt a tulajnak szerintem. ha berendezett ingatlan, akkor a berendezésre is.
Amúgy meg ha olyan a berendezés a berendezésre szerintem jobb ha a bérlő fizeti magának
Amennyiben tarsashazi a lakas, ott 2 biztositas van; egyik a kozos reszre, masik a szemelyes.
Nalunk mindketto kotlezo.
Ha a biztosítás csak a lakásra vonatkozik? Vagy ha a berendezési tárgyakra is?
Mi a szokás?
Bérelt lakásban kinek kell fizetni a lakásbiztosítást?
További ajánlott fórumok: