Az én vércsoportom B Rh pos. a kisfiamé is az, volt férjemé 0, és azt mondja, hogy nem lehet az övé a gyerek, mit tegyek? (tudásbázis)
Huu ezer éves fórum. Volt .férjedet küldd vissza ált . suli 7. vagy 8. osztályába!
Annyit jelent, hogy B0 , tehát fenotipusra B-s vérű, de örökíted a 0-st is. Mivel apuka 0-s , kisfiad ( aki azóta nagy fiú) is, csak így lehet B-s vércsoportú.
(Ha A vagy AB lenne a gyerek, na akkor nem lenne az övé a gyerek )
Itthon, Mo-on:
A születési anyakönyvi kivonat tartalma:
a gyermek:
- születési családi neve
- utóneve,
- neme,
- születési helye,
- születési ideje (év, hó, nap),
- apjának születési családi és utóneve,
- anyjának születési családi és utóneve,
- származási helye
hogy más országban mit tartalmaz még, nem találtam.
Is-is :)
Kérdezd meg az aneszteziológus csajt, majd ő megmondja pontosan és az tényleg biztos, hogy milyenről és lehet-e ilyen, mert ezt én sem értem, hogy A-ról- hogy lehet B-re írni, ha csak el nem tévesztették annak idején.
Ez nem csak máshol, itt is előfordul, azoknál az orvosoknál, akik a pénz miatt lettek orvosok és nem azért, mert szeretik a szakmájukat.
Értem, egyértelmű Te jobban tudod, tanultad és egyebek, én viszont amit az eü-ben való irodai munka és saját tapasztalat alapján tudok, azt írtam le.
Az biztos, hogy nálunk nagyon odafigyelnek, ahogy más helyeken is, de hallottam már ellenkező esetekről is sajnos.
A terhesség esetében még annak idején, mikor dolgozni kezdtem, rá pár évre jött be az injekció a mamának, hogy az Rh összeférhetetlenséget jobban tudja a szervezete feldolgozni.
Szerintem ma már nincs is ilyen :D
Aneszteziológus vagyok :) Lehet hogy megkérdezték, de hogy kb. semmit nem számít a válasz, az is biztos. Ha transzfúziós reakció/szövődmény van, a vért le kell állítani, újra meghtaározni mindent és a vérellátóba visszaküldeni további vizsgálatra a beteg transzfúzi előtti és a későbbi vérmintával együtt. Amit a beteg mond, egy plusz információ de alapozni semmit nem lehet rá. Mint ahogyan a régebbi záró is egy info, bármikor tartalmazhat elírást, emiatt minden esetben ha vért kell adni újra kell határozni. Nagyon kötött ennek a szabályozása éppen a hibák minimalizálása érdekében.
A terhesség egy speciális eset, de nem a transzfúzió miatt, hanem az Rh negatív anya Rh pozitív magzat esetén való immunizálódás lehetősége miatt (ilyenkor a második ilyen terhességtől van teendő, ezért mondják el a kismamáknak hogy szólni kell később) de ők nem véradók hanem direkt vércsoport meghatározás készül aminek ez a célja :)
Egyet értek, de ha én belemegyek ilyen hosszas taglalásba, az nálam alapból 4 oldal :)
Ennyire nem érdekelte a kérdezőt, mert nem is reagált rá.
Ami azt illeti, nem csak meghatározzák, azért altatás után voltam, még nem ébredtem fel teljesen, de megkérdezték, hogy tudom-e a vércsoportom, mivel úgy reszkettem, mint a nyárfalevél, ahogy bekötötték a vért.
Nálunk megmondják a kismamáknak, ha negatív az Rh faktor.
Amikor egy orvos meghatározza, alá is írja a könyvet, vagy zárójelentést, tehát nevét adja hozzá, hogy rendesen meg van határozva és ha Rh negatív beteg másik orvoshoz kerül, tisztában legyen vele, merre is kutakodjon még.
Ez nem egészen így van.
Amikor véradáskor leveszik a vért, csak az AB0 főcsoportot határozzák meg, a többit később, további vizsgálatokkal, mivel transzfúzió esetén bizonyos Rh variánsokat is pozitívnak kell tekinteni, ezt nem lehet a helyszínen egy gyorsteszttel meghatározni.
A véradónak éppen csak a kíváncsiság kielégítése céljából mondanak valamit, szükség esetén úgyis részletes vércsoport meghatározásra és ellenagyag szűrésre/azonosításra van szükség, bemondásra sehol semmilyen formában nem szabad figyelembe venni. Az Eh negatívokat sincs értelme figyelmeztetni semmire, mert ha vért kell kapniuk, pontosan meghatározzák úgyis a vércsoportjukat és az eset sürgősségétől/halaszthatóságátl függően meg is kapja a vért. Az OVSZ honlapján egyébként meg lehet nézni az aktuális készletet, a pozitív és a negatív készélet majdnem egyforma, miközben a Rh negatívok aránya Mo-n 20% alatt van, szóval egészen jó eséllyel lehet nekik vért találni :)
Ha valaki Rh negatív, azt mindig megmondják, felírják, figyelmeztetik, mert sokkal nehezebb alkalom adtán vért szerezni, mint a pozitív vércsoportúaknál.
Azért is nem írták le, mert az pozitív akkor.
szimpla genetika...
küld a fenébe és vállalj egy tesztet apaságit...
aztán meg fizessen mint a pelyva...
nem csak gyerektartást, de asszonytartást is...
A nagyapámnak gyönyörű kék szemei voltak, a nagymamának sárgák. Édesanyám zöld szemű lett, ezt örököltem én is. ( édesapám is kék szemű volt, mindkét apai nagyszülőm kék szemű volt.)
Fekete szemű apától a fiam szeme fekete. ( bár csecsemőkorában reménykedtem, mert volt, amikor zöldnek láttam, de 20 éves stabilan fekete )
A 0-ás gén recesszív mind az A-val mind a B-vel szemben, az A és a B ún. kodominéns, vagyis egyformán erősek.
Ebből adódik, hogy 0-ás vércsoport csak akkor jelenik meg, ha kér 0-ás génje van valakinek (00).
Ha az egyik szülő 0-ás (00), a másik A-s (A0 vagy AA), akkor a gyerekük vagy 0-ás (00) vagy A-s heterozigóta (AO) lehet.
A B-nél ugyanez csak az A-k helyett B-k vannak.
0-ás és AB-s szülők gyereke vagy A heterozigóta (A0) vagy B heterozigóta (B0) lehet, AB-s nem mivel a nullás szülőtől mindenképpen kap egy 0-s gént.