A hátfájás


Mai világunkban egyik leggyakoribb fájdalom. A cikkben a már kialakult hátfájdalomról, annak kezeléséről és arról, hogy milyen szakemberekhez fordulhatunk lesz szó. A hátfájdalmat okozhatja a hirtelen végzett fizikai munka, a nem megfelelő testtartás és az ebből kialakult gerincferdülés, a bokasüllyedés (lúdtalp), a csontritkulás, a reuma, a gerincsérv, a várandósság alatti többletsúly és a sokat emlegetett stressz.

Leggyakrabban fordul elő a deréktájon, ami a lábba is kisugározhat, és a nyakon, ami viszont a karba sugározhat ki.


A deréktáji fájdalmakat lumbágónak hívjuk. Ha meghúzódott a derekunk, mert hirtelen megerőltettük, akkor a leghatásosabb, ha jegeljük (persze csak néhány percig, nehogy megfázzon a vesénk) a gyulladást és utána finoman napjában többször gyulladáscsökkentő krémet masszírozunk a fájó testrészbe.

Ha a fájdalom hirtelen lép fel, látszólag semmilyen nehezebb fizikai terhelés ellenére és az kisugárzik valamelyik combba, esetleg egész a lábujjakig, akkor már lumboischialgiáról beszélünk. Forduljunk a háziorvosunkhoz, aki beutalót fog írni a reumatológiára. (Már ha a fájdalomtól járásképesek vagyunk egyáltalán.) A reumatológus röntgent csináltat, ahol megállapítják melyik csigolyák érintettek. Mozgásképtelenség esetén érzéstelenítő Lidocain injekciót adnak. A legtöbb amit ilyenkor tehetünk, hogy kemény, egyenes fekvőfelületen hanyadt fekvésbe a térd alá párnát helyezve maradunk és meleggel borogatjuk. Gyulladáscsökkentő krémet itt is használhatunk, de azt csak kenjük a fájó területre és ne masszírozzuk be, mert azzal csak fokozzuk a gyulladást.


A hát középső részén (főleg a lapockák között) kialakult fájdalom gyakran gerincferdülés, rossz tartás illetve bokasüllyedés miatt alakul ki.

A gerincferdülésen segít a gyógytorna, amit a háziorvosunkon keresztül a reumatológus vagy az ortopéd szakorvos is kiírhat. Ezen kívül az orvos a fizioterápia bármely válfaját felírhatja fájdalom esetén általában 10-es kúrákra bontva. (Pl:ingeráram kezelés, mágnesterápia, gyógyfürdőkúra stb.) De bármilyen torna megfelelhet (pl: yoga). Sokat segíthet az úszás is, főleg a hátúszás. Vagy kérhetjük egy gyógymasszőr segítségét is, aki kimaszírozza a fájdalmas csomókat, izomgörcsöket.

Bokasüllyedéssel az ortopéd orvoshoz fordulhatunk, aki megfelelő betétet ír fel.


Nyak és vállfájdalmak leggyakoribb kiváltó oka a csontritkulás, a stressz és a mindenkinek ismerős "elaludtam a nyakam" szindróma. Ilyenkor a csuklyásizom merevedik meg, ami akár fejfájást is okozhat.

Legeredményesebb, ha egy gyógymasszőr végzi el ezen területek feloldását és a nyak kimozgatását.


Fontos megemlíteni, mivel manapság sokan dolgoznak számítógéppel, hogy a monitort szemmagasságba állítsuk, a szék háttámlája tényleg tartsa a hátat és necsak a szék elején üljünk és görbítsük a monitor felé a hátunkat, illetve a széknek legyen karfája az egérrel dolgozó kéz alátámasztására.

A szakemberek azt javasolják, hogy 1 óra monitor előtt való ülés után 10 perc könnyed torna következzen így a szemünket sem erőltetjük túl.


Ha pedig heti kétszer végzett sportot is betartjuk, talán 80 évesen az unokánk fog tőlünk tanácsot kérni a hátfájásról!




Írta: Füzike, 2007. október 18. 13:03
Fórumozz a témáról: A hátfájás fórum (eddig 32 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook