Református keresztelőre készülünk. Mi kell hozzá, hol kell intézni, mi a menete, és mennyibe kerül mindez? (tudásbázis)
Így jár, aki figyelmetlen! :-))) Lassan már a keresztelendő érettségijére készülnek, mi meg itt csak úgy ontjuk a tanácsokat :-)))
Ez már ezeréves fórum :-)))
Csatlakozom Guruljkához, így van: Úrasztala, lelkész vagy tiszteletes, (reformátusnál nő is lehet tiszteletes) nem misére hanem istentiszteletre megyünk. Nem térdelünk, nem vetünk keresztet. (Enyhén szólva is mulatságos volt, amikor az egyik katolikus ismerősünk, mielőtt helyet foglalt, térdet hajtott és keresztet vetett - csak éppen mindkét templomnak más a berendezése, így aztán ezt nem az oltárral szemben tette szegénykém, (mivel az nincs is) hanem a férfiak padsorával szemben.)
Érdemes figyelni az adott templomhoz tartozó gyülekezeti szokásokra: ahol jobban ragaszkodnak a hagyományokhoz, ott a férfiak és a nők a templom két külön részén lévő padsorokban foglalnak helyet, az első sorban ülnek a presbiterek.
Úrasztala díszítést is tényleg érdemes megbeszélni, ott azért figyelembe kell venni a tiszteletes "helyigényét" is, szívesen veszi-e a nagyobb, terjedelmesebb díszítést, vagy inkább valami kisebbet, ami az ünnepi alkalmat így is kihangsúlyozza.
Voltam már nagyobb településen református keresztelőn, és nagyon meglepett, hogy tetszés szerint ültek férfiak-nők vegyesen, és ami még meglepőbb volt, hogy istentisztelet közben ki-be járkáltak, senki nem zavartatta magát (láthatóan a tiszteletes sem, tehát ott nyilván megszokott dolog volt). Én nem vagyok vallásos, és tényleg csak az ilyen családi alkalmakkor megyek el a templomba, de ez zavaró volt, valahol talán tiszteletlenség is a többiekkel szemben.
Ha istentisztelet keretében lesz a keresztelő, akkor azt úgyis el fogják mondani, hogy a szertartás elején vagy végén lesz - általában a végén szokták, és akkor viszik csak be a babát a keresztszülők.
Huhh, ez hosszú lett, bocs. Végülis mindenképpen ott helyben, a templomban kell érdeklődni, nyilván vannak helyi szokások is. Rokonotok nincs az ottani gyülekezetben, aki konkrétan tudna segíteni?
A férjem görögkeleti, a keresztanya jehova Tanuja volt.- nem volt a pap különösebben elragadtatva -Amikor bementem intézni, az ottlevő pap felajánlotta, hogy majd ő megkereszteli a fiamat, örültem, mert Ő volt, aki apukámat eltemette. Később - 12 év múlva nála konfirmált a fiam
Két könyvet kellett kiolvasni és a Hiszekegyet megtanulni.
Templom és az Úr asztala feldiszitését megoldották, volt, pénzt annyit fizettem, amennyit akartam - na de fizettük az egyházadót, elvileg ezért volt ingyenes. Fiam két éves korában 1993-ben volt, azt hiszem 5.000 Ft-t adtam a templomnak ( és kaptam róla elismervényt is )
Pár év mulva én voltam keresztanya, a keresztfiam anyjának lövése nem volt a Hiszekegyről.
Nálunk nem is volt keresztapa, ahol én vagyok a K. anya, ott sem.
A reformátusoknál nem tisztelendő van, hanem lelkész vagy tiszteletes.
Nincs oltár. Úrasztala van.
Az Úrasztalán esetleg egy csokor fehér virág van. Hogy azt ki hozza, nem tudom, mert az a gyülekezeten is múlik.
De tényleg jobb a templomban megérdeklődni, mint itt a más felekezethez tartozók tippelését olvasni. Akár még telefonon is kaphatsz felvilágosítást szerintem.
További ajánlott fórumok:
- Létezik hogy a pap megtagadja a keresztelést?
- 5000 Ft-ból hogyan hoznád ki a keresztelőt 14 emberre?
- Óvodába készülünk...
- Református keresztelő katolikus szülők gyermekének. Lehetséges?
- Hol, és hogyan kell intézni a keresztelőt? (A keresztszülők és az apa katolikusok, én református vagyok, és nem vagyunk összeházasodva.)
- Tudnátok nekem ajánlani olyan budapesti, vagy Budapest környéki református papot, aki rugalmas keresztelő terén?