Most kezdjük a bölcsit. Viszont jövőre megszületik a kistesó, ezért kislányomat ki fogják rakni a bölcsiből. (beszélgetés)
Én is megértem. Azért is, mert itt arról van szó, hogy igazából el se kezdje. Ebben az esetben ez lenne a helyes.
Csak mint mondtam, a tisztogatást nem az odajárókkal kell kezdeni. Ha az egyebek elfogytak, akkor esetleg.
..
Az ovi meg a bölcsi között fényévnyi távolságok vannak, a kettőt nem lehet összehasonlítani... A pici babák, gyerekek még ösztönből szoknak oda, és a gondozás is más elveken működik, a kötődés is egész más lesz.. A bölcsőde hivatalosan is szociális, az óvoda oktatási intézmény.
Az oviból én is simán kiveszem, az tényleg más, mivel most épp itthon vagyok...
A bölcsi egy "családsegítő" intézmény is, jó esetben a család egyéb nehézségeit is figyelembe veszik, mert általában, akik odaviszik a gyereket, vagy anyagi, vagy szervezési nehézségeik vannak, de ki akarnak mozdulni a patthelyzetből...
Nekem pl. hiába jött a második, fél év múlva ő is bölcsis lett, így már kettő járt oda...
Nem haragszom:-))
De ez a kisgyerek még nem jár bölcsibe.Én el sem kezdeném annak tudatában,hogy a másik úgyis hamarosan megszületik.
Abban igazad van,hogy aki csal,azt számon kellene kérni,és eljárni ellene.
De azért az valahol mégis csak érthető,hogy aki dolgozik az elsőbbséget élvezzen azokkal szemben,akik amúgy is otthon vannak.
Nekem meg sem fordult volna a fejembe ennek tudatában,hogy mennyire kevés férőhely van a bölcsikben,hogy beírassam a gyerekem.Jó,Ő akkor még nem tudott az újabb baba érkezéséről,de már igen,és még nem kezdték el a bölcsit.
Én teljesen megértem a bölcsődét.
Amúgy az én lányom is elkezdte az ovit és nagyon szerette,aztán nem ment mert szünet volt,és váltottunk(költözés miatt)az meg nem jött be,megint váltunk,de nem ment jó darabig,most fog majd megint járni,mert betöltötte az 5 évet.Semmilyen törést nem okozott,ez a családon is múlik.Azért mi vagyunk az életébe a legfontosabbak és nem az a közösség volt.Pedig imádott járni.
De inkább jó szívvel gondoljon vissza,minthogy rossz emlékei legyenek.Szerintem az vágná haza a kis lelkét igazán.Most már nagyon várja,hogy mehessen,de kénytelen volt megérteni,hogy most vették fel.Mondjuk nekünk szerencsére a közösségbe szoktatással nem volt gond a gyerekekkel,remélem a kicsivel sem lesz.
Kedves anyucika!
Esküszöm, nem azt tűztem ki célomul, hogy minden fórumon kötekszem veled, úgyhogy nehogy megharagudj...
A magyar bölcsirendszer igen egyedi, az ún. szeretve-nevelő, és nem a gyerekmegörzős rendszer. (Most az más kérdés, hogy akad bunkó gondinéni, meg rosszul vezetett intézmény..) Egy kisgyermeknél így is kemény, és komoly döntés, ha bölcsődés lesz, új kapcsolatok, új kötődések, ami neki az élete része... Eddig még, az utóbbi 40 évben nem volt ilyen, hogy valakit, akit már felvettek, és oda járt, ilyen okból kiraktak volna...
Szerintem ez nagyon károsan hat a kisgyerek amúgy is sérülékeny lelkére. Nem csak szerintem, a mi bölcsinkben ezt tűzzel vassal igyekeztek elkerülni, mert pontosan tudják ezt...
Gondolj bele. Először szegényt minden eszközzel ráveszik, hogy menjen bölcsibe. Aztán fél év múlva jön a kistesó, utána nem engedik, aztán fél év múlva meg megint kényszerítik az oviba, ráadásul az amúgy is nehéz, kistesó érkezős időszakban...Ilyennel egy életre haza lehet vágni a közösséghez való viszonyt.
Azt, hogy ilyet eleve nem vesznek föl, az valóban teljesen rendben van..
A gond azokkal van, akik MÁR ELEVE ÚGY VISZIK ODA, ÉS ÚGY VESZIK FÖL, hogy a barátnő cégéből hamis papírt visznek... Annyi kéne, hogy az ő rendszerüket össze kéne vetni az apeh-éval, és csak azoknak a gyerekét felvenni, akik után ténylegesen fizetnek járulékot... Jó néhány hely felszabadulna így, mert nagyon sokan csalnak, és nem ellenőrzik, hogy az az ember tényleg be van-e oda jelentve...
Gyereket kirakni csak nagyon a végső esetben szabadna, vagy még akkor sem.
Ha eleve tudott ez a feltétel, mint már írtam ugyanezt, valóban nem vinném oda, ilyenkor tényleg marad a baba-mama klub..
Sajnos túlzsúfoltak a bölcsődék,óvodák.
Bárhogy is de érthető a bölcsi álláspontja.
Mivel Te magad is dolgozol,gondolom számodra is érthető,hogy azoknak az anyukáknak a gyerekei élveznek elsőbbséget,akik dolgozni járnak.Neked sem tetszene,ha a tiéd nem mehetne amíg dolgozol,egy otthon lévő anyukái meg igen helyette.
Gyerek társaságot meg lehet keresni,vannak baba-mama klubok...stb.
Nem kötözködésnek vettem.:)
Mikor oviba jártunk egy anyuka vitte reggel 8ra a gyereket,papírt aláírta,délben szintén.
Valami önkormányzati carságra hivatkoztak,hogy ellenőrzik őket.
Filcike!
Ez a törvény nem változott. Egyébként nem kötekedésből kérdeztem, hanem ténylegesen, mert több törvény is van, ami a kérdést szabályozza... Én a magyarország.hu-n szoktam elolvasni a törvényeket, ott a régiekre is rá lehet keresni... Ezt viszont még leírva konkrétan nem találtam meg...
Egyébként a probléma nem újkeletű, anyám 25 évvel ezelőtt az öcsém születésekor már ezen balhézott, pedig akkor még voltak férőhelyek...
Nálunk is volt ilyen... Amikor felhoztuk, hogy mutasságk már meg, meg hogy akkor ügyvédet fogadunk,(nem rólam volt szó), akkor rögtön kéréssé változott a dolog...
Ezzel egyébként önmagában nincs baj, sokan szívesen viszik délben haza...
A törvényben a "megengedés" ugyanis nem egyenlő a "kötelezhetővel". Az, hogy 5 éves koráig nem kell felvenni, az igaz.... persze, ha az anya otthon van, azaz " a gyermek napközbeni ellátása biztosított"
Talán idéntől...
Nekem még nem rakták ki, pedig volt fél év, amikor megtehették volna...
Csakhogy nekem már akkor 2,5 éve odajárt... Biztos, hogy a végsőkig elmentem volna érte. Gondolj bele, egy gyerk, aki gyakorlatilag ott nőtt föl, imádott jártni, és pont ovi előtt fél évre kitették volna... Így is megzekkent egy kicsit, hát még úgy mi lett volna...
Ezt a gondozók is pontosan tudták, és ők is mindent megtesznek ezen hülyeség ellen... Egy gyerek nem játékszer, hogy egyszer be, aztán amikor az aktuális gazdasági érdek úgy kívánja, akkor ki... Jó esetben az neki másosik családja lesz... A kicsi fiam nyári szünetben azt hitte azért nem mehet, mert büntetésben van. El kellett vele menni minden nap, megmutatni az üres udvart, hogy más sincs ott...
Az, hogy a dolgozók gyereke legyen előnyben, rendben van... Csakhogy a mai napig a vitt igazolásokat nem ellenőrzik le az apeh-nál, tehát egy csomó nő tényleg kamu papírokkal viszi eleve már oda... szóval előbb ezeket kéne kiszűrni, rendesen ellenőrizni a munkáltatóikat, és utána kéne csak nekiállni a beszokott gyerkek, és szüleik életét feltúrni...
Szóval én a helyedben meggondolnám, hogy így beíratom-e....
Találtam egy hivatalos verziót.
Az óvodába történő jelentkezésről, az oda való felvételről, a gyermek és a szülők ill. az óvoda jogairól és kötelezettségeiről a közoktatásról szóló 1996. évi LXII törvénnyel módosított 1993. évi LXXIX. törvény idevonatkozó paragrafusaiból tájékozódhatunk.
Ki járhat óvodába?
Az óvoda három éves kortól az iskolába járáshoz szükséges fejlettség eléréséig, legfeljebb hét éves korig vehető igénybe.
A gyermek ötödik életévének betöltésétől kezdve óvodai nevelés keretében folyó iskolai életmódra felkészítő foglalkozásokon köteles részt venni.
A közoktatási törvény tehát csak azt az időszakot jelöli ki, melyen belül a gyermek részt vehet óvodai foglalkozásokon, de nincs törvényben lefektetve az óvodai ellátáshoz való jog. Ráadásul az óvodai nevelésben való részvétel egészen az ötödik életév betöltéséig nem is kötelezhető. Sőt a törvény 69.§-a a gyermeket, kérelemre – ha sajátos körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja – az iskolára felkészítő foglalkozások alól az óvoda vezetője fel is mentheti.
A három-négy éves gyerekek többsége már vágyik az óvodába. A nagyobb testvérek, barátok dicsekednek, hogy mennyi játék várja őket ott minden nap. Az édesanyától is csak szépeket hall róla, amikor délelőttönként az ovi előtt sétálnak el. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel könnyebb lenne az édesanyának, ha a hivatalban "csak" a babakocsiban ülő kistestvért kellene szórakoztatni, és nem kellene minden pillanatban a szélvészként száguldozó nagyobbikat is nyomon követni.
Ki vehető fel?
A közoktatási törvény 65.§-a első három bekezdése igazít el minket a felvétel mikéntjéről. Eszerint az óvodába való felvétel vagy átvétel jelentkezés alapján történik. Óvodába az a gyermek vehető fel, aki a harmadik életévét az adott év december 31. napjáig betölti. A szülő gyermeke felvételét bármikor kérheti, de az óvoda csak abban az esetben tud újabb gyermeket fogadni, ha nincs még betöltve minden hely. Az óvodai felvételi kérelmek benyújtására és elbírálására általában az év meghatározott időszakában (május-június) kerül sor.
Ha több a gyerek, mint a férőhelyek száma…
A kicsit elsősorban abba az óvodába kell felvenni, melynek körzetében lakik, illetőleg, ahol szülője dolgozik. Az óvodai felvételről illetve a csoportba való bekerülésről az óvoda vezetője dönt. Ha az óvodába jelentkezők száma meghaladja a felvehető gyermekek számát, az óvodavezető bizottságot szervez, mely javaslatot tesz a felvételre.
Az óvodai csoportba való beosztás joga magában foglalja a csoport indításának jogát is. Nem tartozik a fenntartói feladatok közé annak meghatározása, hogy az óvodán belül hány csoportot hozzanak létre és az egyes csoportokba hány gyereket helyezzenek el. A közoktatási törvény 25 főben maximálja az egy csoportba felvehetőket.
Mit tehet a szülő, ha otthon van, és ezért elutasították gyermekét az óvodából?
Az elutasító határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül fellebbezhet az óvoda vezetőjénél, aki továbbítja azt az óvoda fenntartójának. De az önkormányzattól ne reménykedjünk pozitív döntésben, hisz éppen tőle származik az a helyi rendelet, hogy a gyesen, gyeden lévők, és a munkanélküliek gyermekeit férőhely hiányában elutasíthatják. Ezek után már csak az ombudsmanhoz fordulhatnak, de pénzt újabb férőhelyek kialakításához valószínűleg ő sem tud adni. Tehát vagy megvárjuk, míg csemeténk óvodaköteles lesz, vagy munkába állunk, vagy a magánóvoda mellett döntünk.
De hivatkozhat!Addig mig a gyerek nem tölti be az 5 évet,és az anya otthon van,bármikor megtehetik!Ilyenkor jön a papir,hogy jövet-menet alákell irni dátummal idővel együtt!Napi 4 óránál többet nem tartózkodhat az oviban!
sajnos igy van:(
Nézd nem mondják a szemedbe hogy ne hozd.De ha otthon vagy akkor idézőjelben finoman sugallják hogy délbe vidd haza,mert úgyis otthon vagy.Még akkor is ha a gyerek esetleg szeretne együtt aludni a társaival.Vagy ha beszoktatás van mindig előbb azokkal kezdik akik dolgoznak, ha otthon vagy akkor azt mondhatják hogy hozd pl novemberbe először ha nagyon akarod,mert addigra lemegy a beszoktatás nagy része.
Vagy ha sír esetleg nyűgös,könnyebben hazaküldik mert anyuka otthon van.Tudom mert míg dolgoztam addig az otthon levő ismerősök folyton panaszkodtak, hogy sokszor indokolatlanul is őket veszik elő ha pl bármi van az oviba, mert ők otthon vannak.
Pedig szerintem egy gyereknek az sem tesz jót,ha össze vissza rángatják.Hol hazamennek hol nem.hol ott aludhat hol nem.
De arra hivatkozhat, hogy agyereknek csak joga van 3 éves kortól oviba járni, az óvoda pedig arra, hogy csak 5 éves kortól kötelező.
Sajnos nagyon sok gyerek van egy csoprotban, és sokszor azokat kell elutasítani, akinek a szülei nem otthon vannak hanem dolgoznak.
Oviba 3 éves kortól, ha szobatiszta kötelesek bevenni, erre nem vonatkozik a "kistesó kivétel".
A gyerek érdekei itt sajnos nem számítanak, csak a pénz.
Nálunk csak alapítványi bölcsi van, a nagyobb lányom 25 hónapos korától jár, a kicsi még akkor 12,5 hónapos volt.
De jó! Ezek szerint ilyen is létezik.
Lehet nekem is másik bölcsibe kellett volna jelentkezni, ami nem annyira népszerű. Talán akkor nem lenne ilyen gondunk.
Mindenhol ezt csinálják,bár nekem a nagylányom ott lehet az oviban hiába vagyok itthon a kicsivel.:)szerencsés vagyok!
Sok helyen papirt iratnak alá,hogy mikor viszed és hozod a gyereket,föleg ha csak délig lehet ott.
További ajánlott fórumok:
- Melyik nevet adjam a kislányomnak? Nina vagy Ivana?
- 4 éves múlt a kislányom, s ott akar aludni ebéd után az oviban
- Segítség - Kövér a kislányom!
- Mióta megszületett a kislányom, folyton rémeket látok
- Kislányom bölcsiből búcsúzik, megy óvodába. Ismertek aranyos versikéket bölcsiből való búcsúzásra?
- Hány nap szabadság jár? 2006.01. 01 - 2006. 05. 12-ig táppénzen voltam. Május 13-án megszületett kislányom.