Méz vásárlása közben, hogyan/miről ismerhetem fel, hogy a méz eredeti vagy hamisított? (tudásbázis)
:-))
Engem a test savasodása se hoz lázba. Nem értek hozzá, meghagyom a dokiknak, hogy mi lehet a baj. Érdekes eddig mindenki jó ph-jú volt, most meg egyre többen és többen savasodnak el :-)). Megint egy ötlet, amivel nagy pénzeket lehet kaszálni, és nem én találtam ki.
Elírtam, helyesen:
v = g*ró*r^2*nü*2/9
Köszi Sajert,nagyon szép hsz.:)
Én szeretem ha kikristályosodott,könnyebb kezelni...:DDD
Tehát (remélem, jó a gondolatmenet):
Ffel = Ffelhajtó - Fgrav
A buborék súlya nagyon kicsi, elhanyagoljuk, tehát Fgrav = 0.
Ffel = g*ró*V = g*ró*4/3*r^3*pi
Fsúrl = 6pi*nü*r*v (Ez szigorúan csak kis sebességkre, turbulenciák hiánya esetén érvényes.)
Egyensúlyi helyzetben: Fsúrl = Ffel (v = konstans)
6pi*nü*r*v = g*ró*4/3*r^3*pi
A megfelelő egyszerűsítések után:
v = g*ró*r^2/18*nü, tehát v ~ r^2.
Ezek szerint egyensúlyi helyzetben a konstans sebesség függ a sugártól.
(g: gravitációs gyorsulás/térerősség;
nü: a méz viszkozitása;
ró: a méz sűrűsége;
r: a buborék sugara;
V: a buborék térfogata)
Valóban, ha vízzel hígítják, akkor a viszkozitás csökken, így a buborék gyorsabb lesz.
Ugyanakkor a hőmérséklet csökkenése növeli a viszkozitást (folyékony rendszereknél).
Mi méhészek (is) vagyunk. Apukám volt az első, aki fellépett a mézhamisítás ellen több évvel ezelőtt. Többféleképpen lehet a mézet hamisítani, maga a termelő is képes rá, de feldolgozóüzemekben is történhetnek turpisságok. A termelő, ahogy lentebb is írták, hordási időszakban cukorcirup feletetésével tud több mézet pergetni. Ezt laboratoriumi vizsgálat nélkül nem lehet észrevenni, egészségkárosító hatása nincs, csak épp nem tiszta mézet eszik az ember. Én egyetlen méhészt ismerek, aki ezt "alkalmazta", ráadásul BIOMÉHÉSZ volt.
Mostanában antibiotikumos mézet találnak, ezt is a termelő bűne. Ez a nem megfelelően alkalmazott gyógyszerek/betiltott szerek miatt van. Ez is laboratóriumi vizsgálatnál derül ki, ránézésre/ízlelésre nem lehet megállapítani.
A kereskedők a kínai mézet - régebben legalábbis - kutyulták összea magyar mézzel, és így értékesítették. A kínai mézben is előfordult antibiotikumos szennyeződés. Ezt se lehet megállapítani, csak laboratóriumos vizsgálattal.
Én mindenkinek azt szoktam mondani, tőlem nem kötelező vásárolni, de ha lehet őstermelőnél, ZÁRSZALAGOS mézet vegyen bárki is. A zárszalagot az Országos Magyar Méhész Egyesület adja ki, és szúrópróbaszerűen ellenőrzi a méz minőségét, összetételét stb... Akit hamisításon "kapnak", azt eltiltják a zárszalag használatától. A lista, hogy ki vállalja az akármikori ellenőrzést, rajta van a honlapjukon.
Az idei méz hígabb, mint ami szokott lenni, de az időjárás miatt van. Nekünk pl. a galagonya mézünk kimondottan híg lett, pedig az optimálisnál több ideig érlelték a mézet (minél tovább érlelik, annál sűrűbb lesz a méz, a méhek már 100%-osan le is fedték, ami azt jelenti, hogy ők már ezzel nem foglalkoznak tovább, kész lett a méz). Most már kristályosodik, de még mindig híg az a rész, ami nem kezdett el krisztályosodni. Nem rosz méz, csak nem ehhez vagyunk szokva.
Bocsi, hogy hosszú lettem.
Amúgy meg jobb hozzáértőket kérdezni...