Kisfiam 3 éves, ki kell venni az orrmanduláját, a doki szerint a füle miatt. Mit tegyek, igaza van? (tudásbázis)
Hol is van és mi a szerepe az orrmandulának? A garatban számos helyen található nyirokszövet szaporulat, melyek védik szervezetünket a "test kapuján" át, az orron és szájon keresztül érkező, milliónyi kórokozótól. A garatmandulákról mindenki tudja, hogy fertőzések, gyulladások esetén "megnagyobbodik", és ha túl nagy vagy túl gyakran okoz panaszokat, "ki kell venni". A garat hátsó-felső részén elhelyezkedő orrmandula ennek védekező rendszernek a része, de megnagyobbodása számos betegségre hajlamosíthat.
Tünetek
A megnagyobbodott orrmandula lezárhatja a levegő útját az orrban, állandó szájlégzésre kényszerítve a gyermeket. Ez fokozza a garati, illetve felső légúti fertőzések rizikóját. A gyermek orrhangon beszélhet, mintha mindig meg lenne fázva. A tartósan nyitott száj pedig még fogfejlődési zavarokat is okozhat.
Gyakori vagy állandósult nátha és orrváladékozás szintén tünet lehet. Horkolás, súlyos esetben úgynevezett alvási apnoe szindróma is kialakulhat, de ez többnyire a garatmandulák egyidejű megnagyobbodásával szokott társulni.
Mivel a középfül szellőzését biztosító fülkürt közvetlenül az orrmandula mellett nyílik a garatba, lezárhatja azt, illetve az orrmandula gyulladása "felszálló" fertőzésként középfülgyulladást okozhat. Ez a gennyes otitisz, mely miatt sok gyerek kerül az ügyeletes fül-orr-gégészetre. A leggyakoribb fülészeti probléma mégis a fül szellőzési akadálya következtében kialakuló idült savós középfülgyulladás, mely elsősorban a gyermek halláscsökkenésében nyilvánul meg. Láz, fájdalom ezt az állapotot nem kíséri, ezért sokáig rejtve maradhat, és esetleg csak az iskolai teljesítmény romlása, a gyermek "figyelmetlensége" hívja föl a figyelmet arra, hogy baj van a hallásával. Az orrmandula megnagyobbodás a legtöbb panaszt 5-6 éves korban, tehát éppen az iskoláskor kezdetén okozza.
Amikor műtétre kerül sor
A fenti panaszok és tünetek, valamint a hallásvizsgálat eredménye általában elegendőek ahhoz, hogy felállíthassuk a diagnózist és javasoljuk az orrmandula műtétet. A leggyakrabban felső légúti hurutok és orrlégzési akadály, valamint fülészeti problémák miatt kerül sor a beavatkozásra. Ellenjavallat lehet bármilyen véralvadási zavar, heveny gyulladás vagy a szájpad fejlődési rendellenessége.
A műtét maga egy rövid, relatíve veszélytelen beavatkozás, melyet altatásban végzünk. Ilyenkor az operáló orvos az ujjával tapogatja ki a rejtett helyen lévő, megnagyobbodott orrmandula pontos kiterjedését, illetve kisebb tükör segítségével vizsgálhatja és ellenőrizheti, hogy van-e még eltávolítandó szövet.
A műtét végén váladékleszívás történik, és meggyőződünk arról, hogy nincs vérzés. Ez utóbbi ugyanis a leggyakoribb szövődmény, mely sajnos a teljes gyógyulásig, azaz mintegy két hétig bármikor felléphet. Jelentkezhet orrvérzés formájában, vagy nagy mennyiségű véres hányással, a lenyelt vér miatt. Mivel a gyermek gyakran nem panaszkodik a váladékcsorgásról, a vérzés legkisebb gyanúja vagy egyértelmű vérzés esetén azonnal kórházba szállítandó!
Utóélet
Sajnos a műtét során maradhatnak apró nyirokszövet szigetek az orrmandulából, melyek később "visszanőve" ismételt panaszokat okozhatnak. Ez a magyarázata annak, hogy egyes gyerekeknél ismételten el kell végezni a beavatkozást.
Hosszabb ideje fennálló savós középfülgyulladás esetén előfordulhat, hogy a fülkürt működésének helyreállásáig, ami akár hónapokig is eltarthat, szellőztető csövecskét (grommet) szükséges ültetni a dobhártyába az orrmandula műtéttel egy időben. Ez az apró cső mesterséges fülkürtként működik, biztosítva a középfül szellőzését és a váladék kiürülését. Ha "a grommet megtette a kötelességét, mehet", vagyis később eltávolítható a dobhártyából, minden komolyabb következmény nélkül.
A gyermekkori orrmandula műtéteknek köszönhetően ma már egyre kevesebb az olyan felnőtt, akinek középfülgyulladás miatt alakult ki tartós halláscsökkenése, esetenként süketsége.
Dr. Óvári Attila fül-orr-gégész
Nyugodtan vetesd ki,semmivész nincs vele.
A fül gond megoldódik.
Az én Lányomnak is ki kellett venni...már alig hallott...
most tökéletesen hall :)
Szia!!
Igen igaza van. Az én fiam manduláját is a füle miatt kellett kivenni, azóta nincs fülprobléma.
Sokszor begyulladt neki előtte.
sok sikert : tünde
Lymphomyosot homeopátiás csepp néhány hétig lehet adni.
Ha nem sürgős ennek érdemes utánaolvasni! :)
az,én fiamnak is 4éveskorában,kikellet venni!
mert,túlnagyok voltak de,most már nem folyik az,orra
és,nem fájj a fülle sem.
hidd,ell jóbb ilyenkorban,mert nem,veszik tragikusnak,a mútétett.
Ha muszáj, természetesen műtét.
Ismered az ezüst kolloidot? Megöli a bacikat.
Na nem kell több ezer forintért megvenni!
Nekem orvos mondta a legegyszerűbbet :D. Ezüst kanál ha van a családban azzal enni, ezüst a vízbe - leinni.Régen a gazdagok azért voltak egészségesebbek, mert ezüst étkészletet használtak.
Én a pénzverdében vettem ezüst darabot. NEM drága.De tökéletes.
10 Ft-os nagyságú már jó. Azt hiszem Art stúdió a mostani nevük. Már több éve vettem...
Mi tavaly csináltuk végig a tortúrát.
A lányomnak sokszor fájt a füle, folyton taknyos volt.
Homeopátiás kezelésekkel kezdtünk, de mivel nem volt eredményes, a homeós orvos javasolta a műtétet.
Meg is történt, és azóta teljesen megszűntek a fülfájások, és sokkal ritkábban beteg. Jobb lett az étvágya is, tavaly ilyenkor 12 kiló volt, most pedig 17.
Mivel először természetgyógyásszal próbálkoztunk, nem volt lelkiismeret-furdalásom sem. Ez egy olyan helyzet volt, amikor a nyugati orvoslás drasztikusabb beavatkozása segített.
Kicsi gyereknél visszanő a mandula.
Nekem is visszanőtt, viszont nem fájt a fülem már.
Ha soxor van gyulladás,lehet hogy muszáj a műtét. Az én gyerekemnek 1 után írták a beutalót!!
A mandulája azóta is megvan. Én is másik orvost kérdeztem meg, kinyírtuk a bacikat és immunerősítés. A mandula az 1. védelmi vonalunk és biztosan nem véletlen kaptuk!
Az infralámpa nagyon hasznos és jó találmány.
Nagyon gyakori ez a dolog!
Fülproblémáknál (sok középfülgyulladás) ez az első dolog, amit mérlegelnek, hogy ki kell-e venni az orrmandulát. Rendszerint kiveszik, és utána nagyon sok esetben rendeződik a dolog.
Ha túl nagyok az orrmandulák, akkor akadályozhatják a fülkürt szellőzését, így a középfül sokszor begyulladhat, elszaporodnak a bacik az orr- és arcüregben és szinte állandóan taknyos a gyerek.
A hallást nagyon jelentősen korlátozza a gyulladás, és mivel egy 3 éves gyerek éppen a beszédfejlődésének intenzív szakaszát éli, nagyon fontos lenne neki a tiszta beszédhallás.
Ha ugyanis ez nem valósul meg, észlelési, beszédértési, szókincsfejlődési problémái is lehetnek.
Ha a sok gyulladás miatt többször felszúrják a fülét, akkor a dobhártyán keletkező hegek is ronthatják a hallásminőséget.
Ha nagyon bizonytalan vagy, akkor kérdezz meg mégegy fül-orr-gégészt!
Ne húzd sokáig a döntést, mert a fájdalmat a kisfiadnak kell viselnie, míg Te hezitálsz!
Mindenképpen menjetek el másik dokihoz is.
Ha Ő/Ők is azt tanácsolják ......csináltasd meg.
Mi is végigjátszottuk ezt 13 éve,több orvos is azt mondta az orrmandula a bibi.
Igazuk volt,azóta semmi baja a fiamnak.
De mindenképpen több orvos erősítsen meg ebben.
Ha nem sürgős, akkor változtass az étrendjén!
Nagyon sok kisgyereknek a tejtől és a nyákképző ételektől is lehet ez a baja!!!
Az immunrendszerét pedig vitaminokkal erősítsd meg. Nagyon fontos a C vitamin. Sok gyümölcs. Valószínűleg nem lesz szüksége így műtétre!!!!
Jó egészséget kívánok!
Nekem is kivették anno a mandulámat a fülem miatt, de én rendbe is jöttem utána.
Igaz, a mandulám visszanőtt, köszöni, azóta is jól van :)
Szóval akár még igaza is lehet a dokinak :)
További ajánlott fórumok:
- Ma mérték a 6, 5 éves kisfiam iskolaérettségét, ahol 90-es IQ-t állapítottak meg! Szerintetek ez jó érték? Csak 1 feladatban hibázott!
- 5 éves kisfiamnak ki akarják venni az orrmanduláját.Ha van tapasztalatotok kérlek segítsetek.Picit izgulok, hogy jól döntünk e, ha engedjük!
- 5 éves kisfiam mostanába szerintem túl sokat foglalkozik a kukijával (játszik vele) ami szerintem még igen korai. Mit tehetek ilyenkor?
- A kisfiam hurutosan köhög, holnap műtenék orrmandulával, mit csináljak?
- Kisfiam 3 éves és kb. 2 hónapja elkezdte rágni a körmét. Szerintetek mit tegyek, hogy leszoktassam róla?
- 5 éves lányomnak fáj a homloka. Gyermekorvos szerint fájhat az orrmanduláról a homlok. Volt már valaki így?