Az erkölcsi bizonyítvány mikortól lesz tiszta, ha valaki volt börtönben? (tudásbázis)
Az "új" Btk.100.§ (1) bekezdés asszem f. pontja szerint szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, 1 évet meghaladó, de 5 évnél nem hosszabb tartamú szabvesz esetén a szabvesz kitöltését követően öt év elteltével.
Tehát még 3 év.
A közügyektől eltiltás tartamába nem számít bele az az idő, amig sitten van tehát az 2 éve indult így a közügyeltiltás is még 3 év.
Kérjen az elsőfoktól utólagos mentesítést, azzal nem szoktak gatyázni rendszerint megadják.
Bár a kérdés már régi,de hátha valakit érdekel,ilyet találtam az előző kérdésre: "Akit a bíróság bűncselekmény miatt elítél, az büntetett előéletűvé válik (idegen szóval priusza lesz). Ennek egyik jelentős joghátránya az, hogy az illető személy a munkaerőpiacon saját erkölcsi tisztaságát nem tudja igazolni. Ha erkölcsi bizonyítvány kiállítását kéri, az tartalmazni fogja azt, hogy ő büntetett előéletű (vagy ha még nem született ítélet, akkor azt, hogy büntetőeljárás hatálya alatt áll) egészen addig, amíg a törvény erejénél fogva vagy ritkább esetben bírósági határozat alapján, illetve kegyelem folytán nem mentesül a büntetett előélethez fűződő joghátrányok alól.
A mentesítésnek az a jogi célja, hogy az elítélt személyeket a társadalomba visszaintegrálja, és egy újabb esélyt adjon számukra a negatív megkülönböztetés nélküli élethez. A mentesítés beálltával az érintett személy a jövőre nézve büntetlen előéletűvé válik, törlik a bűntettesek központi nyilvántartásból, ám egyidejűleg felveszik azon személyek nyilvántartásába, akik valaha büntetett előéletűek voltak, de már mentesültek. Ez utóbbi nyilvántartásból akkor törlik a személyt, ha – a vele szemben kiszabott büntetés mértékétől függően – legalább 3, de legfeljebb 12 év eltelt. Ezt követően tehát már „tiszta” erkölcsi bizonyítvánnyal fog rendelkezni az érintett személy."
A Btk. VI. fejezete pontosan leírja, hogy mit foglal magába a mentesítés a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól.
Mentesítés a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól
A mentesítés hatálya
100. § (1) A mentesítés folytán - törvény eltérő rendelkezése hiányában - az elítélt mentesül az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól.
(2) A mentesített személy büntetlen előéletűnek tekintendő, és - törvény eltérő rendelkezése hiányában - nem tartozik számot adni olyan elítéltetésről, amelyre nézve mentesítésben részesült.
(3) Újabb bűncselekmény elkövetése esetén a mentesítés nem terjed ki azokra a hátrányos következményekre, amelyeket e törvény a korábbi elítéléshez fűz.
A mentesítés módja
101. § Az elítélt mentesítésben részesülhet
a) a törvény erejénél fogva,
b) bírósági határozat alapján,
c) kegyelem útján.
A törvényi mentesítés
102. § (1) A törvény erejénél fogva áll be a mentesítés
a) közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás és kiutasítás esetén - foglalkozástól eltiltás vagy járművezetéstől eltiltás esetén a foglalkozás vagy a járművezetés gyakorlásának joga kivételével - az ítélet jogerőre emelkedésének napján;
b) felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidő leteltének napján;
c) gondatlan vétség miatt kiszabott szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltésének, illetőleg végrehajthatósága megszűnésének napján;
d) szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő három év elteltével;
e) szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő öt év elteltével;
f) szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet meghaladó, határozott tartamú szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő tíz év elteltével.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja esetében a mentesítés nem áll be, illetőleg hatályát veszti, ha a büntetés végrehajtását elrendelik. Ilyenkor a mentesítésre a fel nem függesztett büntetés szabályai az irányadók.
(3)
A bírósági mentesítés
103. § (1) A bíróság a szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltet, kérelemre, mentesítésben részesítheti, ha erre érdemes, és a szabadságvesztés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől a 102. § (1) bekezdésének d), e), illetve f) pontjaiban meghatározott idő fele már eltelt.
(2) Az érdemesség elbírálásánál figyelembe kell venni az elítéltnek a büntetés kitöltése óta folytatott életmódját, továbbá azt, hogy - amennyiben erre módja volt - jóvátette-e a cselekményével okozott sérelmet.
104. § (1) A bíróság előzetes mentesítésben részesítheti az elítéltet, ha a szabadságvesztés végrehajtását a 89. § alapján felfüggeszti, és az elítélt a mentesítésre érdemes.
(2) Az előzetes mentesítés hatályát veszti, ha a felfüggesztett büntetés végrehajtását elrendelik.
A mentesítés egységessége
105. § (1) Mellékbüntetés alkalmazása esetén az elítélt az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól mindaddig nem mentesül, illetőleg nem mentesíthető, amíg a mellékbüntetés végrehajtása be nem fejeződött vagy végrehajthatósága meg nem szűnt.
(2)
A kegyelmi mentesítés
106. § (1) A kegyelmi jogkör gyakorlója az elítéltet kegyelemből mentesítésben részesítheti akkor is, ha e törvény szerint ennek egyébként nincs helye.
(2) A kegyelmi mentesítésben részesített személy az elítéléshez fűződő büntetőjogon kívüli hátrányos jogkövetkezmények szempontjából büntetlen előéletűnek tekintendő.
Azt hiszem nem írtam, hogy szar ember. És ha elolvastad volna az első e témához tartozó hozzászólásomat, akkor tudnád mire reagáltál. Csak azt ajánlottam, hogy kérjenek ki egy erkölcsit és akkor meg tudják van e benne bejegyzés vagy sem. Szerintem ez a legegyszerűbb és nem az, hogy itt érdeklődik.
Mellesleg azt gondolom, hogy a semmiért nem kerül senki börtönbe, ha meg oda került akkor olyat tett, ami a törvénnyel ellentétes. Sokan voltunk már vacak helyzetben, de csak egy részük kerül börtönbe, azok, akik büntettet követtek el.
5 év az elévülés, után az erkölcsibe nem kerül be semmi csúnyaság.Tiszta lappal indítasz.
(Viszont a nemzetbiztonsági vizsgálatnál A-B-C típusnál nincs elévülés)
Már bocsi, de a kérdező azt kérdezte, hogy az ERKÖLCSI BIZ.ból mikor törlődik.
Nem azt, hogy a rendőrségi nyilvántartásban látszik-e majd. Ezért nem kéne feleslegesen stresszelni.
DE !!
Ne riogassuk már itt egymást nemlétező dolgokkal ..
Akkor viszont nem értem a korábbi hozzászólásodat.
:)
Nem haragszom természetesen:)
Itt nem értünk egyet, de egy másik témában lehet teljes egyetértés lesz köztünk.
Nem, nem bántottál meg, pusztán felvetted a fóruminditó stilusát. Erre irtam, amit irtam. Még az elején tisztázzuk a dolgokat...
Na, de nem baj:) És a fóruminditóval sincs semmi bajom, de gondolom ő saját magából indult ki, igy elég érdekesen reagált a hozzászólásomra. Pedig tényleg csak ötleteltem...
De most mivel bántottalak!?
én csak leírtam mit gondolok! tényleg ne haragudj, hogy ha megbántottalak!!! :(
Az erkölcsiből akkor törlődik, ha lejárt az az időintervallum, amíg látszódhat.
Egyedül a rendőrségi nyilvántartásból nem fog törlődni, de azt csak ők látják. A szabálysértés meg
még onnan is.
???
1. Mindenki kap erkölcsit, ha kéri, legfeljebb az áll benne, hogy nem tiszta. Ez nem olyan, hogy csak annak adnak, akinek iszta.
2. 1989 óta nem törlődött belőle az ügye ? Az hogy lehet ?
Nyugodtan leszálhatsz rólam. Persze biztos jobb ember egy börtöntöltelék ellenben velem, de én nem piszkáltam senkit. Azt ajánlottam, hogy kérjen ki egy erkölcsit és meg tudja, hogy benne van e vagy sincs.
Sajnálom, hogy valaki nem ért meg dolgokat, de gondolom azért alkotnak egy párt, mert egy ivásúak. És úgy tűnik te is hasonló vagy hozzájuk.
Miért szerinted csupa jó ember kerül sittre?:)))))
Nekem is kellett mar erkolcsi, de meg sosem kertem ki. Mindig a munkaltatom kerte ki a BM-tol.
En nem is tudtam, hogy abbol barmi kikerulhet. Azt hittem, pont az a lenyege, hogy tartalmazza ki mit tett mar eleteben, hogy egy munkaltato pl. eldonthesse, alkalmazza azt az embert, vagy nem. Egyaltalan mi ertelme van igy?
Szerintem soha.
Ismerős felfüggesztettet kapott hűtlen vagyonkezelésért már vagy 1989-ben, azóta próbált már erkölcsit kérni, de nem kapja meg.
:) én pl. nem ültem! :)) még is tudom!
olyankor mi van!? :)))
egyébként, meg az hogy valaki ült börtönben az még nem jelent semmit! Nem feltétlenül embert ölt!!
attól még lehet valaki jó ember! szerintem! :)
Persze, nagyot szóltam...
Te meg nagyot kérdeztél.
Szerinted itt ki tudja, hogy van? Max az, aki szintén ült már börtönbe.
Szerintem a legegyszerűbb választ mondtam el, ha neked ez nem jó, akkor további jó időtöltést és kábítsd magad azzal, amit itt összehordanak. Ez egy biztos forrás:)
Sok hülye miért máshol intézi a dolgait? :)))))
További ajánlott fórumok:
- Felfüggesztett büntetés szerepel-e az erkölcsi bizonyítványban, és el lehet-e így helyezkedni valahol?
- Katonaság - Erkölcsi bizonyítványtól a munkába állásig!
- Megtudná valaki nekem mondani, hogy az erkölcsi bizonyítványt, az igénylőlap feladástól számítva kb. mikor fogom megkapni? Fontos lenne!!!!
- Álláskeresésnél. Mi ez az új módi hogy egyre több helyen kérnek a jelentkezéshez erkölcsi bizonyítványt?
- Mennyibe kerül most egy erkölcsi bizonyítvány? Postán kell indítani a kérvényt?
- Mi kerül az erkölcsi bizonyítványra?