Az a fránya köhögés
A köhögésnek számos oka lehet, leggyakrabban a légúti fertőzés okozza. Eleinte száraz köhögés kínozza a beteget, majd amikor a gyulladás nem múlik, már felköhög 'ezt-azt'. Ha a váladék zöldes, akkor bakteriális fertőzésre utal, egyéb esetben vírusos lehet a megbetegedés. Utóbbi eseten sajnos a gyakran felírt antibiotikum sem segít.
De akkor mi segít?
Ősanyáink is küszködtek már ezzel a betegséggel, ha nem magukat kúrálták, akkor a gyermekeket, akiket akkkoriban még nem védtek thermo kabátok és overálok sem a téltől. :) Már ők is előszeretettel alkalmazták a hagymát és a fekete retket.
HAGYMATEA RECEPT (egy a sok közül)
1 nagyobb, vagy két kisebb vöröshagymáról távolítsd el külső, sérült héját, de az egészsésebb, még pirosas héjat hagyd rajta! Mosd meg alaposan, majd tedd fel 1 liter vízben (egyben, héjastul) főni legalább 10-20 percre!
Ezután egy magas falú serpenyőbe dobj 3-4 evőkanál cukrot! A hő hatására karamellizálódni fog. Amikor már szép barna (de még nem égett oda), a cukorra öntsd rá a forró hagyma-levet és óvatosan keverd össze! Amikor szobahőmérsékletűre hült, már fogyasztható. Nem írom, hogy jó ízű, de nem is rossz. Elég édes.
Jómagam bármit meginnék, hogy jobb legyen a helyzetem, szóval előszeretettel iszogattam. :)
FEKETE RETEK MÉZZEL
Egy nagy fekete retket alaposan moss meg! Az alját és a tetejét kicsit le kell vágni, majd a közepébe egy méretes lyukat kell vágni. Úgy ügyeskedj, hogy ne lyukaszd ki közben segol a zöldséget! Keress egy, a reteknél kisebb poharat, aminek a tetejébe bele tudod állítani! Az üregbe ezután mézet kell tölteni. Jó bármilyen méz, de a legjobb a hárs. Hagyd állni a retket 3-4 órán át, vagy egy éjszakára tedd félre! Reggelre a méz átcsorog a retek testén és a pohárba folyik. Egy kávéskanálnyi az egyszeri adagja, naponta többször is fogyasztható.
GYÓGYNÖVÉNYEK
Az anyatermészetben számos gyógynövény is található, amelyet felhasználhatunk a makacs köhögés ellen. Ennek két módja van: gyógynövényüzletekben találhatunk kivonatokat, vagy készíthetünk teákat a megszárított növényekből. A kivonatok nyilván lényegesen több hatóanyagot tartalmaznak, de a teákkal is sikereket érhetünk el.
Hatásos gyógynövények a köhögés ellen:
Hársfavirág, kakukkfű, ánizs, bodzavirág, édeskömény, borsmenta, martilapu, lándzsás útifű.
Én hársfa teát kortyolgattam, nagyon jól esett. :)
GŐZ ÉS FÜRDŐ
Ha egyébként láztalan a beteg, nagyon jótékony hatása van a meleg fürdőzésnek a légutakra. Kaphatóak már kifejezetten megfázásra kikevert fürdő olajok/sók/keverékek, én egy ilyen terméket használtam, de illóolajok felhasználásával is készíthetünk hatásos fürdővizet.
Az illóolajokat ne közvetlenül a fürdővízbe csepegtessük, hanem oldjuk fel valamilyen vivőanyagban, például mézben, bázisolajban, vagy tejben ás csak közvetlenül a fürdés előtt add hozzá a vízhez őket, különben elpárolognak, mire oda jutsz! :)
Alkalmas illóolajok megfázáskor, köhögéskor: eukaliptusz, borsmenta, erdei fenyő, kámfor, citrom, narancs, rozmaring, cédrusfa, kamilla.
Aki nem szeret a vízben ázni, az alkalmazza ezeket az oldalokat inhaláskor. Egy edényben melegíts vizet, majd a vivőanyaggal együtt 1-2 csepp illóolajat oldj fel benne! Ülj egy törölközővel a fejeden az edény fölé és szippants jó nagyokat a gőzből! Fellazítja a nyálkahártyát és oldja a letapadt nyákot, ezáltal könnyít a köhögős tüneteken is.
A SÓ JÓTÉKONY HATÁSA
Ma már sok helyen létezik sószoba, ahová a légúti megbetegedésben, különböző allergiákban szenvedők járhatnak. A sószobák levegőjének belélegzése jótékony hatással vannak a hörgőkre. Akut köhögés esetén naponta kétszer is javasolt. Mivel kevés embernek van otthon sószobája, vagy napi kétszer könnyen elérhető távolságban, ezért ajánlom a sós inhalátorokat, amik már néhány ezer forintért beszerezhetők (többféle termék is van) és általában 4-5 évig kiszolgálják az embert ezen a területen.
Akinek az utóbbi megoldás sem elég kényelmes, készíthet az illóolajon inhaláláshoz hasonlóan sós folyadékot is. Persze nem sima konyhasóval, hanem kizárólag tengeri sóval, vagy himalája sóval. Ehhez egy fazék vízben 10 gramm sót kell feloldani, felmelegíteni és törölköző alatt inhalálni belőle. Orron beszívva, szájon át kifújva a gőzt.
Mire mindent kipróbáltam, én is meggyógyultam. Nyilván az eltelt idő is hozzájárult a gyógyuláshoz, de hiszem, hogy népi, itthoni gyógymódok legalább ugyanannyira! :)
Írta: --márti--, 2013. január 12. 13:08
Fórumozz a témáról: Az a fránya köhögés fórum (eddig 20 hozzászólás)