Állati eredetű dolgok a népi gyógyászatban
„Nem segít itt más, csak a piócás ember!”
Halljuk Koltai Róbert szájából, a sokak által kedvelt Indul a bakterház című filmbeli adaptációjában.
De a népi gyógyászat nem merül ki csak a pióca használatában, és nem csak itthon, hanem külföldön is vannak módszerek, amiket a mai napig használnak az emberek, több-kevesebb sikerrel.
Az egyik legismertebb valóban a fentebb említett pióca, mely hazánkban az 1900-as évek derekán sok esetben a háztartások polcain is fellelhető volt. A pióca nyálában lévő hirudin még manapság sem állítható elő szintetikusan, pedig ez az anyag serkenti a vérkeringést, megszünteti a vizenyős, ödémás lábak duzzanatát( fokozott vérellátás alakul ki) segíti a vérpangás felszívódását. Ezentúl még vírus-, és baktériumölő hatással is rendelkezik.
A másik csodaszer a pókháló, amiről azt tartották, hogy sebgyógyító hatása van. Voltak helyek, ahol a friss, tiszta hálót tették a sebre, ám néhol az istállóból szedett pókhálóra esküdtek. Az csak hab a tortán, hogy a mai kor orvostudománya is kutakodik ezen irányba, a kutatások az oldhatatlan fehérjét, a fibroint célozzák meg, ami a háló alkotóeleme.
A szinte mindenki által elérhető tejnek és tejterméknek is ismerjük számos gyógyászati felhasználását. Egy forró nap után a bőr leégését sok helyütt még ma is hideg tejföllel hűtik, míg régen, a keléseket tejben főtt lenmagliszttel készített pakolással kezelték.
Ha valaki mérget iszik, ma is javasolják a tejivást, illetve a felborult gyomor-, és bélflóra regenerálására hasznos lehet a kefir fogyasztása, ami egy természetes probiotikum.
A méhek is jelentős szerepet játszanak a gyógyászatban, gondoljunk csak a mézre, a méhviaszra, a méhpempőre, vagy a propoliszra.
A kőrisbogár porított állapotban a veszettség elleni gyógyszer alapja volt, de egyes feljegyzések megemlítik afrodiziákumként is. Mára ezen alapanyagot a homeopátiában alkalmazzák.
Erdély egyes részein a szamártejet köhögéscsillapításra használják.
Egy másik, elérhetőbb bevált módszer köhögésre a disznózsír, amit egy ruhára kenve a beteg mellkasára kell erősíteni, dunsztba kötni. Feltehetőleg a termelődő hő hatására kezd a nyák feloldódni, és annak felköhögése könnyebbé válik.
A lanolin a birka gyapját bevonó faggyú, ami nemcsak bőrpuhító, de a kézen lévő sebek gyógyulását is elősegíti.
Ilyen hatással bír még a csiganyál is, ami nemcsak a gyógyászatban hasznos, de pl. Koreában rengeteg szépségápolási termék alapjául szolgál, mivel a bőrt regenerálja.
Látható, hogy sok olyan állati eredetű dolgot használtak eleink, amihez a mai gyógyászat is előszeretettel nyúl.
Írta: pi, 2024. március 24. 09:35
Fórumozz a témáról: Állati eredetű dolgok a népi gyógyászatban fórum (eddig 2 hozzászólás)