Albérletben, társasházban kinek kell állnia a közös kötséget? (tudásbázis)
Magyarországon jelenleg szerződési szabadság van, azaz két cselekvőképes ember a józan ész és a törvények határán belül abban állapodik meg amiben akar, nincs olyan hogy kell. A kérdést beköltözés előtt érdemes tisztázni feltétlenül, hiszen ilyenkor a bérleti díj/egyéb költségek mind az alku tárgyai (már ha van alku, gyakran a hidetésben ott vannak a feltételek). A szerződésbe be kéne kerüljön ki mit fizet. Egyébként a közös költségben a víz, szemétszállítás, villany lift felügyelet, tán még a közös képviselő is szolgáltatás amit a bérlő vesz igénybe amíg ott lakik. A felújítási költség normál esetben időarányos, ebben az esetben a bérlő csak annyit fizet felújításban amennyit ő amortizált le pl a lift használatával. Ha bent lakik valaki és elfogadnak egy nagy beruházást a lakógyúlésen az persze más tészta, akkor kell megálljt parancsolni amikor a tulaj bejelenti a költségváltozást....
A felújítási költséget a tulajdonosnak kell fizetni.
Lift használat,szemétszállítás,takarítás,lépcsőház világítás a bérlőt terheli.
Egyértelmű,hogy az albérlőnek.Ő lakik ott,ő használja a liftet,az ő kényelmét szolgálja a takarítás,stb.
A KÖZÖS KÖLTSÉGET IGEN .DE A FELÚJITÁSI ALAPBA A HASZONÉLVEZŐNEK KELL FIZETNI VAGY A TULAJDONOSNAK?
HAVI 3000.-FT PLUSZT JELENT!
Javítok, nem a villany, hanem a melegvíz
Sok helyen a közös költségben van a villany és a fűtés, itt nyilván nema tulaj fizet.
Én főbérlő vagyok! Nálunk úgy megy hogy a ház felújítást én fizetem kivéve lépcsőházfestés de például ajtó ablak csere tető szigetelés homlokzat felújítást azt én fizetem! Amit az albérlőm fizet az a közüzemi díjak takarítónőt! Ház és lakás biztosítást szintén én fizetem
mi albérlők vagyunk, és mi fizetjük a közöskölcséget.
Szerintem a lakás fenntartása és a vele járó minden egyéb költség a tulajdonosé.
Az albérlő fizeti maga után a rezsit és a bérleti díjat. A nevében is benne van, hogy bérlő. Ha én kibérelek a kölcsönzőből pl. egy autót, akkor sem én fizetem a szervíz, vizsgáztatás, üzembentartási díjat. Csak bérleti díj és tankolás.
A főbérlő most közöltevelem h 20e helyett innentől 25e lesz a közös ktség... pffff
A tulajdonosnak kell fizetni, de ráterhelik rendszeresen az albérlőre.Szerintem a szerződéskötésnél kellene egyezkedni, hogy csak reális összeggel járuljon hozzá az albérlő a köz.költséghez. (takarítás stb.)
A közös költség felújítási alapba kerülő részét nem lehet az albérlőre terhelni, ahogy a lakásbiztosítás díját sem. (Tv.)
Legtöbb helyen az ismerőseim körében is az albérlő fizeti a közös költséget a társasházakban, mert abban benne van a lépcsőházak világításának a díja, a szemétszállítás díja, ahol lift van, annak a díja is, ahol külön takarító(brigád) van megbízva a lépcsőház takarításával,azt is az albérlő élvezi a már említetteken felül, tehát javarészt azért jogos, ha a tulajdonos az albérlőtől kéri el a havi közös költség díját.Ki tudja igaz, hogy meddig marad egy helyen albérlő az albérlő, s a lakásfelújítást ha ez benne van a közösköltség díjában, ő fogja e élvezni, de a nagyobb hányad általában a közös költségben is, a társasház rezsijére megy el. Legfeljebb a tulajdonossal való szerződés megírásakor tényleg tisztázni kell bizonyos dolgokat, de ez logikus is.
Aki a lakásban lakik annak kell fizetnie.
Albérlőnek.
Ha albérlet, akkor szerintem kapásból mindenki társas házra gondol. Pedig vannak kertes házak is. Most gondoljon bele mindenki. Adott egy parasztház vidéken, amit a tulajdonos kiad. Meg kell csinálni pl. a kerítést, vagy a kéményt, vagy beomlott egy fal. Hát ehhez mi köze van az albérlőnek? Nem őt fogják megbüntetni, ha mondjuk a szomszédba omlott át a fal, hanem a tulajdonost.
Akkor miért lenne ez másképp egy társasháznál? Mi köze az albérlőnek hozzá? Általában benne van a bérleti szerződésekben, hogy abban az állapotban kell vissza szolgáltatni az albérletet, ahogyan átvette. Igen, de nem felújítva! És itt nagy különbség van.
Szerintem a felújítás a főbérlőt érinti. Én legalábbis nem fizetném. Mi közöm hozzá, mint albérlőnek? Tatarozást fizessek, amikor nem az enyém? Lehet, hogy vége a felújításnak és kitesz a főbérlő. Hát nem. Szerintem az ilyen dolgok mind a főbérlő dolga.
Az a baj, hogy az ember nem akar vitatkozni a másikkal. Nem tudom mik a szabályok, nem ismerem a jogainkat sem ilyen téren, mint albérlő. Kb. még 5 család fizet ebben a tömbben külön "albérleti hozzájárulás a közös költséghez" címen, a közös költségen fellül 3000 ft-ot.
Nyilván nem akarsz konfrontálni, de azért tudj róla, hogy ebben a kérdésben nem szavazhatnak a lakók.
Tud róla. A közös képviselő azt mondja, hogy a gyűlésen ezt szavaszták meg a lakók.
Ezt nem teheti meg. A közös költség meghatározásának megvannak a szabályai. Az hogy a lakásban ki lakik, nem tartozik a közös képviselőre. A tulajdonos tud erről?
Ezt a közös képviselő döntötte el. Pedig fizetünk bérleti díjat, nem kevés fűtést (25 télen), vizet, villanyt, szemetet, kábelt, meg a 9 ezer ft-os közöset.
Sőt, csak azért mert albérlők vagyunk, még a 6 ezer ft felül, havonta 3000 kell fizetnünk csak úgy, mert mi albérlők vagyunk.
Albérlők vagyunk egyenlőre. Nekünk kell a lépcsőházat takarítani, évi 3 hónapban, minden héten. A szemétdíj nem tartozik bele a közös költségbe.
A közös költséget az albérlő fízeti, mert az albérlö után takarítanak, viszik el a szemetét stb.
Ezért kell az albérlőnek fízetni a közös költséget.
A közösköltséget nálunk is az albérlő fizeti,de ha valami miatt plussz pénz kell azt mi szoktuk külön fizetni.Gondolok ilyenre,hogy felújítás,valamilyen vezeték csere.De ez egyéni megállapodás kérdése.
Ez megegyezéstől függ. Mi a mostani lakásban (albérlőként) nem fizetünk közös költséget, de nekünk az albérleti szerződésben ez részletesen le is van rögzítve, hogy a főbérlő fizeti, mi pedig az albérleti díjjat és a rezsi költségeket fizetjük. Ahol előtte laktunk albérletben ott mi fizettük a közös költséget is.
További ajánlott fórumok: