Cordarone tablettától pajzsmirigy probléma? (tudásbázis)
Nálatok(nem tudom,merre laktok)nincsen otthoni/házi vérvétel?
Nálunk van,2000forint és 2nap múlva postázzák az eredményt!
AMIODARONE (CORDARONE) Az amiodaronet szívritmuszavar, nevezetesen a pitvarfibrilláció kezelésére alkalmazzuk nagyon jó eredménnyel. A pajzsmirigy betegségek kapcsán azért kell ezzel a gyógyszerrel foglalkoznunk, mert az amiodarone igen nagy mennyiségű jódot tartalmaz. Egy tablettában 75 milligramm jód van, ezáltal átlagosan napi 9 milligramm extra jód kerül a véráramba. A táplálékkal beviendő normális napi jódigény 200 mikrogramm. Emlékeztetőül 1 milligramm 1000 mikrogrammal egyenlő. Az extrém mennyiségű jód képes vagy fokozott, vagy csökkent pajzsmirigyműködést előidézni.
Az amiodaroneval kezelt betegek kb. egyötödében keletkezik a pajzsmirigy működésében zavar. Nagyobb veszélynek vannak kitéve azok, akiknek már az amiodarone előtt is volt pajzsmirigy betegségük. Az amiodaronet szedő betegek pajzsmirigy működését időszakonként (3-6 hónap) ellenőrizni kell. A pajzsmirigy túlműködés gyanújele lehet, hogy az amodarone nem képes megakadályozni a ritmuszavarokat, sőt rosszabbodás is lehet. Ilyenkor az amiodarone nem tudja ellensúlyozni a keletkező sok pajzsmirigyhormon ritmuszavart fokozó hatását. Az amiodarone okozta pajzsmirigy túlműködés kezelése nem könnyű, ennek egyik oka az, hogy az amiodarone a szervezet különböző szöveteiben raktározódik, elsősorban a zsírszövetben, és ebből a raktárból folyamatos jódutánpótlás érkezik még az után is, hogy a gyógyszer szedését abbahagyták. Néha nem lehet abbahagyni az amiodaronet, noha a betegnek pajzsmirigy túlműködést okozott, ilyenkor mi az amiodarone mellé pajzsmirigy gátlószert adunk akár éveken át. Amennyiben az amiodaronet ki lehet hagyni, akkor a beteget gátlószerrel normofunkciós állapotba kell hozni, majd radiojóddal kezelni.
Amíg az amiodarone teljesen ki nem ürült a szervezetből, addig nem lehet radiojód kezelést végezni, mert a pajzsmirigy nem képes felvenni az izotópot. Az amiodaroneval kezelt betegekben keletkezett pajzsmirigy túlműködés mechanizmusa komplex, a fokozott jódkínálaton kívül a pajzsmirigysejtek pusztulása is közrejátszhat a hormonszint emelkedésében. Az ellenőrzéshez nem elegendő a TSH szint mérése, a szabad thyroxint és trijódthyronint is meg kell határozni. Az amiodarone által kiváltott csökkent pajzsmirigyműködés lehet marandó, vagy csak átmeneti. Az amiodarone kezelés folytatható, csak ki kell egészíteni pajzsmirigyhormon pótlással.
A háziorvostól kérjetek vérvételre egy beutalót,ahol nézik a pajzsmirigyet is!
Onnan,már könnyebb okoskodni!
Még akkor is,ha esetleg a lent említett tünetek nem is jelentkeztek.
Igen elolvastam..
2 éve szedi a férjem és még senki nem küldte el pajzsmirigy vizsgálatra,csak merészeltem érdeklödni ha másnál is előfordultak problémák.
Gyakori 100 betegből 1-10 embert érint.
pajzsmirigy rendellenességek (csökkent- vagy túlműködés) Erre a következő tünetek jelentkezése hívja fel figyelmét: súlygyarapodás, közöny, álmosság, fokozottan alacsony pulzusszám ill. megmagyarázhatatlan fogyás, szívpanaszok jelentkezése, pszichiátriai tünetek.
További ajánlott fórumok:
- Brutális hajhullás, de most mitől: pajzsmirigy probléma, vagy gócos fog(ak)?
- Vajon pajzsmirigy-probléma lehet?
- Született valakinek pajzsmirigy problémával babája? Tud valaki segíteni?
- Mik a tapasztalatok a pajzsmirigy problémákkal kapcsolatban?
- Próbálta-e valaki a Pajzsmirigy-Slim tablettát?
- Szed-e valaki METOTHYRIN tablettát pajzsmirigy túlműködésre? Tapasztalat?