Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » A műanyag és hatásai

A műanyag és hatásai


Nincs ember, aki ne hallotta volna már, hogy a műanyag káros és szennyezi a környezetet!

Egyre nagyobb figyelmet kap a környezettudatosság.


Az első műanyagok gyártása a 19. század végére tehető, ez nem más, mint a celofán, Henri Braconnot francia kémikus találmánya.


Az 1860-as években John Wesley Hyatt (amerikai feltaláló) volt, aki kifejlesztette az első műanyagot, amely már nagyobb ipari jelentőséget kapott.


Hyatt volt az aki a "Celluloid" nevű műanyagot fejlesztette ki, melyet először a biliárdgolyók gyártására használtak fel. Később a filmtekercsek anyagát is ebből készítették.


Az első teljesen szintetikus, modern műanyagot, amit "bakelit" néven ismertek el Leo Hendrik Baekeland, (belga származású amerikai) kémikus állította elő 1907-ben.


Talán akkor még nem gondoltak ezek találmányok hatásaira, hogy milyen következményei lesznek!

Talán még nem is gondolhattak...

A műanyag és hatásai

A környezetre gyakorolt hatások egyre jobban terhelik a természetet. A műanyagok rendkívül lassan vagy már egyáltalán nem bomlanak le. Ezért hosszú távon szennyezik a talajt, a vizet és a levegőt. Hisz minden össze függ mindennel.

Az eldobott, elhagyott műanyag hulladékok sok állatfajnak és növénynek okoz kárt, ezáltal komoly ökológiai zavarokhoz vezet.


A műanyagok a lebomlás során apró darabjaira, úgynevezett mikroműanyagokra bomlanak le, amelyek még könnyebben kerülnek a vízbe és földbe. Ezek a mikroműanyagok bekerülhetnek az élelmiszerekbe, és így az emberi szervezetbe is. Így veszélyt jelenthetnek az egészégünkre!


A műanyagok gyártása és lebomlásakor is különféle toxikus anyagok, vegyületek szabadulhatnak fel, melyek mind környezeti és egészségügyi problémákat okozhatnak. A PVC=poli(vinil-klorid) gyártása során a vinil-klorid egy olyan vegyület, amely akár rákkeltő is lehet.


Az eldobott, elhagyott műanyag hulladék sok állat számára halálos veszélyt is jelenthet. Például a tengeri állatok gyakran összekeverik a műanyagokat az élelemmel, és megfulladnak a műanyagdaraboktól vagy rátekerednek így azért pusztulnak el.

Látunk videókat a tengerekben, óceánokban szigetekké alakult szemétről.

A teknősökre és különböző vízi állatokra tekeredett zacskók, damilok, zsinórokról.


A műanyagok előállításához, gyártásához szükséges anyagok, nyersanyagok, például az olaj és a földgáz is korlátozott erőforrások, ezek nem megújuló források. Kitermelésük és felhasználásuk jelentős környezeti hatásokkal jár.

A természeti területeket is pusztulását fenyegeti.


Ezek következtében egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az újrahasznosításra és az alternatív, környezetbarát anyagok használatára, a műanyagok helyettesítésére.


Sok jó dolgot találtak fel, készítenek műanyagból, de talán a túlzásba esés lett a legnagyobb probléma.

Utólag perszer könnyű okosnak lenni!

Most talán az fontos, hogy a továbbiakban hogy döntünk, mit cselekszünk...


Ha nem szükséges, akkor ne használjunk nylon zacskót!

Amikor csak lehet más környezetbarát anyagot használjunk pl.:

textil szatyrot!


Remélem egyre többen használjuk a szelektív hulladékgyűjtőket!


Te hogy próbálod óvni a környezetet?




Írta: boldogabban, 2024. november 23. 09:35
Fórumozz a témáról: A műanyag és hatásai fórum (eddig 13 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook