A finomított vagy finomítatlan jódozott tengeri só az egészségesebb? (tudásbázis)
Szerintem nem bűnözésként kellene a cukorfogyasztást felfogni, nem méreg, ha az embert tudja a megfelelő mértéket tartani. A szervezet elég sok mindent tolerál, meglepően jól, a kis mértékű cukorfogyasztásnak ma nem ismert kários hatása.
Elsősorban a hozzáadott cukorra kell figyelni, gyümölcsökhet nyugostan fogyaszthat az ember, ha egészséges (pl. nem cukorbeteg, fruktózintoleranciás, mittudoménmimég).
A gyümölcscukor egyetlen előnye, hogy kevesebb kell belőle, mivel vagy 40-50 %-kal édesebb a répacukornál. Az vércukorszintre alig hat, ez azonban egészségesek számára csak soványka előny, cukorbetegknél annál inkább, de a magas gyümölcscukor-bevitel nagyon nem ajánlott nekik, mert hajlamos emelni a vér trigliceridszintjét.
Ha egészséges vagy, akkor a méz vagy a finomítatlan nádcukor ajánlható leginkább, utána tulajdonképp mindegy, egykutya mind. Végül is a cukor mindegyikben közel azonos mennyiségű, inkább az egyéb vegyületek (ásványi anyagok, vitaminok stb.) miatt egészségesebb a méz vagy a finomítatlan nádcukor. De hizlalni gyakorlatilag ugyanannyira hizlalnak.
A steviát szándékosan nem említettem. Anno beszéltem egy ismerősömmel, aki dietetikus, ráadásul a profi kategóriából, és mondta (utánanézett a szakirodalomban, ahogy mindennek), hogy nem ajánlja nekem a steviát, mert nem igazolt a biztonságossága. Én is akartam venni (bár valaki utálja az ízét), de emiatt nem vettem.
Egyébként attól, hogy valami természetesen, még nem lesz egyből biztonságos. Bár ezzel szoktak érvelni, ez téves bizonyíték arra, hogy az illető anyag nem káros.
(A gyilkos galóca is teljesen természetes.)
A steviára amúgy mondanak minden jót, nem tudom, mennyi igaz, de nagyon valószínű, hogy töredéke annak, amit a forgalmazók állítanak róla.
Akkor talán ez a legegészségesebb!
Vettem ma olyan tengerisót,ami finomítatlan,nincs fehérítve,nem tartalmaz csomósodásgátló anyagot,és természetes módon van jódozva,algát daráltak hozzá.Semmi kémia,csak természetes!
A juharszirup,és a gyümölcscukor? Ha sorrendbe raknád,egészségességi szempont alapján,melyik lenne az első helyen?
Sztívia is van otthon,a folyékony.
ezt most találtam, hátha titeket is érdekel, szerintem jól hangzik.
lehet kapni magát a növényt is, de gondolom, egyszerűbb feldolgozott állapotban használni.
a Stevia Rebaudiana egy olyan természetes édesítőszer, melynek levelei 30-szor édesebbek a cukornál, kivonatai pedig akár 300-szor is édesebbek lehetnek annál! Figyelemre méltó, hogy fogszuvasodást nem okoz, és az elhízásra hajlamos fogyasztóinak sem kell aggódnia, mert kalóriatartalma nulla! A növénynek cukor- és máj-anyagcserére gyakorolt jótékony hatása emelhető még ki, illetve gyulladáscsökkentő, emésztést segítő hatása mellett magas C és A vitamin- valamint cink-, vas-, magnézium tartalma is bizonyított! Cukorbetegek is fogyaszthatják, valamint néhány tanulmány szerint a 2-es típusú cukorbetegség ellen is ígéretes! Gombaölő hatása miatt kiválóan alkalmas Candida kúra alatti édesítésre. Az intenzív édes ízért felelős steviol glycoside-ok az aszpartámmal ellentétben, főzés, sütés, pH-változás esetén sem bomlanak le, így a Stevia a cukor teljes körű helyettesítője lehet.
Kapható őrlemény, Stevia kivonat, Stevia por (Stevioside por) ill. oldat, Stevia tabletta alakban, melyek kizárólag az Európai Unióból származnak, tartósítószert, szinezéket, aromát és egyéb káros anyagokat nem tartalmaznak.
Szia!
Ha egészséges vagy, akkor a méz vagy a finomítatlan nádcukor ajánlható leginkább, mértékkel, de a mesterséges édesítőszerekkel sincs különösebb probléma (kivéve egyesek mellékízét, ill. azt, hogy hőhatásra bomlanak), relatíve kis fogyasztásoknál (napi pohár ital édesítése) semmiképp.
Én Canderelt (aszpartám-aceszulfám-K keverék) használok, a többinél (szacharin, ciklamát) undorító mellékízt érzek, bár kettősvakon nem próbáltam még:-)
Igen! Erre gondoltam! Köszönöm!
Akkor lehetséges az, hogy magas ch bevitelkor egy nap alatt 1-1,5kg-al növekszik a súly? A következő nap meg ugyanennyivel csökken?
Jaj, várj, te akkor másról beszélsz.
A szervezetben glikogénként (szőlőcukorból fölépülő összetett szénhidrát a májban és a vázizom) tárolt szőlőcukor tényleg ennyi vizet köt meg, bár én az egyetemen 2 g víz/1 g szénhidrátról tanultam.
Itt semmi inzulinos dolog nincs, egyszerűen abból adódik az effektus, hogy a glikogénnek olyan a kémiai szerkezete, hogy sok olyan molekulacsoport van benne, ami a vízmolekulákkal kölcsönhatásba lép.
Ez nem érinti sem az a plazmavolument, sem a sejten kívüli tér ötbbi részét.
(Természetesen amit az inzulinról és a veséről az előző hozzászólásomban leírtam, az mindettől függetlenül igaz.)
Köszi! - akkor majd az inzulinnal kapcsolatos témáknál is keresgélek!
Azért kutatgatok utána, mert azt olvastam, hogy 1g ch 4g vizet köt meg! - ezt nem akarom elhinni és keresem rá a magyarázatot!
Hm...Az inzulin aktiválja a Na-K-pumpát, ami egyrészről növeli a vesében (gyűjtőcsatornában) a nátrium visszaszívását és a kálium kiürítését (a kettő együtt zajlik, tehát tulajdonképp Na-K-cseréről va szó: a Na bent marad, a K kiürül), ez nettó vízvisszatartást nem okoz, csupán a víz csoportosítódik át a sejten belüli térből a sejten kívülibe (a plazmavolumen is megnő, így a vérnyomás is, főként a diasztolés, emelkedik).
Hogy van-e egyéb, a szénhidrátbevitelhez kötött hatás, ami tényleges, tehát nettó vízvisszatartást (nem pedig vízátcsoportosítást) okoz, nem tudom. De ha megtudom, szólok:-)
Szia!
Sajnos nem tudom pontosan a hatásmechanizmust, de talán valami módon az inzulin befolyásolja a nátrium-visszaszívást a vesében.
A só megköti a vizet s szervezetben! - tanultam anno az iskolában, de tapasztalom is!
Mostanában sokszor olvasom: a szénhidrát is megköti a vizet! .....ha igen, hol olvashatok róla? Tudtok segíteni!
"Lehet,hogy magyar?" - hát, lehet:-)
"És a sima, gyógyszertári nátrium klorid,az egészséges?" - nézd, a nátrium ebben is sok, ahogyan a sima asztali konyhasóban is! Nátriumból meg annyira sok nem kell, sőt a többletbevitel hosszabb távon nem feltétlenül veszélytelen.
Egyéb szempontból tisztább lehet, mint a bolti étkezési konyhasó, de szerintem utóbbival sincsenek problémák. A csomósodást gátló adalékanyagok nem kifejezetten a méreg kategóriája. Én továbbra is azon a véleményen vagyok, hogy sóból csökkentett nátriumtartalmút érdemes használni.
A szójaszószról sokat nem tudok mondani, de tudtommal az is tele van konyhasóval. Mitől lenne különb? Természetgyógyászok ajánlják? Ilyet se hallottam még:-)
Azt hiszem a Herbaházban láttam a múltkor finomítatlan kősót.Lehet,hogy magyar? Már nem emlékszem az árára.És a sima, gyógyszertári nátrium klorid,az egészséges?
A szójaszószt szokták még ajánlani a természetgyógyászok,só helyett.Abból is sokféle van.
Igen, valahol szintén 84 elemet írnak. Ez persze irreális.
Pl. a következő, színvonaltalan ismertetőben: [link] (Érdekes olvasni, ahpgy szidják a NaCl-ot, közben meg a Himalája-sóban is nagyrészt az van, bár állításunk szerint többmillió éves napfény is.)
Azért egy kis hozzáadott só nem árt egészségeseknek.
További ajánlott fórumok:
- Kívánj minden nap Jó Egészséget!
- Mint egészséges ember, összejönnél mozgássérülttel?
- Fogyás az egészségért! Motiváljuk egymást, kezdjük február 14-én!
- Tartós, látványos és egészséges fogyi a testkontrollal. Hétfőtől jön valaki?
- Imádok mozogni és egészségesen táplálkozni
- Mi a különbség a finomított és a finomítatlan kakaóvaj között?