Húsvétra műsort készítenénk a gyerekeknek a templomban! Tudna valaki pár oda illő verset, esetleg éneket? (beszélgetés)
Isten kezében
(Romániai magyar költők istenes versei Castrum Könyvkiadó; Reményik Sándor, Dsida Jenő, Áprily Lajos, Berde Mária, Kányádi Sándor, Szilágyi Domonkos, Reviczki Mária, Wass Albert a sok közül).
Az áhitat kifejezést szokták inkább használni, ami a ráhangoltságot kiívánja kifejezni.
Elpőször Izajás könyvéből a "Szenvedő szolga" idézeteket emelném ki, melyben megjövendölik Jézus szenvedését. A következő rész mér a virágnapi bevonulás, ill. a nagycsütörtöki utolsó vacsora, az Olajfák hegyén való imádkozás, vérrel verejtékezés, Júdás árulása. Pilátus általi elitéltetése, a megostorozás, bíborba öltöztetés, tövissel való megkoronása, Péter tagadása. Elindul a Golgotán, találkozik édesanyjával, Veronikáva, elesik, Cirenei Simon, elesik, a síró jeruzsálemi asszonyok, elesés, ruhától való megfosztás, felszegezés, az egyik latornak megbocsájtás; Jézus Jánosra bízza édesanyját és az édesanyjára Jánost. Délután 3 óra. Napfogyatkozás, földrengés, a kárpit megreped. "Valóban isten fia volt." Eltemetik az asszonyok. A római katonák őrzik a sír bejáratát, de elalszanak. Másnap mennek az asszonyok és üres a sír, egy angyal ül és közli az asszonyokkal, hogy az élőt ne keressétek a holtak között, mert Jézus feltámadt! Nem hisznek az asszonyoknak. ("Bolond asszonybeszéd"). Emmauszi tanítványok története lehet a folytatás: Jézus feltámadt, él!
A szentírás vonatkozó szövegeit olvashatnák a kisebbek. A zenei darabokat egy szólamban énekelhetnék halkan a nagyobbak, csak a végén énekelhetne Mindenki hirdetve a feltámadás örömét. Akkor már harangok, kiscsengők, orgona tuttiban. (Hitoktatóként így állítanám össze az egyes részeket. A gyermekek lehetnének korhű-utánzatú ruhákban. Fehér ministráns ruha, színes fejfedő és színes kendők-sálak a vállukra, derekukra, bot a kezükben.
Kedves Alkeszosz!
Ez egy hihetetenül gyönyörű dal! Nagyon köszönöm neked!
Természetesen nem vitatom a hivatalos állásfoglalást, és a Te véleményed sem cáfolom, de a vitaindítóból én úgy értelmezem, hogy "laikust" (bocsánat, nem sértésnek szánom) kértek fel a gyerekek a húsvéti szolgálatukhoz. Mivel a gépzenének a templomban nincs helye, ezért javasoltam többek között az éneklést, és azt is kántori- vagy saját kíséret mellett. Jómagam pl. xilofon-szakkört alakítottam, a gyerekek már több szólamú énekeket is előadnak, de vannak, akik gitárral, furulyával, fuvolával kísérik az éneket, mert orgonán játszani csak nagyon keveseknek adatik meg. Ezért a személyes részvétel, élmény és felelősség az én szememben felülírja az orgonahangot. Természetesen csak akkor, ha ez igényes kivitelezésű, és nem sérti az adott gyülekezet szabályait.
Nekem az egyházi "könnyűzene" közösségformáló erejéről nagyon pozitív tapasztalataim vannak, és szívesen beszélgetnék Veled erről, valamint a kár, hogy nem ez a téma.
A 3. legfontosabb nevet majdnem kifelejtettem:
dr. Leányfalusi Vilmos (orgonaművész, zeneszerző), aki Rómában és Párizsban tanult, jelenleg a kalocsai Érseki Székesegyház orgonistája és karnagya; a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye Kántorképzőjének az igazgatója;
Nem akarom leírni, hogy mit tanítanak a kántorképzőn a gitárról és a furulyáról, ill. az "egyházi könnyűzenéről"...
Egyházunk hivatalos hangszere az orgona.
Más környezetben (tábor, tópart, összejövetelek, stb.) még úgy ahogy elmegy, de nincs helye a templomban és a liturgiához, ünnephez kapcsolódó eseményeken. Csak két név a hivatalos állásfoglalásra hivatkozva: Tardy László a Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás templom) karnagya, Varga László (orgonaművész, zeneszerző), a váci székesegyház karnagya;
de hivatkozhatok Barsi Balázsra (OFM)is, aki papi-szerzetesi hivatása mellett a Zeneakadémián egyházzenét is tanít.
Nem először járok így. Az egérben felejtett linket rossz helyre illesztem. :(
Pedig még mosolyogtam is , és csodálkoztam hogy mit írtál. De miután rákattintottam megértettem az első indulat.
Örülok hogy segíthettem! További szép napot, és jó szereplést a gyerekeknek!
Kicsit korán ítélkeztél felebarátoddal kapcsolatban.
Ez lett volna a link, csak elfelejtettem kijelölni, és még az azelőtt linkelt videó maradt az egérben.
Úgy tudom ilyen fenyegetés miatt téged hamarabb kitiltanak.
dE rossz link maradt kijelölve.
Megnéztem. Nem ezt akartam linkelni. :)
Most látom, énekek is kellenek. Minden egyháznak vannak ifjúsági énekeskönyvei, fülbemászó dallamokkal, érdemes ezekből válogatni, merthogy kisgyerekekkel dolgozol. Megkérhetsz esetleg egy nagyobbat, hogy gitárral, furulyával vagy akármivel kísérje a kórust. A kántor orgonakísérete se rossz megoldás.
De megbeszélheted a lelkésszel, hogy ajánljon olyan zsoltárt, ami aznap nem kerül bele a liturgiába, és lehet, hogy a gyülekezet is bekapcsolódna az éneklésbe. Semmiképp ne vigyél a templomba gépzenét, mindeképpen élő legyen!!!
A kántort meg kellene "fűzni" segíteni.
Az orgonával jól meg lehet "támasztani" a társaságot.
És itt van alföld13, akinek a felesége hittanár több mint 20 éve;
inkább a kórus-zenei részét ismerem
(Tartini: Stabat Mater,
Kodály Z.: Áll a gyötrött;
Mozart: Ave verum corpus;
J. S. Bach: A fénylő istenarcot, (koráll a János passióból, Ho. 61. sz. ének);
Roselli: Adoramus te, Christe;
Händel: Halleluja;
Mozart: Alleluja;
Händel: Győzelmi kórus;
Charpentier: Te Deum;
Dicsőség, szent áldás, tisztesség.)
Bár van pap a hoxán: tommyatya; (ő jobban ismeri a görögkeleti liturgiát);
Hányadikosok a gyerek?
További ajánlott fórumok:
- Karácsonyi ajándékötletek, ajándéktippek gyerekeknek
- H1N1 oltás - csecsemőknek, gyerekeknek
- Versek gyerekeknek
- Gyerekdalok. Tényleg szükségük van ilyenekre a gyerekeknek, egyáltalán szeretik őket?
- Miért tiltja az egyház a gyerekeknek Harry Potter filmeket illetve könyveket?
- Hogyan mondjam meg a gyerekeknek?