Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Borravaló megosztás a vendéglátásban hogy lehet igazságos? fórum

Borravaló megosztás a vendéglátásban hogy lehet igazságos? (beszélgetős fórum)


1 2
2021. máj. 13. 15:17
Nem az FI-t akarom bántani, de szerintem a borravalónak van egy személyes jellege, nem vétetlen a 3 klasszikus borravalós szakma a pincér taxis és a benzinkutas - és az orvos, de azt hálapénznek hivják. Háttérben dolgozó láthatatlan személyeknek nem küldünk borravalót, én legalábbis nem, mert előfordulhat, hogy az ősellenségem öreganyja főzőcskézik ott, neki meg miért adnék jattot ?
24. birebora (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 15:12
Én azt gondolom, hogy nagyon sok más melóban, szakmában sem kapnak borravalót a munkavállalók, de megértem az elkeseredésed hiszen belekóstoltál abba, hogy lehet több pénzt is keresni ugyan azzal a munkával. Igazad van, nincs igazság a földön, nem is volt, nem is lesz.
23. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 19. - Idhikai)
2021. máj. 13. 15:06
Szóljak hozzá azokhoz is?
22. simple (válaszként erre: 16. - Channa*)
2021. máj. 13. 15:06
Nemhogy bele kell férnie a bájolgásnak, a bájolgás a dolga! Hogy a vendég jó szájízzel távozzon, és jöjjön majd újra.
21. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 16. - Channa*)
2021. máj. 13. 15:05

Gratulálok neked is! Elemezz még ki, hátha előjön az irigységen kívül más is.

Talán van még több olyan tulajdonságom, amit nem tudok magamról.

A lényeg neked is átjött.

Jár a taps!

20. simple (válaszként erre: 16. - Channa*)
2021. máj. 13. 15:05
Így van, a legtöbb a pincéren múlik. Nekünk volt egy olyan pincérünk, akit annyira imádtak az emberek, hogy konkrétan miatta jártak vissza enni. Olyan jól értett az emberekhez, tudta kinek mit kínáljon, hatalmas forgalmat generált. Volt, hogy olyan jól elbeszélgetett a külföldi csoportokkal, hogy egy óra alatt megitatott velük 150 ezer forintot. Neki még külön adtunk a többi pénzeken felül havi 50 ezret, mint a legjobb pincérünknek. Persze nyilván voltak elvárások, idegen nyelv gördülékenyen beszélése, nagy tapasztalat, jó megjelenés stb. Sokkal többet tesz hozzá a pincér mindenhez, mint aki hátul összerakja a kaját.
19. Idhikai (válaszként erre: 18. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 15:04
Volt még három hozzászólásom a témában, de látom, te is mindent megértettél! Ezért kár volt fórumot indítanod! :D :D
18. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 15. - Idhikai)
2021. máj. 13. 15:02

Megértettél mindent. 👏🏼

Köszönöm a hasznos hozzászólást, erre kár volt az idődet rászánnod!

17. df1e1c376c (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 15:00
A felszolgálói munka nem neked való.
16. Channa* (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 14:57

Látszik, hogy sem a hely, sem a szakmai tudásod nem elég a felszolgáló munkához.


A bájolgásnak bele kell férnie a pincér munkájába. Ezért van, ő ezzel fog eladni több/jobb/drágább terméket.


A fiam is szokott felszolgálóként dolgozni, és mivel nem csak mosolyog, hanem ajánl, tudja, hogy mi miből van, mi mihez illik, stb. ezért nagy borravalókat szokott kapni.

Ő pl. volt olyan, hogy egy 6 fős asztalnál 110 ezret értékesített néhány óra alatt, a másik pincér meg tényleg csak a kikért kávét és a közös pogácsát. Aztán meg picsogtak, hogy a fiam kapott 10 ezret borravalóként, ők meg semmit.


Illetve, rendezvényszervezőként is szokott az ifjú pártól és még vendégektől is borravalót kapni, pedig akkor nem felszolgál, csak annyira elégedettek a munkájával, hogy díjazni akarják...


Kérj úgy bért, hogy benne legyen a borravaló, bár tudom, hogy ez esetben is az zavarna, hogy a pincér zsebre teszi naponta a borravalót te meg nem kapsz belőle, mert ez puszta irigység és semmi más;)

15. Idhikai (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 14:53
Igen keserű a szőlő, úgy érződik. Az egy ilyen szakma, és még van borravalós szakma másik is. El lehet végezni, aztán hajrááá! De irigykedni... hm...
14. Idhikai (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 14:52
Volt olyan, ahol nem fogadta el a pincér. Mondta, hogy nem tarthatják meg, le kell adni a főnöknek, így inkább ne adjunk. :)
2021. máj. 13. 14:45

A bájolgás nálunk nem opció. Nincs is rá idő. A pincér felveszi a rendelést, majd azt kiviszi, leteszi az asztalra és megy tovább.

Az meg, hogy valaki kedves, szerintem alap, elengedhetetlen ebben a szakmában is. Nehogy azért adjak borravalót, mert valaki kedves. (..)

12. Idhikai (válaszként erre: 11. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 14:44

Teljesen változó, de az általános az, hogy a felszolgálóé.

Fiam dolgozott olyan helyen, ahol kasszában maradt a borravaló, 10 % maradt a főnöké, és a többit egyenlően osztották el a dolgozók, még a takarítónő is kapott.

Ilyen is van.

Keress másik helyet, ha nem OK!

2021. máj. 13. 14:41

Hát akkor lehet csak én gondolom úgy, hogy ez a fajta gondolkodásmód nem állja meg a helyét. (?)

Igazságérzetemet bántja.

Ettől kezdve biztos, hogyha beülök valahova - és ízlett, amit fogyasztok - hozzá fogom tenni, hogy annak is szánom a borravalót, aki készítette.

10. Napsugár8 (válaszként erre: 7. - Simple)
2021. máj. 13. 14:33
És annál többet dolgoztak bent a konyhán borravaló nélkül????
9. Idhikai (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 14:32
Igen, a felszolgálóé/pincéré a borravaló. Ezt úgy szokták általában, hogy nekik kevesebb a fizetésük, mert a főnök már eleve beleszámolja, és a háttérdolgozókat jobban megfizeti.
2021. máj. 13. 14:32
Volt étterem-tulajdonos ügyfelem. Ő a napi borravalót egyenlően osztotta el az összes dolgozó között. A felszolgáló hiába is udvarias, kedves, stb. ha a konyhából kivitt kaja csapnivaló (szakácsok), ha koszos a tányér (mosogató) vagy poros a szék (takarító). A pincér az életben nem fog kapni egy fillért sem. Persze ő is tudta, a többiek is tudták, hogy azért a pincérek itt-ott csak eldugtak a közösből valamennyit maguknak. De a lényeg, mindenki kapott belőle.
7. simple (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 14:27
Nálunk is csak a pincérek kapták meg a borravalót, plusz még jutalékot a forgalom után, hogy érdekük legyen minél több ételt eladni. Minél több ételt italt ajánlottak, értékesítettek, annál több pénzt kaptak még pluszban hónap végén.
6. Lávli* (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 13:22

Szerintem is a borravaló a felszolgálóé. Olyanról még nem hallottam, hogy a vendég ott hagyott még plusz összeget, hogy annyira klassz volt a szendvics, hogy ezt külön adja át kérem a készítőjének.

A kollégák irigyek, nem fognak osztozkodni. Ha ezt felveted, csak súrlódás, vita lesz belőle.

Muszáj a placcon lenni, hogy te is kapj plusz pénzt. Vagy ott, vagy máshol.

2021. máj. 13. 12:38

Pedig amikor adja a vendég a borravalót, elsősorban pincérre gondol, neki szánja, legyen az akármilyen jó kaja az ügyes háttérmunka következtében.

Nem tudom meg szokták-e osztani, de az un borravalós szakma a pincér,a felszolgáló, nem a szakács stb...

4. df1e1c376c (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 12:38
Ez kb. mindig is így volt mindenhol.
3. Epresturmix (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. máj. 13. 12:34
Nem tudnád megbeszélni a kollégàddal, hogy gyűjtsétek a pénzt és nap végén feleztek? Mi anno így csináltuk a kúton. Sőt a rengeteg vendégtől kapott kávét sem ittuk meg (saját kávéból főztük le magunknak, a pénzt eltettük (kávégèp számlálója miatt) és sok mással is így voltunk. Felesben. Nem kevés pénzzel tértünk haza és mindenki jól járt. 🙂
2021. máj. 13. 12:34

Pedig a borravaló az a pincéré.

Mostanában sok helyen bemegy a kasszába és hóvégén osztoznak rajta.


Borravalót általában a pincérnek adunk, mert kedves volt, figyelmes, stb.


Ha te borravalós munkát akarsz, akkor menj el pincérnek, bár mint írtam mostanában az sem azé a pincéré aki kapta, hanem az is kap belőle, aki egy fillér borravalót nem kapott...

2021. máj. 13. 12:06

Sziasztok, első sorban vendéglátósok véleményére lennék kiváncsi.


Tavaly nyáron kezdtem el dolgozni egy cukrászdában/kávézóban ahová fagyiárusnak jelentkeztem. Pár nap után átraktak a pultba ill. konyhába (reggeli készítés, szendvicsek) majd ki is kerültem párszor a placcra, mert elküldtek egy felszolgálót.

Belekóstoltam a borravaló világába, ami nem kevés pénz. Pár hétig placcoztam, a munkámmal abszolút meg voltak/vannak elégedve (tényleg pörgök), de felvettek egy tapasztalt felszolgálót, ami miatt megint a háttérbe kerültem.

Szeretném leírni, hogy nekem a háttérmunkával semmi problémám nincsen, szívesen csinálom! DE ezen a helyen, aki a háttérbe van, azaz nem találkozik vendéggel, nem kap a borravalóból semmit se. Hiába csinálok meg mindenféle kávét, italt, csodás reggeliket és pompás fagyikelyheket SEMMIT nem kap a hátsó. A fagyipultnál valami csurran-csöppen, az asztaloknál jócskán van, de hátul semmi. Pedig higgyétek el nekem, szerintem több a dolog hátul, mint elől.

Tavaly már nagyon zavart, mert ez borzasztó igazságtalannak tartom. Beszéltem a főnökkel, azt mondta, ezt a személyzetnek kell egymás között lerendeznie. A fő pincér (aki már 8-9 éve a cégnél van) azt mondta idézem “Eddig is így volt, ezután is így marad”

Nem tudom mit csináljak. Szívesen csinálom a munkám, ügyes vagyok, úgy gondolom hosszú távon tudnának velem számolni, de ezt nem veszi be a gyomrom. Ez így minden, csak nem fair.

Ti hogy látjátok? Mit gondoltok erről?

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook