Ajurvédikus diéta 2011 januárjától ! :) (beszélgetés)
Sziasztok ,ez a fórum él még? Sokat olvasgattam diétákról és hasonlókról, érdekelne az ajurvédikus diéta, de igazából konkrét étrendet, javasolt diétát nem találok a neten... nektek van ebben tapasztalatotok, mennyire hatásos, érdemes-e belekezdeni?
D.
bármelyik fórumon találhatsz táplálék felsorolást, olyan diéta minta étrendet amit minden diétánál feltüntetnek nem fogsz találni.
'
ajánlom inkább, a 'ajurvédikus test tesztet' én egy ilyen kitöltésével jöttem rá, hogy mix vagyok :) mert a vata és a kapha tipust is igaznak találtam részben magamra :)
ilyet megtalálhatsz itt:
Az ájurvéda 5000 évvel ezelőtt került leírásra a védák könyveiben Indiában. Hogy a tanításai ma is helytállóak, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a kb. 600.000 indiai ájurvédikus orvoson kívül egyre több orvost képeznek a nyugati világban is e gyógyászati mód rejtelmeire, kórházakat, klinikákat építenek, a nyugat-európai és amerikai lakosság pedig mindinkább a hétköznapok szintjére viszi az ájurvédikus egészség kultúrát.
A védák szerint a születésünkkor, elsősorban a szüleink tudatállapotának köszönhetően, kialakul a testünket meghatározó három erőnek a csak ránk jellemző keveredési aránya, melyet gondos vizsgálat és kikérdezés után lehet meghatározni. A vata, pitta és kapha erők ezen aránya egész életünkön keresztül megmarad, a betegségek pedig akkor alakulnak ki, ha nem ezen arányoknak megfelelően alakítjuk életmódunkat, tevékenységünket. A táplálkozás például mivel naponta végezzük, gyökeresen megszabja állapotunkat. A helyes táplálkozásnak követnie kell ájurvédikus tipusunkat. Ez azt is jelenti, hogy nem minden ember számára számítanak egészségesnek ugyanazon ételek.
A három típus
Vata
Mozgékony, szikár, esetleg sovány emberek. Gyorsan könnyedén mozognak, ugyanakkor gyorsan kifáradnak. Étvágyuk, emésztésük, és kiválasztásuk változó. Orrüregük és bőrük száraz. Kisebb a testi erejük, izületeik sokszor pattognak.
Pitta
Kedvelik a hűs környezetet és a hűsebb ételeket és italokat. Nagy étvágyú, erős emésztésű emberek. Éhezéskor ingerlékennyé, izgatottá válnak. Rosszul tűrik a böjtölést. Bőrük gyakran lágy, meleg, vöröses és érzékeny. szerető természetes, gyors, éles elméjűek.
Kapha
Hajlamosak a túlsúlyra, testük vaskos. Lassú az anyagcseréjük, lustábbak kényelmesek, de erősek, jó az állóképességük, és kitartó erőfeszítésekre képesek anélkül, hogy kifáradnának. Hosszabb idő alatt értenek meg valamit, de akkor ritkán felejtik el. Kiegyensúlyozottak, elégedettek. Gyakran halmoznak, gyűjtögetnek régi dolgokat.
A gyógyulás feltétele
Valamennyi erő (dosha), növekedhet illetve csökkenhet a betegségokozó tényezők miatt. Ez rövidebb-hosszab idő alatt betegséghez vezet. A gyógyítás módja az eredeti embertipus (prakriti), a kórosan módosult tipus (vikruti) meghatározásával kezdődikmajd a módosulás és a szükséges zavarok kiegyensúlyozásnak megfelelő terápiás terveivel folytatódik.
Mit egyen a vata típusú?
Basmati rizst, búzát, puhára főzött hüvelyeseket, édes savanyú gyümölcsöket, mint narancs, banán, körte, füge, alma (főzve). Édeskés zöldségeket, mint cukkini, cékla, karfiol, répa, spárga. Kerülni kell az erős csipős fűszereket, ugyanakkor a friss gyógynövényfűszerek jó hatásúak.
Mi jó a Pitta típusúnak?
Barna liszt, búzakorpa, sárga és felesborsó, valamint szójatermékek puhára főzve, édes gyümölcsök, mint füge, dinnye, szilva. Zöldségek közül burgonya, brokolli, uborka, hagyma, csirák. Fűszerek közül az édesgyökér, koriander, ánizs, friss bazsalikom, kapor, kurkuma. Napraforgóolaj, vagy szezámolaj.
Mi kell a Kapha típusúnak?
Árpa, hajdina, müzli, zab, zabkása, bafélék, borsófélék. Alma, bogyósok, áfonya, aszalt gyümölcsök, Gyökérzöldségek, káposzta, fokhagyma, zöldbab, ánizs, répa, torma, levélzöldségek, póréhagyma, saláta, spenót, csírák, kelbimbó. Fűszerek közül az erős fűszerek, mint bors, csili, gyömbér, fahéj, szegfűszeg, görögszéna, és babérlevél. Tejtermék nem javasolt. Húsok közül inkább csak a halak, olajfélék közül az olivaolaj, a kukorica csira olaj.
Mi gyógyítható Ájurvédával?
Az ájurvédikus gyógyászat segítségével olyan betegségek és panaszok is jól kezelhetők, melyek az európai gyógyászat módszereire nem jól gyógyulnak. Ilyenek pl. a táplálékallergiák, a gyomorsav túltengése, az asztma és más légúti allergiák, menstruációs zavarok, krónikus emésztőszervi, valamint bőrbetegségek.
Az is nagy eredmény azonban, hogy a születési típusunk szerinti étkezéssel és életmóddal jobb lesz a közérzetünk és sokkal fittebbek leszünk, általános egészségi állapotunk jelentősen javul. Érdemes tehát megismerkedni a távoli népek kultúrái közül az indiai ájurvédikus gyógyászattal, ami könyvekből és szakember segítségével egyre inkább lehetséges.
(1.h.sz)
Ajurvédikus diéta annyit tesz, hogy a test típusodnak (kapa, vata, stb.) megfelelően étkezz mértékletes - tehát normál* - módon és akkor beáll a természetes testsúly. Nagyon röviden ez a lényege.
Azonban: aki nem tud megtartani egy szokásos mértékletes diétát, az ezt sem tudja. Nincs ebben semmi csoda, ugyan úgy ésszel kell enni, mint egyéb normál - és nem elvakult, őrült - diéták esetében.
*normál=mértékletes, ezért csillagoztam
További ajánlott fórumok:
- Diéta és torna 2011 februári kezdéssel
- Diéta és torna 2011. augusztus 1-től
- Érezd jól magad a bőrödben! Diéta 2011. április 11-től
- Valaki kezdené velem 2011.05.11-én a Bécsi diéta lazább változatát?
- A gyes összege valóban emelkedett 2008 januárjától, mit tegyek ha nekem nem emelték?
- South Beach Diéta 2011