GYED és GYES kérdése 2011-ben (beszélgetés)
Jogász ismerősöm szerint a lent említett jogszabály feltételeinek mi nem teszünk eleget.
Azaz a határozott szerződés meghosszabbítását akkor ellenzi ha:
-első feltétel: "munkáltatói jogos érdek fennállása nélkül" kerül rá sor(az érdeket valahogy úgyis megindokolja... :( )
és!!!
-második feltétel: "a munkavállaló jogos érdekének csorbítására irányul" (mondhatják hogy nem arra irányul)...
Szerintem undorító ez az egész(müszaki mérnökként jogi oldalakat olvasgatok, hogy hogyan tevezhetjük a sikgyerekünket)... olyan világban élünk ahol a semmittevő árokban fekvő minden támogatást meg kell hogy kapjon... a dolgozó ember meg teljesen kihasználva.
Bocsánat de ez elég lehangoló...
Szia!
Asszem megvan az ide vonatkozó törvény amit említettél(csak a lényeg): "(pl. a terhes nő az őt megillető felmondási védelemtől elesne)határozott időre szóló második és az ezt követő munkaszerződés érvénytelen, s a munkaviszonyt határozatlan időre létesítettnek kell tekinteni."
Jó egy kicsit csaltam mert csak a lényeget másoltam ide de itt a link ahol találtam: [link]
Szerintem ez alapján rendben is leszünk...
Szia!
Szerintem menjetek be a Munkaügyi Központba. Ha felveszik munkakeresőnek,akkor folytonos lesz a biztosítása.
Először is köszönöm a válaszokat.
Ha valóban törvényi előírás ilyen esetben határozott szerződés határozatlanra módosítása az nagyon jó hír lenne. Már a 4. szerződését fogja aláírni(2 év megszakítások nélkül) ugyanannál az iskolánál...(elötte másik iskolánál dolgozott 1 évet)
amúgy meg mi is arra gondoltunk, hogy ha más lehetőségünk nem lesz és valóban megszűnne a munkaviszonya a páromnak, akkor fizetnénk a TB-t a szülésig(vagy ha kell még a GYED alatt is)... majd még utánajárok mennyit érdemes(minimumot vagy az eddigi fizetésének mefelelőt) fizetni...
Gyermekgondozási díj
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a) a biztosított szülő,
Sziasztok!
:
Párom tanító és határozott idejű szerződéssel dolgozik már 3 éve(minden évben külön a nyárra(~3 hónapos) és tanítási időszakra(~9hónapos) új szerződés...)
Namármost ha pl decemberben teherbe esne nem valószínű hogy meghosszabítják a szerződését(nyáron) és így amikor szeptemberben szülne nem lenne munkaviszonya --> Hiába a három év nem fog kapni GYED-et? (Legalábbis egy ügyész ismerős szerint) de akkor mire fizetjük a TB-t?
Neten utánanéztem és én is megtaláltam a lenti jogszabájokat: "Gyermekgondozási díjra(GYED) jogosult (a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt"
Én ezt úgy értelmezem hogy igenis kapna GYED-et hiszen az elmúlt 2 évben simán megvolt a 365 napja...
most akkor az ügyész ismerősöm téved vagy én?
Jolenne ha valaki tudna konkrét választ adni...
Előre is köszönöm
Szia Tuxy.
Elég bőven leírtad, de igazából nem tudom, mi érvényes rám. Nekem már megvan a jogosultságom a biztosítási idő alapján. Viszont az a kérdés, ha lejár a szerződésem, és mondjuk nov. vagy decemberben szülök, kapok e GYED-t. Aug. 15-ig kiadják a szabadságomat. Utána mondjuk elmegyek táppénzre, nem tudom, lehet e, ha aug. 14-n elmegyek, mielőtt 15-n lejárna. Utána Kiveszem a TGYást, mert azt elvileg egy hónappal a szülés előtt ki lehet venni. Ekkor már lejárt a szerződésem. A TGYás alatt már megszülök, de nincs már szerződésem, viszont amikor a TGYást elkezdtem, akkor táppénzen vagyok, ami elvileg biztosított. Ilyenkor mi van? Ill. Mi van akkor, ha táppénz után elmegyek munkanélkülire? Az is elvileg biztosított. Itt amit bemásoltál, abban az volt, hogy nem számít kizáró oknak a munkakeresési járulék. Valaki tud erről valamit? Vagy kihez menjek e kérdésben. Tud erről az OEP is , vagy csak a munkanélküli kp. Kicsit furán nézne ki, ha beállítanék, hogy kapok e GYED-t a munkanélküli járulék ideje alatt.
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!!! További szép napot nektek!!!!! :-))
Heni
Szia
2012 májusig kell kapnod, ahogy írtad!
1997. évi LXXXIII. tv
Gyermekgondozási díj
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor nem tekinthető szülőnek a nevelőszülő és a helyettes szülő.
(3)
(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani
a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,
b) a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,
c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.
42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
(2) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra jogosult a jogosultság megszerzésekor vagy azt megelőző 2 éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj (1) bekezdés alapján megállapított időtartamánál, és ezen gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem hosszabbodik meg a korábbi terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély jogosultsági idejével.
(3) Ha a gyermeket szülő nő - ideértve a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nőt is - meghal, vagy a gyermek nem az ő háztartásában nevelkedik, úgy a gyermekgondozási díj az arra jogosult személynek a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartamra, illetőleg annak fennmaradó részére is jár.
(4) Amennyiben a gyermekgondozási díj iránti kérelem a szülési szabadság vagy az annak megfelelő időtartam lejártát megelőzően kerül benyújtásra, a kérelem elbírálására vonatkozó határidő kezdőnapja a szülési szabadság, illetve az annak megfelelő időtartam lejártát követő nap.
42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
a) a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;
b) a jogosult - munkavégzés nélkül - megkapja teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj;
c) a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban - ide nem értve az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást - részesül [1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. i) pont];
d) a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá ha harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el;
e) a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést;
f) a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.
42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3)
(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.
(5) Ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermek után és ugyanazon személy számára ismételten állapítják meg, úgy a díj összege azonos lesz az első ízben megállapított, de a (4) bekezdésben foglaltak szerint korrigált díj összegével.
(6) Ha a biztosított egyidejűleg fennálló több jogviszony alapján jogosult gyermekgondozási díjra, a jogviszonyonként megállapított díjak összegét egybe kell számítani, az ellátás összege egybeszámítás esetén sem haladhatja meg az (1) bekezdésben megállapított legmagasabb összeget.
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy nem tudjátok, hogy meddig jár a gyed újabban? Én 2010.május 10-én szültem. Tudom, hogy pont akkor változott a törvény, de az új kormány visszaállította valamennyire a régit. Nekem azt mondták, hogy jelen állás szerint a gyermek két éves koráig jár, tehát esetemben 2012.május 20.-áig. De hallottam mást is. Előre is megköszönöm a segítségeteket!
Heni
Ohhh, hát ez remek. Sajnos sejtettem...
Micsoda remek rendszer.
További ajánlott fórumok:
- Családi pótlék, GYED, GYES utalási időpontok 2011-ben
- Gyed utalási napok 2011-ben. Tudja valaki már, hogy mely napokon utalják idén a gyedet?
- Lejár a gyesem, előtte gyed-en voltam, előtte dolgoztam. Az lenne a kérdésem mennyi szabadság jár erre az időszakra a munkáltatótól?
- Jogi kérdések, melyekre szeretnék választ kapni! GYES, GYED utáni élet....
- Egyéni vállalkozóknál hogyan működik a gyes-gyed kérdése? Mennyit, meddig, stb... Köszi!
- Második gyermeknél hogy alakul a tgyás, gyed, gyes kérdése?